Ti hogyan szoktatok böjtölni? Konkrétumokra lennék kíváncsi.
Szia!
Böjtölni általában azért szoktak az emberek, hogy megtisztítsák a szervezetüket a salakanyagoktól. Van egy nagyon híres könyv, én 3 évig vártam rá az antikváriumban, hogy hozzájussak, az a címe, hogy a böjt csodája. Ebben arra biztat mindenkit a szerző, hogy heti egy napon tartóztassa meg magát az evéstől, és jó sok tiszta vizet igyon, így a szervezet tud pihenni és regenerálódni. Sajnos gyermekkorunktól fogva hozzászoktatjuk a szervezetünket a folyamatos evésre, így soha nem tud megpihenni az emésztőrendszerünk, pedig neki is szüksége lenne időszakonként a pihenésre, regenerálódásra. Ezen túlmenően azt ajánlja a szerző, hogy évente 2-4 alkalommal tartsunk több napos böjtöket, ahol teljesen ki tud tisztulni, és méregteleníteni tudja magát a szervezet.
A helyes böjt az egészséges életmód része, ajánlom figyelemdbe ezzel a témával kapcsolatosan Szabó Attila előadását a böjt csodája címen, melyet le tudsz tölteni a gödöllői Bibliaház életmód menüjéből:
Üdv. Péter
Kedves kérdező!
Az Istennel való közösség egyik előmozdítója lehet a böjt, ha szellem szerint és nem mondjuk fogyás céljából tartja az ember, mivel ez a hústestünk feletti uralkodásra tanít bennünket. Vagyis abban gyakorolhatjuk magunkat, hogy ne engedjünk azonnal a fizikai vágyaknak - ez az élet más területén is hasznos - hanem a szellem által vezérelt új emberünk kezében legyen az irányítás.
Erre bármilyen, számunkra kedves étel/ital megvonása alkalmas. Ha valaki (akinek ez amúgy fontos) mondjuk csak a csokitól tartózkodik egy bizonyos ideig, az is böjt az ő számára. Természetesen a teljes koplalás is szóbajöhet annál, akinek ez megadatik. Részemről evés nélkül megállok egy-másfél napig, de innom egyelőre muszáj, ha csak vizet is. Nekem pillanatnyilag ez a "teljesítőképességem" határa, de lehet, hogy egyszer majd változni fog.
Itt egy tanítás a böjtről:
"I. 1. Böjtölésemben egy hegytetőn ültem, és hálát adtam az Úrnak mindenért, amit tett velem, majd a Pásztort láttam ott, hogy mellettem ült, és megszólított: Miért jöttél ki ide ilyen korán? Mert stációt tartok – válaszoltam rá. Mi az a stáció? 2. Böjtölök, Uram, – mondottam. – Miben áll a te böjtölésed, hogyan böjtölsz? – Ahogyan szoktam, úgy böjtölök Uram.
3. – Nem tudtok ti Istennek tetszően böjtölni, mert ez a böjtölés semmit sem ér; haszontalan az, ahogyan ti böjtöltök. – Miért mondod ezeket, Uram? Azt mondom neked – folytatta –, nem böjtölés az, ahogyan ti gondoljátok, de én megtanítalak tégedet arra, hogy milyen az Úr előtt kedves és tökéletes böjtölés. Igen, Uram, – válaszoltam – jót teszel velem, ha megismerhetem az Istennek tetsző böjtölést. Halljad hát – mondotta. 4. Az Isten nem akar ilyen hiábavaló böjtöt, mert ezzel a böjtöléssel semmi IGAZSÁGOSSÁGOT nem cselekedtek az Isten színe előtt. Az Úrnak tetszően így tudsz böjtölni:
Életedben semmiféle rosszat ne tegyél, hanem tiszta lélekkel szolgáljál az Úrnak, tartsd meg a parancsolatait, járj az ő törvényei szerint, és semmiféle rosszra irányuló vágyódás ne merüljön fel a szívedben. Bízzál az Istenben, mert ha ezeket megteszed és féled őt, távol tartod magadat minden rossz cselekedettől, és így neki fogsz élni. Ha megteszed ezeket, nagy és Istennek tetsző böjtöt tartasz.
