Keresztény fiatalok! Ti nem vettétek még észre némely keresztény un. "könnyűzenei" dalban az érzékiséget?
Én most jöttem ár erre, azaz most fogalmazódott meg bennem, most hegyeztem ki rá jobban a figyelmem.
Am. ez NEM a tartalomra, azaz a szám mondanivalójára értem, hanem magára mint zenei mivoltára, a dallamra, a zenei megszerkesztettségre.
konkrétan most erre a számra gondolok (am. a mondanivalója nagyon jó):
http://www.youtube.com/watch?v=LPc6nRX-x90&feature=related
De lehet hogy tévedek, nem tom. Ki hogy ítéli meg, hite mélysége, lelkiismerete, józansága szerint.
Nem igazán értem a kérdést, de valószínűleg azért tetted fel, mert tőled alapvetően idegen a keresztény könnyűzene.
Viszont én ezen nőttem fel a hitben, szóval nem templomi éneklésen, hanem rendes zenekaros dicsőítésen.
Ezeknek a számoknak kb semmi értelmük nem lenne, ha nem lenne bennük érzékiség. Azt a hálát, szeretet és örömöt fejezik ki, ami betölti a hívőket Istennel szemben.
Ezért hívják ezeket dicsőítő daloknak.
És igen a tartalom is nagyon fontos, nem elég az érzékiség, hanem amikor egy ilyen dalt elénekelünk az felér egy szívből jövő imával. Ez a céljuk.
Számomra a kérdés az, mitől nevezünk egy könnyűzenei dalt "kereszténynek"? Attól, hogy a szerzője rámondja, hogy az, vagy Istent, Jézust, Szentlelket, stb emleget a dalban, még nem lesz keresztény. (vö. "sokan jönnek majd az én nevemben...")
Ezért én ezeket a dalokat nem tartom kereszténynek, legfeljebb kereszténység által motiváltnak. Aki szereti, hallgassa, én nem szeretem.
Mellesleg én nem gondolom ezt a stílust érzékiségnek, és annyira pedig biztosan nem, amennyire ne lenne vállalható keresztényként. A kereszténységet nem csak barna, kopott habitusban vagy ódivatú hosszúszoknyában lehet megélni.
24f
Szia!
Mobilról netezek, így most nincs lehetőségem megnézni a linket, de van tapasztalatom a témában amit szívesen megosztok veled.
Én nem szeretem a keresztény könnyűzenét, mert megtérésem előtt szenvedélyes diszkózene rajongó voltam, és kellett pár év amíg áthangolódtam a komolyzenére, ma már csak azt szeretem. Pontosan tudom miről beszélsz, a könnyűzene nem titkolt célja az érzelmi manipuláció, ami alól nem kivétel a keresztény könnyűzene sem, hiába más a tartalma. Igaz a mondás, hogy tartalomhoz a forma, számomra egy Istentisztelet elképzelhetetlen könnyűzenével, "dicsikkel". A dicsi és a dizsi közt nincs nagy különbség. Hallgass meg egyszer egy Bach: Máté passiót, és megérted miről beszéltem...
Üdv. Péter
Második vagyok.
Nem igazán értek egyet az utánam szólókkal... szerintem nem a forma számít, hanem a szándék.
És a stílus személyiség függő. Miért kéne egy 20on évesnek Bach-ot hallgatnia, vagy egy 50esnek "dicsit", amikor más a stílusuk?
És ha már érzelmi manipuláció, ha valaki egy Bach-tól kerül nyugodt, befogadó lelki állapotba, akkor Bach is érzelmileg manipulált?
Egyébként meg próbáljátok ki: hallgassatok meg egy ilyen zenét úgy, hogy közben regényt olvastok, vagy beszélgettek, de közben figyeltek azért a dalra: semmilyen hatással nem lesz rátok. Semmiféle manipulatív hatása nincs. Nem mászik be a tudatotokat megkerülve a tudatalattitokba.
Aztán hallgassátok meg úgy, hogy behunyjátok a szemeteket, és elkezdtek imádkozni, aztán dúdolni a dalt, aztán énekelni. Közben a lelketekben Jézusra nézni és csodálni Őt. Nem fogtok kábulatba esni. Tudatotoknál maradtok. Az értelmetekre fog hatni a dal, ahogy megértitek miről énekel és ahogy az értelem, érzelemmé, boldogsággá és örömmé alakul. Ahogy az Igazság betölt titeket békességgel. Ezt fogjátok érezni.
De ez ugyanúgy igaz egy templomi énekre is... ha valakinek az a stílusa.
