Aki nem keresztény, az miért ünepli a keresztény hagyományokat, (ünnepeket)?
Mert akkor van munkaszüneti nap.
Pünkösdöt nem ünnepeljük, Karácsony csak családi ünnep, Húsvétkor meg tavaszi "Nyusziünnep" van. Hoz a nyuszi ajándékot a gyerekeknek és baromira örülünk hogy vége a télnek. Ennyi. Se templom, se mise, csak a család és a gyerekek vallási körítés nélkül.
Amúgy meg: "Több európai nyelven a teuton (norsze) Őstra istennő ünnepének nevéből ered a húsvét elnevezése: Oster (német), Easter (angol).
Az istennőt szimbolizálta a tojás és a nyuszi, ez utóbbit Németországban kezdték el húsvéti szimbólumként használni az 1800-as években, és onnan terjedt el a világon. "
Szia!
Nos azért az tudnod kell, hogy a karácsony a húsvét és a pünkösd az egyáltalán nem kizárólagosan keresztény ünnepek.
Elöször is tudjuk azt, hogy a karácsony a Nap születésnapja, a téli napforduló ünnepe, és mint ilyen alapvetően egy pogány ünnep. Amikor a kereszténység államvallás lett, akkor húzták rá Krisztus születését, ami nem mellesleg ősszel lehetett.
Hasonló a helyzet a húsvéttal is, amely alapvetően a tavaszvárás, a tavasz eljövetelének ünnepe, amelyet március vagy április hónapban - a Hold állásának megfelelően - tartanak. Az eredetileg zsidó vallási ünnep - héber nyelven pészah - az egyiptomi fogságból való szabadulás ünnepe volt. A húsvét egybeesik a tavaszi napéjegyenlőség idején tartott termékenységi ünnepekkel is, amelynek elemei a feltámadás, az újjászületés.
Végül a pünkösd is a kereszténység előtti időkbe nyúlik vissza: visszavezethető a római floráliákra: a floráliák olyan tavaszt köszöntő ünnepi alkalmak voltak, amikor Flora istennőt, a növényvilág és a virágok - tágabb értelemben a termékenység - istennőjét köszöntötték. Az istennő görög nevén Khlóris, azaz Zöldellő, Viruló. Egybeesik az ószövetségi zsidó ünneppel - héber nyelven Sávuót-tal, ami a törvényadás emléknapja és az új kenyér ünnepe.
Üdv. Péter
Kedves Péter! Köszönöm a válaszod, de egy megjegyzésem lenne:
A világ a karácsonyt nem a Nap ünnepeként, nem a téli napforduló ünnepeként és nem egy pogány ünnepeként ünnepli.
1 a 365-höz hogy egy nem keresztény ünnep egybeesik egy keresztény ünnep napjával. Persze tudom, hogy Krisztus nem karácsony napján született. És azt is tudom, hogy nem Húsvétkor feszítették keresztre, bár ez az időpont szinte a helyén van.
A világ nagyrésze a család, a szeretet ünnepeként ünnepli a karácsonyt, a nyuszika, a gyerekek ünnepeként ünnepli a húsvétot, de mindezt szorosan keresztény (bocsánat, katolikus, református, evangélikus....) hagyományokra alapozva.
Kicsit hibásan tettem fel a kérdést. Azt is kérdezhetném, hogy aki nem vallásos az miért tartja meg a karácsonyt, a húsvétot, hiszen vallási ünnep.
Ha a világ a család, a szeretet, a gyerekek, a tavasz...stb. ünnepeként éli meg a vallási ünnepeket, akkor a világ nagy része méltatlanúl nevezi magát kereszténynek, hanem hitetlen.
Sokan azt sem tudják, hogy nem karácsonykor született (pont télen nem is születhetett), sőt még Krisztusban sem hisznek, de azért ünnepelnek egy hagyományt, aminek jelképrendszere szorosan Krisztushoz kötődik. Karácsonyfa-örökzöld, az örök élet, ajándékok-Isten ajándéka, Krisztus, a szeretet ünnepe-Isten szeretete, Húsvét időpontja-Krisztus áldozatának, feltámadásának időpontja.
Ünnepelnek, de mit is??? Mert Krisztust nem, de sem a mitrász nem, a nap napját sem, a tavaszvárást sem, mert az emberek nagy része azt sem tudja, hogy mik ezek...azt sem tudja, hogyan és miért számolják ki így a húsvét időpontját, mi a fene az a pünkösd, hogyan választották december végét Krisztus születése napjának megünneplésének stb...
Megfordítom a kérdést: Minek tart nem katolikus keresztény (vagy bárki) névnapot, amikor az egy tisztán katolikus hagyományom alapszik? (A szentek tiszteletén és a szentekről való névadás szokásán.)
A válasz: Mert szokás és így tanultuk (az emberek rengeteg dolgot csinálnak "csak" szokásból). Elég marketinggel egyébként bármilyen ünnep tartását el lehet fogadtatni attól függetlenül, hogy értik-e az emberek a szimbólumok eredetét (Japánok és Valentin nap / Karácsony stb.) Az emberek 90%-a (és szerintem alábecsülöm) nem foglalkozik ilyesmivel.
Amúgy meg mi máson alapuljanak az ünnepek amiket világiként megünneplek mint történelmi hagyományokon, amik itt európában kikerülhetetlenül összefonódnak a kereszténységgel? Húzzak le a WC-n egy teljesen jó ünnepet mert nem hiszek a mesében amivel annó tálalták? (A gyerekek talán nem várják a csizmájukba a csomagot azután is, hogy rájöttek, hogy nincs is Mikulás? :D ) Ráadásul gyakran bunkóság is lenne felrúgni a tradíciókat. Talán zavarjuk el a "locsolkodni" jövő gyerekeket?
Egyébként ezen "vallási" ünepek közül csak Karácsonyt és "Mindenszenteket" tartok, amúgyis mind a kettő egész jól egybesik a hitemhez tartozó ünnepekkel.
Én elfogadom a keresztényeket is és a pogányokat is.
Nekem egyedül az ateistákkal van bajom. Pontosabban: aki materialista és nem hisz semmiben, az ne ünnepeljen szakrális eredetű ünnepeket! Az felejtse el a karácsonyt, húsvétot és tessék Legfőbb Lény Ünnepét tartani Robespierre mintájára, vagy Kolhoz-napot szovjet-mintára, vagy bánom is én micsodát...csak elég nevetséges, hogy a keresztény és európai pogány hagyományokat olyanok ünneplik, akik amúgy tesznek Európára és annak akár pogány, akár keresztény hagyományaira.
Éjjel kinyalogatjuk, amibe nappal belerúgunk? Nem túl lojális dolog (bár egy hagyományokat nem tisztelő embernek aztán beszélhetek én lojalitásról)...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!