Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A II. Vatikáni Zsinat előtti...

A II. Vatikáni Zsinat előtti liturgiáról hol találhatnék forrásokat?

Figyelt kérdés
A pápa (állítólag) vissza akar hozni elemeket a régi liturgiából. Hogyan nézett ki régen a liturgia, mikben tért el a maitól?
2011. jún. 1. 20:59
1 2
 11/16 A kérdező kommentje:

Én egyébként nagyon szeretem a liturgiát, mert jártas vagyok benne, és biztos hogy gyönyörű lesz, ha visszahoznak régebbi dolgokat.

Azonban egy dolgot nem vesznek figyelembe: Az emberek nagy részének -sajnos- semmit sem jelent a liturgia, sőt azt mondják, hogy az a világ (népi vagy gregorián énekek, sok "elvont" dolog stb.) nagyon távol áll tőlük. A Szentatya pedig ahelyett, hogy kicsit a modern ember felé próbálna "nyitni", hogy minél több ember számára tegye vonzóbbá a templombajárást, helyette a több száz évvel ezelőtti dolgokat akarja visszahozni, amik nyilván a mai embertől még messzebb állnak.

2011. jún. 4. 19:37
 12/16 anonim ***** válasza:
100%

Rossz a közelítés. Én azt mondom, hogy nem lett volna szabad ekkora reformot behozni a latin rítusba mint amilyen behoztak. A misekönyvet állítólag néhány "szakértő" hozta létre, a teológusok és a püspökök megkérdezése nélkül. Ha egy szertartásnak nincs teológiája, vagy nincs meg benne a lelkiség, akkor veszett az egész. No, ezzel nem azt mondom, hogy a mostaniban ezek mind hiányoznak, de kevesebb van bennük, mint a több mint ezer éves tridentiben. Azért ez is mutatja, hogy az bevált, s kiállta az idők próbáját. A Szentatya trónra lépését követően első miséje alkalmával a régi misézést mutatta be, többen fel is háborodtak ezen, azét, amit mondtál, hogy az egyházat nem előre, hanem hátra akarja vinni. Azonban meg kell érteni, hogy nem lehet úgy előre haladni, ha hátra soha nem nézünk. Vegyük példának az autóvezetést. Ha el szeretnél jutni A pontból B-be, és nem nézel soha az autóból hátra, vagy a tükrökbe, akkor vagy összetöröd magad, a kocsit, vagy másokat, vagy mindet egyszerre. A pápánk ezt nagyon jól látja, és Isten tartsa meg elszántságában, hogy véghez tudja vinni e Szentlélektől indított tervét.

A hagyományőrzés az egyik legkülönlegesebb és legfontosabb dolog. A görög rítus a 4. századtól, de mai formája a 14. századtól néz ki így. Azóta semmi nem változott, és nem is kell, hogy változzon, mert megőrizte az idők folyamán a misztériumokat, a lelkiséget, és a teológiáját.

2011. jún. 6. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 A kérdező kommentje:

Kedves Utolsó!

Van igazad abban amit leírtál, ezzel én is egyetértek (mivel én magam is rendszeres templombajáró vagyok).

De azt is figyelembe kell(ene) venni, hogy mi hiába ismerjük és szeretjük a liturgiát, az emberek nagy többsége azt sem tudja mi az. Az Egyháznak pedig -szerintem- nem az a feladata, hogy bezárkózzon a maga világába, és csak a magáét vigye folyamatosan, hanem hogy minél több embert egybegyűjtsön.

Szerinted egy olyan ember, aki meg van keresztelve, meg gyerekkorában ráerőltették hogy áldozzon és bérmálkozzon, de alig hitte hogy ezeket is "letudja", egy ilyen embernek mikor fogja elnyerni a tetszését a liturgia? A katolikusok templombajárása valami tragikusan alacsony. Nálunk a falumban kb 2500 katolikus él. Ebből rendszeresen járnak templomba kb 250-en. Ebből a 250-ből kb 200 öregasszony, 40 középkorú és vagy 10 fiatal.

