Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi ez az újítás a templomokban...

Mi ez az újítás a templomokban? Neked is feltűnt és téged is zavar - idegesít?

Figyelt kérdés

Leginkább talán református templomokról beszélek, ahol mindenféle hangszerekkel dicsőítik az Istent a maguk kitalált kis zenéivel már egy ideje. Az orgona és az énekeskönyv imái háttérbe szorulnak! :(

Komolytalan válaszolók ne reagáljatok erre a kérdésre!


2009. jún. 7. 20:10
1 2
 11/13 A kérdező kommentje:

22:52-es. Nemcsak a "nyugi" és imádkozás miatt jár az ember templomba, hanem az áldás a lényeg, amit az Istentisztelet végén kap az ember. Ha valaki a lelkében is imádja Istent nap mint nap az tudja igazán miről is beszélek és őt is valóban zavarják ezek a fent említett dolgok. És köszönöm a válaszokat, mert benne megfogalmazták helyettem amit én nem tudtam igazán szavakba önteni. :)

A gondom ez lenne ezzel az egésszel ami miatt a kérdést is feltettem. Sajnos én úgy látom, hogy elviccelt kezd lenni az Istentisztelet a zenészek egyénieskedése, "produkciója", hogy ne mondjam magamutogatása miatt!

A ma született (ifjúsági) énekek többsége pedig szövegében elég gyermeteg, hogy ne mondjam bugyuta és teológiai mondanivalója elég sekélyes. Az Isten dicsőítése helyett megreked a szeressük egymást gyerekek szintjén! Van aki így gondolja velem együtt?

2009. jún. 8. 11:02
 12/13 anonim ***** válasza:
Ez egy elég messzire mutató téma szerintem. ugyanis ki tudja megítélni, hogy aki zenél, az milyen lelkülettel teszi? Én ismertem pár kántort, akiknek se komoly szakmai hozzáértése, se lelkisége nem volt. Piáltak és világi életet éltek, a szakmai ismeretük egy gyorstalpalóból állt. De ismerek olyanokat, akik pont az ellenkezője mindkét kérdésben. És ugyanez gitárosokra is igaz. Tehát nem a hangszerrel van itt a baj, vagy hogy mennyire új vagy régi egy ének. A szakmai-teológiai tudás és a lelkület mindenképpen fontos. Persze mondhatom, hogy egy-egy gitáros dal milyen bugyuta. De mihez képest? Csakhogy sokakat pont ez az egyszerűbb hang segít, másokat a komplikáltabb. Ezért kell megtalálni a helyét ennek is, annak is, még a közös összejöveteleken is. A zsoltárokban is az van, hogy dicsérjétek az Urat lanttal és citerával. Nem kirekeszteni kell szerintem, ami személy szerint nekem nem tetszik vagy az én lelki világommal nem rokon, hanem megtalálni a helyét mindegyik hangvételnek, ami többeket megmozgat (orgona, gitár, dob, acappella, latin, magyar, archaikusabb és összetettebb szöveg, modernebb és egyszerűbb szöveg stb) és helyes mederbe terelni (megfelelő teológiai és technikai képzés, motiválás, a lelkület segítése valamilyen formában). Ez most kicsit idealisztikusnak hangzott, de egy ilyen irányú tudatosság elindíthat egy folyamatot a megoldás irányába. Részmegoldás lehet, hogy pl. a katolikusoknál a különféle lelkiségek más-más zenei világot képviselnek (meglátásom: Neokatekumenátus latinos, Chemin Neuf franciás, Taizé meditatívabb és zsoltáros, Fokoláre olaszos, Tűz angolszász, Nyolc Boldogság kicsit héberes, Emmánuel népiesen franciás) illetve külön misék vannak erre vagy arra az irányzatra meghirdetve (csendes mise, orgonás-népénekes, gitáros, gregorián kórusos, latin nyelvű vagy pl. Bach, Mozart, Palestrina misetételei meghívott ének és zenekarral)
2009. jún. 8. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:

Új dalt énekeljetek az Úrnak, *

dicsérete zengjen hívei gyülekezetében. Teremtőjének örvendjen Izrael, *

és Sión fiai királyuk miatt ujjongjanak. Dicsérjék nevét körtánccal, *

kézidobbal s citerával zsoltárt zengjenek neki.

149. zsoltár

2009. jún. 8. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!