Vannak itt ezen az oldalon vallásos tizenévesek?
Itt rögtön van is egy:
http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallas__1..
Hú, ez egy nehéz kérdés.
Én gyermekkorom óta abban hiszek, hogy Isten nő és férfi egyaránt, már amennyire nemként képzeljük el őket. Épp ezért az Istennőben és Istenben hittem, és emellett a reinkarnációban, meg a természet szeretetében - ma amolyan wiccának neveznének. De én nem vallom magam annak :)
A kinyilatkoztatás Istene fölötte áll a nemiségnek
A pogány istenek a természet termékenységét is szokták szimbolizálni; szobraik és jelképeik némelyiket férfinak, másikat nônek ábrázolják, és az istenek násza a növények, állatok és emberek világában történô megtermékenyítések szimbóluma, tiszteletük pedig nem egyszer nemi kicsapongással volt összekötve.
A Biblia Istenénél nincs és nem is lehet szó nemi hovatartozásról. Tulajdonságai hol férfiasak (úr, király, hadvezér, atya), hol nôiesek (gondoskodó szeretete, könyörülô irgalmassága), mégsem lehet beszélni kétneműségérôl, mint egyes mitológiai istenségeknél, akik ,,megszülték'' a világot. Nála az atyaság is, az anyai szeretet is szellemi értelmet kap, akárcsak az a kép, amely a vôlegény és menyasszony vagy a hitvesek szeretetéhez hasonlítja Isten és a nép kapcsolatát.
Egyes teozófusok teljesen félreértették a Szentháromság titkát. Mert úgy képzelik, mintha a Fiú-Isten az Atya és a nônemű Szentlélek gyermeke lenne. Ilyen házasságok valóban szerepelnek egyes ókori vallásokban, a kinyilatkoztatás azonban nemcsak a nemi jelleget zárja ki Istenbôl, hanem a Szentlelket az Atya és a Fiú közös ,,lehelése'' eredményének tekinti, itt tehát nem a Fiú származik a Szentlélektôl, hanem megfordítva.
Amikor a nemiség felett álló Isten az embert ,,saját képmására'' teremtette, férfinek és nônek teremtette (Ter 1,27). Ez a bibliai kijelentés a Teremtônek arra a szándékára utal, hogy olyan tulajdonságok, amelyek benne teljes összhangban vannak, a két nemben megosztva legyenek. Az ellentéteknek ez a feszültsége különleges dinamizmust ad az emberiség életének. A bibliai istenképnek egészen sajátos megjellemzésével és Isten transzcendenciája és immanenciája egyik különleges esetével találkozunk itt. Mert azt mutatja ez a tény, hogy Istent nem lehet az emberbôl kiindulva emberi adottságokat rávetítve elképzelni, noha megtalálható benne mindaz, ami az ember világában igazi értéknek számít.
Én is vallásos vagyok, keresztény... Habár lassan kiöregszem a tizenéves korból :)
19/F
21:20
Azt írtam: "már amennyire nemként képzeljük el őket"
Nem személyesítem meg őket jobban, mint az átlagember a saját istenét. Ezzel sokkal inkább én is a nőies és férfias vonásokra utalok - és kétlem, hogy ez Ők6Őket zavarná.
A bibliával pedig nem nagyon példálóznék. Épp mostanság olvasgattam a viskó című könyv kritikáját. Mért van az, hogy Istent bármikor meg lehet jeleníteni férfiként, de ha nőként nyilvánul meg, azonnal lázad az egyház, és istenkáromlásra hivatkozik - holott elvileg épp annyira nő, amennyire férfi...
Az Istennő és Isten csupán szimbóluma annak, hogy a világon minden ellentétekből épül fel: még az Egy is két félből áll.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!