A papok, lelkészek olyan hasznos szolgálatot végeznek ami miatt fizetést kell kapniuk?
Vannak kisebb vallások akik nem fizetnek papokat meg lekipásztorokat, nem kell lelkészi diploma nekik. A hívek közt vannak tanítók akik önkéntes szolgálatként csinálják, a privát életükben polgári foglalkozásuk van.
Egy római katolikus papnak vagy református lekésznek olyan sok a feladata hogy ez kell hogy legyen az egyedüli foglalkozása amiből megél?
Úgy tudom vasárnap van templom meg ünnepeken, hétköznap általában valami biblia óra heti egyszer a késő délutáni órákban. Ezt a gyülekezet tagjai közül 2-3 személy munka után és hétvégén eltudná látni önkéntesen.
A keresztelésért, házasságkötésért, temetésért plusz pénzt kapnak. Ezeket is letudná vezetni valaki a hívek közül.
Nem irígylem tőlük a pénzt, főleg ha nem az adófizetőktől kapják a pénzt hanem az egyháztól meg az adakozó hívektől de nem gondolom hogy olyan értéket adnának át amit más ne tenne meg önkéntes szolgálatként.
Igen, olyan sok feladata van.
Eloszor is az istentiszteletet / miset nem tarthatja meg egy onkentes, plane a katolikusoknal. Egy katolikus templomban naponta van mise, van, hogy naponta tobb is. Annyira keves a pap / lelkesz, hogy egy pap 6-8 falu templomaban latja el a munkat. Gyontatnak, hittant tanitanak az iskolakban (megint csak nem hetente 1 orajuk van). Idosek otthonaban tartanak istentiszteletet, kulonbozo osszejoveteleket, szeretetvendegseg. Igen, hetkoznap bibliaorak vannak, de nem egy: kulonbozo korosztalyoknak, sot, neha nemek szerint is, korus, gyerekcsoport. Keresztelesre, konfirmaciora, eskuvore stb. valo felkeszito tanfolyamok. Lelkigondozas, barkinek, barmikor, barmilyen ugyben. A hiveket rendszeresen latogatjak, betegeket otthon vagy korhazban (es nagyon sok az idos ember). A predikaciokra fel kell keszulni, a szoveget meg kell irni. A temetesre is fel kell keszulni, a hozzatartozokat megvigasztalni, az elhunytrol minel tobbet megtudni, a szoveget megirni. Katolikus papok kijarnak hazat szentelni, ha valaki elkoltozik es millio egyeb dolgot.
Aztan az o dolguk az is, hogy a templomban szonyeget kell cserelni, beazik a teto, lehangolodott az orgona, beteg a kantor. Ki kosse le a kisgyerekeket a mise alatt es hol. Vendegek jonnek kulfoldrol, testvergyulekezetek, avagy egyhazi vezetok. Nyari tabort, vatikani utazast kell szervezni, vegigcsinalni. Karacsony es husvet kb. nincs, azt ejjel-nappal vegig kell dolgozni.
Temetes, hazassagkotes: neked mindegy lenne, hogy pap tartja az eskuvodet vagy egy erettsegizett onkentes? Ami penzt kapnak erte, azt nem a sajat zsebukbe rakjak, azt az egyhazkozseg / plebaniakozosseg kapja, es el kell vele szamolni. Temetesen kulon van, aki enekel, van, aki harangozik, miseken ministransok, diakonusok segitenek, annyi munkaval jar. A templomokat, templomkertet, parokiat / plebaniat rendben es tisztan kell tartani - meg ha van is mas, annak a munkajat es mindenki maset ossze kell hangolni.
Persze, nem minden pap / lelkesz dolgozik plebanian / gyulekezetben. Vannak tabori lelkeszek, diakonia lelkeszek, akik az egyhazak szeretetszolgalataban dolgoznak. Alkoholbetegekkel, hajlektalanokkal, ilyen-olyan fogyatekkal elokkel, idosekkel, haldoklokkal foglalkoznak, ezeket es mas egyeb missziokat meg kell szervezni, ossze kell hangolni, a kulonbozo emberi es anyagi eroforrasokat eloteremteni. Ha meg valaki faluban lelkesz, annak a hazastarsa is allandoan szolgalatban van, oda barki barmikor bemehet, azon kivul, hogy a hazastarsnak sajat foglalkozasa is van.
