A vallások és az ahhoz tartozó mesevilágok csak azért lettek kitalálva, hogy a báránykákat becsapják és kifosszák?
A vallás nem több mint hatalomgyakorlási eszköz az uralkodó osztály találta ki, a nép megfélemlítésére, fegyelmezésére.
Az embereket butaságban tartva könnyebben uralkodhatnak felettük.
A vallás több, mint hatalomgyakorlási eszköz, nem az uralkodó osztály találta ki a nép megfélemlítésére, fegyelmezésére.
Nem az a célja, hogy embereket butaságban tartva könnyebben uralkodjanak felettük.
Kérdező: Köszönöm, hogy a pontos és hasznos válaszomat értékelted.
Szia
Igazából a vallások sokféleségét, egy kivételével emberek reformálták, vagy alakították a kúltúrájukhoz, vagy elgondolásukhoz.
Isten nem vallásokat hozott létre, hanem mint kizárólagos uralkodó, embereknek adott mindenkire vonatkozó egységes útmutatást az élethez.
Ebből elsőként Ádám vált ki, a fia Ábel pl. nem, ő maradt az eredeti igaz vezetés alatt.
Hogy némely vallásoknak mi a célja, vagy miért alakultak úgy ahogy, azt összekell hasnlítani azzal, amit Isten fektetett le.
Ekkor talán választ is kapunk a kérdésedre.
A különböző hitvilágok és aköré épülő vallási intézmények kialakulásának és fennmaradásának rengeteg oka van. Természetesen az intézményesített vallás ilyen-olyan formában és mértékben hatalmi eszközként is szolgál és szolgált a történelem folyamán, de ezen kívül
- az embernek természetes igénye van arra, hogy megpróbálja megmagyarázni a körülötte lévő világot. A régmúlt időkben ez önmagában is különféle hiedelmek és hitrendszerek kialakulásának alapját képezte, illetve még ma is azt képzi (aminek a miértje és hogyanja önmagában is összetett és szerteágazó téma)
- az ember nehezen fogadja el a halált, az elmúlást
- az embernek természetes igénye van az útmutatásra
- a világban tapasztalható igazságtalanságok nehezen emészthetőek, ezek feloldásához is eszköz a hit és vallás
És így tovább. A hit és vallás kialakulásához és fennmaradásához rengeteg építőelem hozzájárult. Ezek közül egyre azt mondani, hogy na igen, ez a frankó, az egész ezért van, rendkívül beszűkült látásmódra utal.
Véleményem szerint a vallások létrejötte Isten és ember közös útkeresése, hogy az ember visszataláljon az eredethez, ahonnan elszakadt.
Ehhez hozzájön még, hogy a különböző földrajzi helyzet és a kultúrális különbségek más-más jellegű vallások létrejöttét eredményeztek.
Tény, hogy sokan próbáltak visszaélni egy-egy vallás tanításainak ismeretével. Azonban azok az uralkodók, birodalmak, akik általában tisztelték a vallást, mindig hosstabb ideig éltek túl minden változást. De ami még érdekesebb, hogy maguk a vallások képesek voltak politikai változásokat túlélni. Pl. Kínai nagy uralkodói dinasztiák változása és a konfucianizmus, taoizmus. Indiai uralkodók egymás utánisága ellenére a hinduizmus fennmaradt. A muszlim világban egyik kalifátus a másikat követte, de a vallásuk fennmaradt. Az európai politikai hatalom központja is többször változott, de a kereszténység töretlenül fennmaradt.
Minden nagy világvallásban vannak alapelvek, amelyek közösek, attól függetlenül, hogy a hitrendszerek egymásra minimális hatást gyakoroltak. Pl. másokért élni, tisztelni a szülőket és a család eszményét, tőlünk magasabb célért áldozatot hozni, az öröklét koncepciója, stb.
Ezek mind arra utalnak, hogy a vallások több, mint mesék. Univerzális alapelveket fogalmaztak meg egymástól függetlenül. (Leszámítva a kultúrális sallangokat, különböző hagyományokat.)
"- az embernek természetes igénye van arra, hogy megpróbálja megmagyarázni a körülötte lévő világot."
Milyen az akkori időkben az emberiség által nem értett természeti jelenséget magyaráz meg a biblia?
Semmilyet.
"- az ember nehezen fogadja el a halált, az elmúlást"
Hát még ha benne van a pakliban, hogy halála után elkárhozhat.
Ez is kuka.
"- az embernek természetes igénye van az útmutatásra"
Ez xD
"- a világban tapasztalható igazságtalanságok nehezen emészthetőek, ezek feloldásához is eszköz a hit és vallás"
Csak, hogy a biblia szerint az igazságtalanság él és virul a világban ami még csak meg sem lesz torolva, legfeljebb majd csak a másvilágon.
De aki rögtön igazságot akar az életben az nem kapja meg.
Tehát ez is kuka.
@9:
"Milyen az akkori időkben az emberiség által nem értett természeti jelenséget magyaráz meg a biblia?"
Csupán olyan apróságot, mint a világ keletkezése. Szinte semmiség.
"Hát még ha benne van a pakliban, hogy halála után elkárhozhat."
Ami miatt jól kell viselkedni. Plusz lehet reménykedni, hogy a halott szeretteink jó helyen vannak. Plusz a pokol sem a lét teljes megszűnése. Az ember nem azt nem tudja feldolgozni, hogy szar helyre kerül, hanem azt, hogy megszűnik létezni.
"Csak, hogy a biblia szerint az igazságtalanság él és virul a világban ami még csak meg sem lesz torolva, legfeljebb majd csak a másvilágon."
Pontosan, a másvilágon majd megkapja mindenki a jutalmát vagy büntetését. Ez a lényeg.
Nem nagyon megy ez neked, szerintem ne erőltesd.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!