Halljad hát a példázatot, amit a böjtöléssel kapcsolatban mondok el néked!
........
(A példázat Isten Fiának szolgálatáról szól, hogy ő sokkal többet tett, mint amit Isten reá bízott. Ez is böjt)
.....
"III.5 A böjt pedig az Úr parancsolatainak megtartásából áll, és ez nagyon jó. A böjtöd ilyen legyen: Mindenekelőtt a gonosz beszédtől és minden rossz utáni vágyakozástól óvakodjál, a szívedet pedig tisztítsd meg ennek a világnak minden hiábavalóságától! Ha mindezt megtartod, tökéletes lesz a böjtölésed. Akkor majd ezeket fogod tenni: megtartasz mindent, ami eddig megíratott: és azon a napon, amelyiken böjtölsz, semmit se vegyél magadhoz, kenyéren és vízen kívül. Az ételeidből mindazt, amit megettél volna, amit csak elköltöttél volna ezen a napon, add az özvegyeknek, meg az árváknak, vagy pedig a szűkölködőknek, így gyakorold az alázatosságot, hogy azok, akik a te alázatosságod következtében kaptak valamit, ami a lelküket megtölti, könyörögjenek érted az Úrhoz. Ha majd így végzed a böjtölésed, ahogyan azt most megparancsoltam, áldozatod kedves lesz az Isten előtt, és ez a böjt már fel lesz írva; az ilyenképpen végzett szolgálat jó, örvendeztető és szívesen fogadott az Úr előtt."
Forrás: Hermász pásztora.
A kérdésedre a megfelelő válasz attól függ, hogy milyen célból, milyen formában böjtölnél. Ugyanis a világ számos vallásában elterjedt szokás és vannak bevett tradíciói, sőt valóban - ahogy előttem is leírták - egyre inkább a tudományos alapokon nyugvó, modern táplálkozástan is foglalkozik vele.
Nem írtad, hogy keresztény lennél-e, vagy más vallású, de én most a bibliai böjtről fogok írni - erről tudok a legtöbbet. :) [Kicsit talán hosszú idézetekkel, de nem kell legalább keresgélni.] Ez azonban sokkal több, mint táplálkozási szokás.
A Biblia sok helyen említi a böjtöt, és leginkább a következő fontos dolgokat emelhetjük ki, amit mindenképp érdemes tekintetbe venni:
1. A böjt külsődleges formája, hogy az ember egy bizonyos időre megvonja magától a táplálékot (és egyes, rendkívüli esetekben a vizet - de mielőtt valaki ilyet tenne, tessék megnézni, hogy kik és milyen körülmények között tettek ilyet! - ld. pl. 2Móz. 34:28, Eszter 4:16-17, Apcs. 9:9), ez gyakorlatilag minden vallásban közös jellemző.
A Biblia Istene előtt azonban egyáltalán nem mindegy, hogy e mögött a külsődleges forma mögött valójában milyen szív van, vagyis mi a böjtölő ember motivációja, célja a böjttel. Azaz lehetséges, hogy egy Isten iránt közömbös, teljesen hitetlen ember testi szinten eredményes böjtöt folytasson, ugyanakkor a böjt szellemi gyümölcseit csak az "arathatja le", aki figyelembe veszi, mit gondol Isten a helyes böjtről.
2. Két dologról konkrétan írja a Biblia, hogy ne tegyük böjtöléskor: az egyik a saját kedvtelésünk űzése, a másik a magamutogatás, azaz hogy látványosságot csináljunk a böjtünkből, hogy lehetőleg lássa a többi hívő, mennyire "szuperszellemiek", "jókeresztények" vagyunk.