Olyat kerdezel, mintha valaki azt kerdezne: egy tanar vegul is mit csinal? 5 x 45 percet dolgozik naponta, tele van nyari szunettel, es mit tanit? akarki megtanithatja a gyerekeket irni-olvasni, akarki elmondhatja az Arpadhazy kiralyokat meg a trigonometriat, ingyen, onkenteskent. Miert kellene ehhez diploma meg fizetes?
Persze, vannak kisegyhazak, ahova 15 ember megy vasarnap egyszer es laikus onkentesek predikalnak - de naluk nincs liturgia, es nekik nem kell a reformatus ovoda szuloi ertekezleten ott lenni, es minden, egyebkent templomba nem jaro varatlanul elhunyt egyhaztagot eltemetni.
(Osszemostam a kulonbozo felekezeteket a valaszomban, van ami az egyikben van, van, ami a masikban.)
"Úgy tudom vasárnap van templom meg ünnepeken, hétköznap általában valami biblia óra heti egyszer a késő délutáni órákban."
Nem. Pl. szentmise mindennap van. Vasárnap több is. Ahogy a 1-es írta: ha több fólia tartozik az adott plébániához, akkor akár 6-7 mise van különböző településeken vasárnap.
Ezenkívül hittanórákat tart, van hogy külön iskolában és külön a templomban, korosztályonként, felnőtteknek is. Betegeket, időseket látogat, gyóntat (ez sokszor napi töb óra), jegyesoktatást tart adminisztrál. Inkább az ma a gond, hogy a pap nem ér rá. Nincs úgymond jelen a közösségben, hogy csak úgy megszólítás legyen.
"A keresztelésért, házasságkötésért, temetésért plusz pénzt kapnak. Ezeket is letudná vezetni valaki a hívek közül."
Egyrészt keresztelésért nem kérhet pénzt. A másik kettőt van stólapénz, amit a pap és a kántor kap. De gondolj bele: egy kisebb településen van évente 2-3 esküvő. Máshol meg jóval több. Temetés is hasonló arány. Egyik helyen megélne ebből, másik helyen éhenhalna és nem rajta múlik.
Amúgy temetést végezhet laikus is, akolitusnak hívjuk, de ehhez is kell egy felkeszítés, nem csak úgy odaáll valaki. Keresztelést csak szükség esetén végezhet bárki. Diakónus keresztelhet és eskethet is rendes esetben, de belőlük sincs ám sok.
Jézus és az első tanítványok nem kaptak fizetést ezért, mivel ez életforma és nem hivatás. Sokan a saját kenyerüket éve szolgáltak, volt saját szakmájuk és megélhetésük, ahogy Pálnak is, és az apostoloknak is.
Viszont Isten néhányukat akiket a teljes szolgálatra választ ki, a cselekedetek könyve szerint, idővel elrendezték, hogy a testvérek adományából élnek, kapnak kis juttatást a legszükségesebbre. Ez az Izraeliták idejében is így volt, és az első tanítványok idejében is.
Isten népe nem államvallás.
Az más ha az állam úgy dönt, hogy támogatást ad némelyeknek, de nem fizetésért lesz valaki felvigyázója Isten gyülekezetének. Így szerényen tudnak élni, és ellátni azt a feladatot, amit Jézus rájuk bízott. A többieknek pedig dolgoznia kell, és a családjukkal törődni.
(2Tesszalonika 3:11) 11 Mert halljuk, hogy némelyek rendetlenül járnak köztetek, és egyáltalán nem dolgoznak, hanem olyasmibe ártják magukat, ami nem tartozik rájuk.
(2Tesszalonika 3:7–9) . . ., 8 és senki kenyerét nem ettük ingyen. Ellenkezőleg, éjjel-nappal fáradoztunk és keményen dolgoztunk, hogy egyikőtökre se rójunk költséges terhet. 9 Nem mintha nem lenne jogunk erre, de mi inkább szerettünk volna követésre méltó példát állítani elétek.
A papok kapnak szolgalati lakast es szolgalati autot a fizetesuk melle. Mire nyugdijba mennek addigra osszeraknak egy kis penzt egy sajat lakasra. Egymaguknak nem kell nagy haz.
Nem gazdagok az igaz de a megelhetesuk biztositott.
"Az más ha az állam úgy dönt, hogy támogatást ad némelyeknek, de nem fizetésért lesz valaki felvigyázója Isten gyülekezetének."
Ezzel azt a hamis látszatot próbálod kelteni (ki tudja milyen okból), mintha az államtól kapnák fizetésüket a papok, lelkészek, pedig közel sincs így. Nagyon kevés helyen segít be az állam, a települések többségében a az adományokból történik a fizetés. Nyilván nem feketén, hanem rendesen, adózva utána.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!