Bocsánat, tudom hogy off, de Bach arányaiban kb. ugyanolyan messze van egy ötvenévestől, mint egy húszévestől :) Én már tizenévesen is rá szavaztam :)
Egyébként szerintem a linkelt zenével nincs semmi gond, van ma egy recept, ami szerint gyártják gyakorlatilag "futószalagon" a slágerszerű dalokat, ez csak egy közülük. (verse, refrén, verse, refrén, esetleg még ismétlődik párszor, a refrén szigorúan a tonika közelében mozog, aztán lőn csoda, modulál a következő hangra, megjelenik egy rakás hangszer, győzelmi zene, rossz esetben még egy-két ilyen modulációt beleraknak, amíg bírja az énekes - aztán vissza az eredeti verséhez, refrének, lezárás).
Rám már ez a fajta szerkesztettség egyetlen hatással van, "jaj, ne már megint".
Szerintem ez a zene nem érzéki, hanem unalmas és idegesítő a fent leírtak miatt :)
19.53.-as, azaz Péter:
igen, erre gondoltam. A manipuláció, amit sokan nem ismernek. Mert keresztény(nek titulált) zenék mögött is állhat egy felsőbb hatalom rejtett játéka, szándéka. Tudom h ez most nagyon sarkalatosnak hangzik (lehet h az is). Mert szerintem a keresztény tartalom mögött meghúzódhat bizonyos keresztény stílusokban a világi zenéhez való hasonlóságra törekvés. Akár a kérdésben megnevezett számnál, de lehet am találni, ha rájukkeresünk.
Olvastam valahol ezt is most nemrég:
"A zene, főként a hangzás, mindig érzelmet közöl. Nagyon sok értelemben a zene valójában érzelem. Ez azt jelenti, hogy erőteljesen befolyásolja a gondolataidat és döntéseidet. Mondhatjuk úgy is, hogy a zene az életed zeneszáma—leképezi az érzelmeket, gondolatokat, hangulatokat, és végül segít meghozni a döntéseket, amelyeket teszel és a mögöttük rejlő logikát.
... zene valószínűleg a legerőteljesebb külsődleges hatás, mely meghatározza, hogy ki vagy—hogyan gondolkodsz, hogyan érzel, és mivé fogsz lenni! Valójában maga a zene szó a múzsa szóból ered, mely azt jelenti “ihletet adó.” Ez az, amit a zene tesz, áthatja a tudatos és tudat alatti elmét és a gondolatoknak ihletet ad lelki, vagy nem lelki irányok felé!"
Amúgy szerintem főleg érzelmi beállítottságú személyeknél (főleg lányoknál, nőknél, - magam is ebbe csoportba tartozom), az ilyen dalok a kifejezett, kihegyezett dallamiság miatt képesek elhajolni a romantika írányába gondolataikat tekintve. Ami már eltér ugyebár a dal eredeti küldetésétől, azaz amit a szerző a szöveggel céloz meg. Ám aki hisz a szellemi harcban, az nem találja egyáltalán irreálisnak az Ellenség csűrcsavaros módszereit.
Kedves Kérdező. Ha jól értem azt mondod, hogy a keresztény könnyűzene mögött a Sátán mesterkedése áll? És ugyan milyen szándékkal? Azzal, hogy érzelmileg is ráhangolja Istenre? Azzal, hogy bűnbánatra indítja? Azzal, hogy érzőszívűvé teszi? Azzal, hogy az ige irátn fogákonnyá teszi?
A Sátán szerintem nem egészen így próbálkozik be. Hanem például úgy ahogy te most ezt a kérdést feltetted... és ezzel kétséget ébresztesz azokban, akik tiszta szívvel dicsőítik Istent ilyen zenékkel. Felbújtod bennük a félelem magját, hogy talán mindez csak illúzió?!
Tudod ott az ige a húsevésről. Akinek van hite rá, az egyen húst. De ne botránkoztasson meg vele másokat. Viszont nem követ el bűnt, ha húst eszik.
A keresztény könnyű zene úgy vélem ennek a húsnak a szinonmája is lehet. Van akinek van hite rá, sajnos neked nincs. Viszont ha nem közelíted meg senki se fog megbotránkoztatni. A házadban senki se fog dalra fakadni. Ugyanakkor ne nevezd bűnüsnek azt aki ezzel a móddal imádja Istent.
Az érzemi zsarolásról meg.
Feltételezem férfi vagy. Egy nőnek eszébe nem jutna rosszindulatot feltételezni az érzelmek mögött. Mivel mi nők az érzelmeinkben élünk. Ezen teremtetésünknél fogva nem változtathatunk.
