A buddhizmus a hinduizmusnak egy változata? (bővebben lent)
Sajnálom de ez nem igaz.
A buddhizmusban nem abban az értelemben használjuk a tudat fogalmát mint a közbeszédben, de nem is valami szakrális értelemben.
A Buddha sok tanítást adott. Alapvetőnek fogadjuk el azonban a fenti szuttát. Nem lehet megkerülni. Ettől még a hinduizmus sokaknak segíthet ebben-abban és van érvénye, de a vallások ahogy a kultúra egyéb megnyilvánulásai sem, nem fordíthatóak le minden további nélkül egymás nyelvére.
Észrevettem, hogy a Tudat Természetével kapcsolatos tanításokra teszed a hangsúlyt.
Ezek Vadzsracsédika-tika szútra, vagyis Gyémántvágó röviden Gyémánt-szútra tanításai. Ebből bontakozott ki a csittamátra (csak tudat) avagy jógacsára filozófiai iskolája a mahayánának. Azonban közmegegyezés van a mahayánában arról, hogy a Szív-szútra (Pradzsnya-páramita-hridaya-szútra) Sokkal fontosabb és pontosabb. Erre alapozódott Nágárdzsuna tevékenysége és minden idők legmagasabb szintű filozófiai iskolájának a Madhayamikának (középső út) a kibontakozása (különösen annak prászangika aliskolájának /mely a kagyü és a gelug filozófiai háttere/ "a szakjáé a szautántrika, a nyingmáé a vaibhásika illetve részben a csittamátra/.
Létezik egy szintézise (véleményem szerint sikertelen) a két filozófiai iskolának ez a shentong-madhayamika, mely a tudat természetét és az ürességet, azaz az öntermészetnélküliséget próbálja egyesíteni. Bizonyos értelemben a két legmagasabb meditációs rendszer Mahamudra (Csag-csen) és Mahaati (Dzog-csen) mögött ez a törekvés áll.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy ezek a hagyományok teljesen összemoshatóak lennének. maguk a Tibetiek sem kutyulják őket. A hagyományvonalnak rendkívüli fontossága van. A Buddha tanítása miként egy fa sok ágat hajtott ezen ágak között vannak azonban olyanok, amelyeket mások ojtottak bele. Nem kell levágni. Elfér. De tudatában kell lenni. Az sem helyes megoldás ha a fa ágait fenn egybecsomózzuk, mondván egy a lényeg. Igen rusnya, hovatovább abszurd fa lenne belőle.
Tehát mindig tudni kell, hogy a Buddha melyik tanítási vonalával van dolgunk. Hinayána? Mahayána? Vajrayána? És ezeknek melyik filozófiai gyakorlati hagyománya, melyik rendje?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!