Mi ez az újítás a templomokban? Neked is feltűnt és téged is zavar - idegesít?
Leginkább talán református templomokról beszélek, ahol mindenféle hangszerekkel dicsőítik az Istent a maguk kitalált kis zenéivel már egy ideje. Az orgona és az énekeskönyv imái háttérbe szorulnak! :(
Komolytalan válaszolók ne reagáljatok erre a kérdésre!
Miért kellene, hogy idegesítsen valakit?
Az egyházak rengeteget változtak az elmúlt ezredévek alatt.
Mert sztem ez a fajta valaki által kitalált ének kívülről nagyon szép a fülnek és embernek! DE nincs benne a lényeg, hogy az ember megalázza magát Isten előtt az imában. És már 1500 óta az énekeskönyvből éneklik az imákat az egymást követő generációk.
Szekták szokásai ezek, amik mostanság megjelennek az Isten házában. :(
Kedves Kérdező!
Teljesen igazad van!
Én katolikus vagyok de ugyanaz a véleményem, mint neked.
Az ok szerintem, hogy a 18-19-20. század individualizmusa elérte a keresztény hitet és az egyházakat is.
Az istentiszteleten, szentmisén egyre kevésbé Isten a fontos, helyébe lépett a pap-lelkész, énekkar, kórus, zenészek egyénieskedése, "produkciója", hogy ne mondjam magamutogatása.
Eredmény: az egyéni hit kiüresedése, elfordulás a kereszténységtől...
Én is katolikus vagyok.Engem már az is zavar,hogy a misét magyarul mondják.Nem a nyelvvel van problémám,de az igen,hogy kórusban mondják az esedékes szöveget,így a tartalom elsikkad.
A másik: szép dolog,hogy van ökonomizmus,de nem értem,hogy a misén a régi,szép gregorián,vagy magyar egyházi énekek helyett miért csak zsoltárokat énekelnek.Ez a református templomokban szokás.A következő lépés az lesz,hogy mi is csak nagypénteken áldozunk?
Nem ebben kellene változniuk az egyházaknak,ezek csak külsőségek.
Igen, az elmúlt 500 évben kialakult valami, ami nem volt az előtte lévő 2000 évben.
Valószínű akkor is sokan lázadoztak az újítások ellen.
Orgona meg egy viszonylag modern eszköz. 1000 környékén kezdték el használni, de a pedálos verzió, az 14. sz környékén terjedt el. Szóval ott is voltak változások.
...
...
Khm.
Miután nagyjából sikerült magamhoz térnem és összeszednem magam az itt olvasottakból, minden tisztelet fenntartása mellett hadd teszek fel egy kérdést a kérdezőnek és a vele egyetértő vagy hasonló véleményen lévő összes kedves hívő válaszolónak is:
Ha ti tényleg és őszintén hisztek Istenben, és tisztelitek, szeretitek őt tiszta szívből és a lelketek mélyéből, ha tényleg mindenek felett nagyszerűnek, dicsőnek és csodálatosnak tartjátok, akkor mégis mit számít az, hogy ezt pontosan milyen formában fejezitek ki?
És mondjátok meg őszintén, ha ti lennétek Isten helyében, ti minek örülnétek jobban? Annak, ha ősidők óta ugyanazokat a sorokat énekelnék a tiszteletetekre ugyanúgy, amelyek legyenek bármilyen szépek és csodálatosak is, de ennyi idő elteltével már bőven monotonná, megszokottá, egyhangúvá és unalmassá válnak, ráadásul magukat a hívőket is egyre kevésbé mozgatják meg épp azért, mert megszokássá válnak, vagy pedig annak, ha a hívek valóban élő, eleven hitet gyakorolnak irányotokban, és ezt azzal is kifejezésre juttatják, hogy újabb és újabb, szebbnél szebb zenéket, dalokat és himnuszokat alkotnak a tiszteletetekre, egyre újabb és újabb stílusokban és műfajokban? Mi az őszinte tisztelet és imádat, ha nem az, hogy igyekszem mindig a lehető legjobb alkotásaimmal megtisztelni az Istenemet ahelyett, hogy csak bemagolt rigmusokat szajkóznék neki papagájként, miközben gondolataimban egészen másutt járok?
Hát igen!
Mire én is észbe kaptam, már az előttem válaszoló, (nagyon helyesen), lelőtte a poént. :-)
Teljesen egyet értek vele, csak még kiegészíteném azzal, hogy az igaz hívők olvassák Isten Igéjét, amiben világosan le van írva, hogy Isten háza az nem egy épület, hanem te magad vagy, te vagy Isten temploma, hisz Isten benned akar lakni, vagy hozhatmám példának Jézus beszélgetését a Samaritánus asszonnyal, akinek meg mondta, hogy Istent nem épületben, templomban kell imádni, hanem lélekben!!
Tehát, ha te valóban Istennek élsz, akkor hidd el Isten boldog, ha te egy istalló közepén a gyülekezettel szívből dicsőíted, vagy épp egy színpadon állva modern hangszerekkel, vagy éppen pincehelységben gyermekkórus kíséretében!!
Ha a külsőségek számítanak, akkor nem Isten miatt mész templomban, hanem a hangulata miatt egy kis nyugira vágysz vagy nem tudom.
Véleményem szerint nincs feltétlen és sok köze annak egymáshoz, hogy milyen régi énekekkel és hogy mennyire élő hittel dícsérik Isten!
Hiszen az emberi élet 60-70 évében az 500 éves ének sem olyan régi.
Nem az ének régiségével vagy újdonságával van baj, ma is lehetne mély értelmű és szép egyházi énekeket szerezni. De mint válaszomban leírtam a véleményemet, ma az Isten dícsérete helyett az egyén szereplési igénye motiválja az új énekeket, a gitáros és egyéb istentiszteleteket. (Míg az orgona fenn van a karzaton, addig a gitáros cintányéros csoportocskáknak mindig az oltár v. úrasztala körül kell csoportosulni, érdekes...).
A ma született (ifjúsági) énekek többsége pedig szövegében elég gyermeteg, hogy ne mondjam bugyuta és teológiai mondanivalója elég sekélyes. Az Isten dicsőítése helyett megreked a szeressük egymást gyerekek szintjén.
Valóban, ezért a gyakorlatukért irigylésre méltóak az ortodoxok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!