Az előbbihez kapcsolódik egy nagyon-nagyon kedvenc igém, az Ézsaiás könyvének 58. fejezete, amely talán a legbővebben leírja, miféle böjtöt kedvel Isten. Ez azért is nagyon fontos ige, mert egyúttal tartalmazza, hogy mi lehet a böjtölés legfőbb szellemi célja. Ez pedig nem más, mint az Istenhez való közelebb kerülés, az Istennel való kapcsolat megújítása, magasabb szintre helyezése, azaz kicsit tréfásan mondhatnánk, hogy az imának egy haladó szintű változata. :)
Az Ézsaiás 58-ban egy olyan helyzet van leírva, amikor Izrael népe egy helyes célból (2. vs: "Holott ők engem mindennap keresnek, és tudni kívánják útaimat, mint oly nép, amely igazságot cselekedett és Istene törvényét el nem hagyta; kérik tőlem az igazságnak ítéleteit, és Istennek elközelgését kívánják.") böjttel közeledik Istenhez, ugyanakkor ehelyett az Úr feddését váltják ki azzal, hogy nem helyes módon böjtölnek:
"Ézs 58:3-5. Mért bőjtölünk és Te nem nézed, gyötörjük lelkünket és Te nem tudod? Ímé, bőjtöléstek napján kedvtelésteket űzitek, és minden robotosaitokat szorongatjátok.
Ímé perrel és versengéssel bőjtöltök, és sújtotok a gazságnak öklével; nem úgy bőjtöltök mostan, hogy meghallassék szavatok a magasságban.
Hát ilyen a bőjt, amelyet én kedvelek, [és olyan] a nap, amelyen az ember lelkét gyötri? Avagy ha mint káka lehajtja fejét, és zsákot és hamvat terít maga alá: ezt nevezed-é bőjtnek és az Úr előtt kedves napnak?"
S mivel az Úr célja a feddéssel mindig a tanítás, rögtön el is mondja, milyen "böjtöt" kedvel Ő igazán:
"Ézs 58:6-9a Hát nem ez-é a bőjt, amit én kedvelek: hogy megnyisd a gonoszságnak bilincseit, az igának köteleit megoldjad, és szabadon bocsásd az elnyomottakat, és hogy minden igát széttépjetek?
Nem az-é, hogy az éhezőnek megszegd kenyeredet, és a szegény bujdosókat házadba bevigyed, ha meztelent látsz, felruházzad, és tested előtt el ne rejtsd magadat?
Akkor felhasad, mint hajnal a te világosságod, és meggyógyulásod gyorsan kivirágzik, és igazságod előtted jár; az Úr dicsősége követ.
Akkor kiáltasz, és az Úr meghallgat, jajgatsz, és ő azt mondja: Ímé, itt vagyok." (... tovább folytatódik, de itt ennyi elég)
A másik dologtól (a hitbeli cselekedetek magamutogató módon végzése) pedig Jézus inti óva a keresztényeket, amikor az adakozásról, az imádkozásról és a böjtölésről tanít (és lényegében mindháromról ugyanazt mondja):
- adakozás: "Máté 6:1-4 Vigyázzatok, hogy alamizsnátokat ne osztogassátok az emberek előtt, hogy lássanak titeket; mert különben nem lesz jutalmatok a ti mennyei Atyátoknál.
Azért mikor alamizsnát osztogatsz, ne kürtöltess magad előtt, ahogy a képmutatók tesznek a zsinagógákban és az utcákon, hogy az emberektől dícséretet nyerjenek. Bizony mondom néktek: elvették jutalmukat.
Te pedig amikor alamizsnát osztogatsz, ne tudja a te bal kezed, mit cselekszik a te jobb kezed;
Hogy a te alamizsnád titkon legyen; és a te Atyád, aki titkon néz, megfizet néked nyilván."
- imádkozás: "Máté 6:5-6 És mikor imádkozol, ne légy olyan, mint a képmutatók, akik a gyülekezetekben és az utcák szegeletein fenállva szeretnek imádkozni, hogy lássák őket az emberek. Bizony mondom néktek: elvették jutalmukat.
