Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi jut eszedbe a "vágy" szóról?

Mi jut eszedbe a "vágy" szóról?

Figyelt kérdés
Többet is írhatsz.
2011. szept. 12. 20:53
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
Szex. Bár ez nem mérvadó, férfi vagyok.
2011. szept. 12. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 Sághegyi Csaba ***** válasza:
Hiányzik a menyasszonyom, mostanság ez jut eszembe a szóról.
2011. szept. 12. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
vágy mint vágyakozás, epekedés, úgy olyan siralmas, szomorú, fájdalmas, negédes dolog jut eszembe, érzékiség, leteperés :D szeretkezés, szerelmeskedés.
2011. szept. 12. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
Ez miért vallás kategória?
2011. szept. 12. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
A vágy rossz dolog. Sosincs vége. Vágysz egy autóra? Amint megkaptad, jön a következő vágy. Pl nagyobb autó. Így telik el az ember élete. Majd ha ez a vágyam teljesül, meg az. Majd ha lesz házam... mad ha felnőnek a gyerekek... majd ha nyugdíjba megyek... Az ember mindig a jövőben él, sosem tudja élvezni a jelent.
2011. szept. 12. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
89%
Csoki,csoki,még több csokiXD
2011. szept. 12. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:

21:19

véletlen lett az, de mint tudjuk véletlenek nincsennek, majd átrakják, sajnálom.

2011. szept. 12. 21:36
 8/18 anonim ***** válasza:
89%
tisztaság, öröm.
2011. szept. 12. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
Csak már azt hittem, egy bigott vallásos kérdezi, hogy jól kiakadjon, ha valaki a házasság előtti szex-szel jön.
2011. szept. 12. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:

Különös és helyes kérdés!


Nos, nyilván nem ilyesmire gondoltál: de ha már a vallási rovatba került, akkor ugye van egy olyan vallás ahol ezt központi kérdésként kezelik.:


A négy nemes igazság közül a második.


A szenvedés eredete a vágy. Az érzéki örömök vágya, a lét(el)-vágya és a nem lét(el) vágya.


A gyűlölet, a vágy és az ostobaság (lobha, moha, dosa) az a három romlottság (klésa) amely az embert a feltételekhez kötött létezéshez kötözi. E három gyökér ok, teremti és mozgatja a hat létbirodalmat (poklok, préták, állatok, emberek, asszurák, dévák)iletve az e (tudati)birodalmakban való létesülés tizenkét fázisát a fogantatástól a pusztulásig.


A Létkeréken ez úgy kerül ábrázolásra, hogy a kerékagyban három állat: kakas (néha galamb), kígyó és disznó harapnak egymás farkába. A disznó a tudatlanságot képviseli, a madár a vágyat, a kígyó a gyűlöletet. Az hogy egymás farkába harapnak azt fejezi ki, hogy ezek közül bármelyik mentális működés is legyen egy adott pillanatban bárkire is jellemző, immanensen a másik kettő is jelen van. A küllők között feszülnek a létbirodalmak. Ha a gyűlölet mások illetve önmagunk iránti agresszióvá fokozódik akkor a poklokban tartózkodunk (ha sokszor adjuk meg magunkat ezen állapotnak akkor jelenlegi életünk elmúltával könnyen a poklok síkjaira születhetünk, ahol aztán ameddig a felhalmozott ösztönzés tart, kigyűlölkedhetjük kiszenvedhetjük magunkat. Ez a további állapotok és létesülések esetében is fennáll)Ha a vágyakozás, feneketlen érzéki mohósággá, kielégíthetetlenséggé válik akkor a préták birodalmában tartózkodunk, kegyetlenül éhezünk és szomjazunk. Ha a valóság elöl menekülünk és nem használjuk a megkülönböztetésre való képességünket, akkor /legyünk bár hétköznapi értelemben agyafúrtak/ az állatok birodalmában vagyunk. Amikor szegénységet, jogfosztottságot, kételyeket érzünk (a jó, a rossz, és nagy kérdésekkel kapcsolatos töprengés, kutatás foglalkoztat bennünket) akkor a legjobb világban az emberi világban vagyunk: ez az a birodalom, ahonnan kilehet lépni a feltételekhez kötött létezésből, ellehet érni a megvilágosodást. Ha szellemünket az írigység, a küzdelem, a győzni akarás jellemzi, akkor az asszurák birodalmában vagyunk. Ha a büszkeség a mérhetetlen, öntudat, a méltóságteljesség és a gőg (ez kívülről tűnhet alázatnak is)ural el bennünket akkor a dévák világában járunk.

Egy nap alatt is akár számtalanszor megtesszük az utazásainkat e birodalmakban, de természetesen létezéseink között is. A hat birodalom láthatóan a három méreg hatása alatt áll. Mindegyik méregnek van két aspektusa egy jóízű és egy keserű méreg. Így teremtik a hat lokát. Az ezen birodalmakban való hétköznapi és létkörbeli keletkezésnek 12 láncszeme van, ez a függő keletkezés. Ez nagyon nehéz, most nem mennék bele. Az egész létkört pedig Yama a halál ura tarja kezében. Nos a helyes gyakorlattal és emberlétünk esélyének felhasználásával elpárologtathatjuk a három mérget, ezzel felszabadul a hat birodalom, megszűnik a bennük történő kibomlás és felbomlás, összedől a feltételekhez kötött lét, és elérjük a feltételekhez nem kötöttet a tökéletes szabadságot a Nirvánát. (ez a hinayána-buddhizmus célja) A három méreg azonban -akár valamely kémiai, alkémiai művelet- át is alakítható: Az ostobaság, felismerésének és megvallásának pillanatában, könnyen megindul a bölcsesség felé: hirtelen olyannak kezdenek mutatkozni a dolgok, amilyenek. A vágy (a kialakuló szellemi látás következtében) megtisztul az önzéstől és így az együtt élvezés helyett együtt érezéssé: azaz együttérzéssé változik, az együttérzés hatására a gyűlölet immáron nem az emberekre és más lényekre irányul (hiszen azokkal együtt érzünk) hanem minden olyan rossz szokásra és beidegződésre amely bennünket a megszokott, feltételekhez kötött létünkhöz láncol, így válik hatalmas ösztönző erővé a szabadulás útján. Ez az ostobaság, vágy gyűlölet transzformációja bölcsességgé, együttérzéssé és erővé. E három tulajdonsággal felruházva sérthetetlenül léphetünk ben valamennyi létbirodalomba, hogy az ott szenvedőknek segítséget nyújthassunk. Uraljuk 12 fokozatú születésünket és szabadon választjuk meg azt. Végül hozzájárulunk minden lény megvilágosodásához, és valamennyinek segítünk kiszabadulni a feltételekhez kötött létezés rémálmából! (ez a mahayána-buddhizmus célja).



Nos, elnézést :) azért remélem nem untad!

2011. szept. 13. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!