Az olyan, itthon kisebbnek számító vallási közösségek, mint például a pünkösdiek, adventisták, metodisták, nazarénusok stb. tagjai és elöljárói mennyire aktívak közéleti szempontból?
Ugyebár a nagyobb egyházak szoros kapcsolatot tartanak fent jellemzően a kormányzattal, az elöljáróik sokszor kifejezetten aktívak politikailag és amellett, hogy megnyilvánulnak egyes aktuálpolitikai kérdéeksben (ez néha persze elkerülhetetlen talán), nem ritkán a híveiket is buzdítják a politikai részvételre stb.
Tudom hogy az általam említett egyházak nagyon különbözőek, de aki mélyebben ismeri valamelyiket: ezekben ez mennyire jellemző? Ezekben egyáltalán szoktak járni pl. szavazni a hívek, vagy a világi állampolgárságuk és az azzal járó jogok kevésbé fontosak számukra, mint a nagyobb egyházak híveinek? Ha nem tabu számukra a politika, akkor az egyházi elöljáróik mennyire befolyásolják ilyen téren ezekben a felekezetekben a híveket?
Azt tudom, hogy Jehova tanúi nem politizálnak, őket nem is kérdezem ezért.
Azt is tudom, hogy a baptisták jellemzően nem fordulnak el a közélettől, ideológiailag én liberálisnak ismertem meg őket. Egyikük nagyon büszke is volt úgymond erre, hogy a baptisták milyen toleránsak úgy általánosságban.
Azzal is tisztában vagyok, hogy a Hit Gyülekezete már a kilencvenes évek óta erős politikai kötődésekkel rendelkezik, ami gondolom valamilyen szinten a tagok politikai preferenciáit is meghatározza.
Így inkább a fönt felsorolt gyülekezetek érdekelnek.
12-es. Nem, még a megyében sem jártam nagyon. Csak olvastam róluk egy cikket valamikor, meg magukról a nazarénusokról. Nem hinném, hogy a közeljövőben lesz lehetőségem eljutni, de egyszer tényleg megnézném egy istentiszteletüket pl. szóval mindenképpen megjegyezlek🙂, mert tök érdekes lehet egy olyan falu, ahol ilyen külön világot alkotnak.
Budapesten nincs esetleg nazarénus gyülekezet? Budán, vagy belpesten elsősorban?
A hetednapi adventisták egy vezetőjének doktori disszertációjából idézném az alábbit: „A Hetednapi Adventista Magyarországi Unió mindig az adott kormánnyal próbál hivatali kapcsolatot ápolni és nem foglal állást a szembenálló pártok között, a világszéles egyház állásfoglalásaival összhangban.” Bár hozzáteszem, szerintem túlzottan is baráti viszonyt ápolnak a kormánnyal, annak ellenére, hogy tisztában kellene legyenek ennek a következményeivel. (Az adventizmuson belül vannak kisebb adventista irányzatok is, azok jobban képviselik állam és egyház szétválasztásának szükségességét.)
Ezzel kapcsolatban még ide hoznék egy aktuális cikket, címe:
A magyarok mindössze 7 százaléka szerint elég pedofilügyekben az egyházi eljárás, háromnegyedük ki nem állhatja a szószékről politizáló papokat
Clyde7 köszönöm a választ. Még nem olvastam ezt a felmérést, de valahol nem lepnek meg ezek az adatok.
A túlzottan is baráti viszony alatt mit értesz?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!