Te pedig amikor imádkozol, menj be a te belső szobádba, és ajtódat bezárva, imádkozzál a te Atyádhoz, aki titkon van; és a te Atyád, aki titkon néz, megfizet néked nyilván."
- böjtölés: "Máté 6:16-18 Mikor pedig bőjtöltök, ne legyen komor a nézéstek, mint a képmutatóké, akik eltorzítják arcukat, hogy lássák az emberek, hogy ők bőjtölnek. Bizony mondom néktek, elvették jutalmukat.
Te pedig mikor bőjtölsz, kend meg a te fejedet, és a te orcádat mosd meg;
Hogy ne az emberek lássák bőjtölésedet, hanem a te Atyád, aki titkon van; és a te Atyád, aki titkon néz, megfizet néked nyilván."
Rettentő egyszerű tehát: ha azt szeretnéd, hogy az emberek felnézzenek rád, hogy milyen "jó keresztény" vagy, akkor tégy úgy, mint a farizeusok, tudja rólad mindenki, hogy mennyit böjtölsz, imádkozol, adakozol. Ha viszont meg szeretnéd kapni érte a jutalmadat a mennyei Atyádtól, akkor próbáld lehetőleg titokban, feltűnés nélkül tenni mindezt, és az Úr nyilvánosan és bőségesen fog érte megfizetni. (Megj.: nem árt megjegyezni, hogy azt nem tette hozzá Jézus, hogy ezt a jutalmat már a földi életben megkaphatjuk, habár nagyon is igaz, hogy akik helyesen teszik ezeket a dolgokat, azok közül nagyon sokan számolnak be nagyszerű áldásokról az életükben. Ugyanakkor biztos vagyok benne, hogy ennél sokkal nagyobb mindezeknek a mennyei jutalma.)
És még nagyon sok tanítás taláható a Bibliában a böjtölésről, illetve konkrét esetek vannak leírva, hogy mikor és milyen célból (valamint milyen jó eredményekkel :D) böjtöltek az Úrban hívő emberek. Ha ezeknek a közös jellemzőjét kellene kiemelni, akkor az abban áll, hogy a legtöbb esetben a "jó" böjtölés
- nem önmagában, hanem kivétel nélkül imádkozással kombinálva történik,
- az Istenbe vetett hit erőteljesebb gyakorlását, magasabb szintjét követeli meg és/vagy eredményezi,
- sokszor, de nem mindig, akkor teszik, amikor valamilyen különös nehézségbe, szellemi akadályba ütköznek az életük valamely területén, szabadulásra/gyógyulásra stb. van szükség (ld. a teljesség igénye nélkül: Jónás 3:5, Máté 17:21, Apcsel 10. rész, Apcsel 13:2-3., Apcsel 14:23)
- ha nincs ilyen különleges cél megjelölve, akkor is lehet az Urat szolgálni, az Úrhoz közeledni a böjt által (ld. pl.: Jóel 2:21., 2Kor. 6:1-10., Luk. 2:37 ill. 5:35 stb.),
- a böjtölés, ami tulajdonképpen a testnek a "sanyargatása" (itt persze nem a középkori szerzetesrendek fájdalomkultuszáról van szó...), elősegíti azt, hogy az ember a szellemével uralkodni tudjon a testi kívánságai fölött. Ez azért fontos, mert minden kereszténynek meg kell harcolnia azt a harcot, ahol eldől, hogy a megtérés után továbbra is a testi kívánságai szerint él-e, vagy azokat legyőzve, a szellemi kívánságai (az Istenhez való közeledés, a Neki való megfelelés) szerint. Ebben a "harcban" sokat segít a böjtölés, mert mindenki, aki böjtölt már legalább egy napot, képes észrevenni, hogy milyen erős tud lenni a test "hangja", amikor az evésről van szó - és utána más kívánságoknál is könnyebben be tudja majd azonosítani, hogy azok a testének vagy a szellemének a kívánságai-e. Ez tulajdonképpen olyan, mintha várakat építenél az életed köré, hogy a testi kívánságok támadásait könnyebben verd vissza. Nem véletlen, hogy Jézus 40 napig böjtölt a pusztában, mielőtt az ördög megkísértette volna.