Ilyen arányok mellett szerintem a modern világ felé kellene nyitni az Egyháznak, pl. kötelezővé tenni a könnyűzenés gitáros énekeket stb.

2011. jún. 6. 09:19
 14/16 anonim ***** válasza:

"kötelezővé tenni a könnyűzenés gitáros énekeket"-nos ez volt az, amikor alkalmanként meghírdették nálunk és én a templom közelébe se mentem katolikus koromban, huszonévesen. Nem gondolom hogy egyedül voltam az új fajta liturgiák elutasításában...én Istenre vágytam volna és nem szórakoztatásra...nem baj, mert megtaláltam másutt Isten országát...

Római katolicizmus hitehagyása képekben az egész világból:

[link]

2011. jún. 6. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:

17:49, 19:22, 00:49 ezek is én voltam. :-)


Nos, természetesen a fiatalok többsége magától nem is fogja megismerni a szertartásokat. Kellenek a papok, akik példamutatóként járnak előttük, benne vannak a fiatalok életében. Ha van egy pap, aki a templomig meg vissza megy, attól szerinted hány fiatal fog bemenni a templomba? Hát van egy tippem, hogy nem sok. A papnak igenis a fiatalokkal is kell lenni, igenis ki kell menni hozzájuk, s ha netán egy falu közösségében van 1-2 "mag", akire lehet építeni a közösséget, azt a papnak minden erejével támogatnia kell. A papság nem az ami Magyarországon van, sajnos a társadalom és a történelem nálunk a latin papságot idegenné tette a fiataloktól. Lengyelországban, ami megőrizte a katolikus mivoltát ott nincs ilyen probléma. Ott jönnek haza a fiatalok az iskolában és közösségben mennek be a templomba elmondani egy imádságot, és csak utána mennek haza. A mi fiataljaink leginkább az első kocsmát vagy plázát találják meg.

Igen, szép amit mondasz, hogy gitár, ének, de ez csak egy forma, vagy kiegészítő. A központi lényeg az az lenne, hogy megértsük mindannyian a szertartásokat, hogy megismerjük, és megszeressük, s azon által közelebb léphessünk az Istenhez, hogy egyesüljünk a valóságos Istennel a szentségek által. Valami hasonló a célja a liturgikus reformnak is. A Magyar Kuríron ez található a témában: [link]

2011. jún. 6. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 A kérdező kommentje:

Valóban, a gitár, ének csak egy kiegészítő, ez tény.


De hadd említsek egy példát, ami talán megvilágítja ezt az egészet:

Néhány éve szintetizátorozni tanítottam egy 13 éves lányt (elmélet + gyakorlat együtt). Az egész zenetanulást a nagymamája erőltette. Mivel eleinte a nagymama mindig ott ült velünk, ezért mindig templomi énekeket, és régi magyar nótákat, népdalokat kellett tanulni, és azokon keresztül szemléltetni, elsajátíttatni az elméletet. A lány nagy keservvel tanult csak, nehezen haladtunk előre. Pár hét múlva mai zenéket, illetve az ő kedvenc számait kezdtük el játszani, érdekes módon onnantól kezdve a legnagyobb örömmel tanult.


TEHÁT: a célom az elmélet megtanítása volt, és mennyivel könnyebb volt ezt olyan dalokon keresztül tenni, amik a lány életéhez közelebb állnak.


A liturgiával is ez a helyzet, a cél mindenképp ugyanaz, csak valahogy más csatornákat kellene használni, olyan csatornákat, amik a mai ember életéhez közelebb állnak, nem pedig visszamenni a több 100 éves dolgokhoz, ami meg aztán abszolút távol áll a ma emberétől, és még kevesebben lesznek a templomokban.

2011. jún. 7. 08:27
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!