A zene értelme és célja az érzelmek felszínre juttatása. Ugyanúgy ahogy a verseké, a festményeké. A zene művészet. És mint művészet alapvetően érzelmeket és gondolatokat ébreszt. Aki ezeket a zenéket hallgatja tudatában van annak, hogy ennek a zenének mi a célja, innentől kezdve pedig kizárható a manipulácia.
"A manipuláció fogalmát az interperszonális befolyásnak csak azokra az eseteire alkalmazhatjuk, amelyekben a befolyásolt emberek nincsenek tudatában a hatásnak, a ‘szónok’ érdekeinek. Ha ez nem így történne, a sikeres manipuláció egyik feltétele nem teljesülne, például az a feltétel, hogy a ‘hallgató’ csupa jót gondol a ‘szónokról’.” A maniuláció akkor érvényesül, ha a hallagtó nem vesz részt tudatos és értelmes lényként a beszélgetésben, ha a szónok a hallgatót tárgyként kezeli."
Ha a keresztény könnyű zene manipulálna, akkor ha én kiraknék egy hanszórót az ablakomba és bekapcsolnám... perceken belül megtérne az egész utca, aztán a város, majd az ország.... de jó is lenne. De sajnos nem így működik.
második voltam.
A manipulá
Kedves 08:05-ös!
Azt hiszem részben rosszul lett értelmezve a fenti kérdés. Ezt őszintén sajnálom. Nem az általad megnevezett megbotránkoztatás célja vezérelt. Téves következtetést vontál le rólam, mint kérdezőről. Szándékomban nem állt általánosítani, sztem Te itt vesztetted el az irányvonalat.
A kérdésben ezt jeleztem is a "némely" határozóval. Ez már más vágányra tereli a témát, mert én nem az általános értelemben vett keresztény könnyűzenére gondoltam, (gondolok itt keresztény dícsőítő csoportokra, aztán pl. Pintér Bélára /nem tom ismered-e/, Dobner Illésre /GolgotaGyüli/, Matt Redman, Michael W. Smith...), hanem néhány dalra, egyes dalokra, azért ilyenek is vannak.
A Sátán módszereit ne korlátold be. Tudod, Ő ismeri a mi egyenként jellemző gyengeségeinket. Itt arra is gondolok, hogy elejtetten is lehet bevetőeszköze olyan dolgokban amikben nem is gondolnánk. Ne tartsd ezt őrültségnek. De mivel a nők az érzelmeikben élnek, könnyebb bennük felkelteni a vágyakozást érzelmi megközelítéssel.
"És ugyan milyen szándékkal? Azzal, hogy érzelmileg is ráhangolja Istenre? Azzal, hogy bűnbánatra indítja? Azzal, hogy érzőszívűvé teszi? Azzal, hogy az ige irátn fogákonnyá teszi? "
Én nem "azokra" a dalokra gondoltam. Azokat én is igazán szeretem. De felsejlett bennem, hogy vannak mellettük oylan dalok is, amik hajlamosak eltérni a másik irányba, de nem az ő szándékukkal, hanem az ember szívéből származó vágyak (pl. a szenvedély) vezetésével. Ha őszintén ismered a szíved feltárulkozó érzéseit, lehetőségeit, akkor tudod, hogy mint ember, munkálkodik benned a testi ember is, ami folyton tusakodik a szellemivel.
Mint NŐ, azt vettem észre (nyilván mint bűnös természettel rendelkező ember), hogy vannak olyan dalok, amelyek hajlamosak az ember szívének húrjait az ábrándozásra, szerelmi érzésekre hangolni -, pont mivel ennyire érzékenyek vagyunk. Ezt sarkalatosan érzékiségnek neveztem, mert Igen, ez is feltör, ezt vállalom és így gondolom.
Vannak oylan dalok, amik dallamiságukkal, inkább a szenvedélyes érzésekre hajlamosak vonni, és nem az eredeti célját betöltve: a dícsőítésbe.
Kiváncsi vagyok a nézetedre, várom válaszod!
U.i: pl. a fenti dal mellett ezekre is:
/Sztem a fent említett érzéseket is képesek felkelteni, ha rendszeresen hallgatod őket/:
http://www.youtube.com/watch?v=-V5lp2Lg53k
http://www.youtube.com/watch?v=X43XXpItGk0
Most a dallamuk szerint vedd nagyító alá, a szöveget félretéve!
Olyan romantikus szálat vonnak, mézesmadzagot sztem, főleg az intro.
Látod, pont h nő vagyok és felettébb érzelmes, azért írom.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!