És még egy-két gyakorlatias dolog: én gyakran hallottam hívőktől, hogy a böjt napjait estétől estéig számítják, mivel a bibliai (zsidó) tradíció szerint így számolták a napokat (napnyugtától napnyugtáig). Gondolom, hogy ez igazából mindegy, hogy mikortól mikorig, de kétségtelen, hogy ebben az esetben reggel már éhesen kelsz. :)
Általában azt szokták tanácsolni, hogy első alkalommal egy napot érdemes kipróbálni, de később lehet egyszerre több napon át is böjtölni, ezt mindenkinek magának kell tudni, hogy mit vállalhat - a külső kényszernek véleményem szerint semmi helye nincs a böjtölés terén. Az fontos, hogy a folyadékbevitelre ügyelj (mint mondtam, a "nem evett és nem ivott" típusú böjt a Bibliában is csak nagy ritkán fordul elő), főleg, ha napközben azért vannak teendőid is, amit el kell végezned (ez általában így van...). Ha valaki szigorú akar lenni magához, akkor csak vizet iszik ilyenkor (azon az elven, hogy pl. a cukrozott üdítőkben "táplálék" is van...).
Teljesen titokban tartani sokszor nem tudod, mivel a környezetedben lévő emberek általában észreveszik, ha egész nap nem eszel. Az a véleményem, hogy persze ilyenkor nem számít "kürtöltetésnek", ha az egészséged iránt érdeklődő embereknek elmondod, hogy böjtölsz - Jézus már idézett szavai a vallásos kultúrákban élő emberekre vonatkoznak, ahol valamiféle tiszteletre lehet szert tenni azzal, ha valakiről tudják, hogy mennyit szokott böjtölni. Tehát a lényeg az, hogy hívők előtt ne dicsekedj vele. (Ugyanakkor bibliai példák alapján is mondhatjuk, hogy sokszor segít, ha valakivel/valakikkel közösen tudod megszervezni, hogy egyszerre többen böjtöljetek ugyanazért a célért. Az apostoli levelek és az Apostolok Cselekedetei alapján ez egészen általános dolognak számított a korai keresztény egyházban.)
Végül, természetesen, imádkozz, amennyit csak tudsz, tölts időt Istennel, ne kérkedj neki a böjtöléseddel, hanem alázatosan kérd a segítségét az életed problémás területein, és figyeld meg, hogy a testi éhség mennyivel érzékenyebbé teszi a szellemedet is!
Továbbá, befejezésül, ajánlanék némi olvasnivalót is: a téma egyik legpraktikusabb megközelítését találhatod Kenneth Hagin: Hogyan böjtöljünk értelmes módon? című könyvében.
Üdv :)
Szia,
a böjt időszaka alatt általában megvonsz magadtól valamit, amihez a hézköznapi életedben ragaszkodsz. Az én közösségemben január második hetétől három hétig van egy böjötlős időszak.
Én tavaly úgy böjtöltem, hogy nem néztem sorozatokat és elmentem kora reggeli imaalkalmakra. Lehet, hogy hülyén hangzik, de már éreztem hogy függő vagyok és több időt töltök a sorozatokkal, mint Istennel és károsan hatnak a gondolkozásomra. És persze megvoltak a témák, hogy az életem milyen területén szeretnék változást, mire ajánlom fel a böjtöt. És ahogy visszanézek a tavalyi évre, tényleg eredményes volt. A korai imaalkalmakat azért választottam, mert akkor még főiskolás voltam, vizsgaidőszak volt és hajlamos voltma ellustulni, sokáig aludni tétlenkedni napokig, ez volt egy másik olyan dolog, amiben meg kellett erőltetni magam.
Idén hús-és csokiböjtöt tartok.
Katolikus keresztényként kérdezem.
Köszönöm szépen az értékes válaszokat, mindegyik segített: vagy megérteni a böjt lényegét vagy gyakorlati értelemben.
Szóval tényleg köszönöm! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!