Miért okoskodik vallásos kérdéseknél az, aki egyébként mit sem tud a témáról?
Körülbelül egy évtizede foglalkozom vallástudományokkal, ezért néha megdöbbent, hogy miket olvasok egyes kérdések alatt. Keresztények, buddhisták, pogányok, ateisták, mindenki vegyesen mondja a hülyeségeket, amelyeknek semmi köze nincs az adott témához.
Egyébként én szeretek vallásokról beszélgetni, és azt is szeretem, ha valakinek értelmes, alapokkal rendelkező véleménye van, tud értékes érvelést megfogalmazni és úgy egyáltalán, lehet az illetővel normálisan társalogni. De - ne haragudjatok - ilyet itt alig találni.
A legtöbb ember alapvetően tisztában sincs a fogalmakkal, nem ismeri a vallási motívumokat és szimbolizmust, nem érti, hogy egyes cselekményeknek milyen ősi eredete van, hogy mi mire vezethető vissza ésatöbbi... enélkül pedig, tényleg csak ontják a butaságokat.
Én értem, hogy nem lehet mindenki minden témában otthon, de ha valaki kijelent valamit, annak miért ne néz utána? É ha kijavítják, miért nem hajlandó engedni az egyébként tévedéseken alapuló elméletein?
Én igyekszem minél többet utánaolvasni, mielőtt válaszolnák egy kérdésre, de még így is gyakran követek el baklövéseket, mert a legtöbb vallást csak mint külső szemlélő ismerem.
üdv,
egy pogány, aki többet akar tudni
Tisztelt kérdésfeltevő!
Nos, én csak a Kereszténységségről tudok ezügyben kiállni, mivel ezt a vallást gyakorlom :-)
Alapvetően azt vettem észre, hogy a Biblia kritikusai a saját bölcsességükből fakadóan próbálják értelmezni az Írásokat. Ez valóban nem jó ötlet, hiszen más embereket ezzel el tudnak bizonytalanítani, valótlanságokat állítanak. Pedig a helyzet igazából az, hogy a Biblia önmagát magyarázza. Megmondja azt, hogy hol kell szimbolikusan, illetve jelképesen értelmezni, a jelképek azonosítását pedig követlenül a szövegkörnyezetben, vagy a Szentírás más lapjain találhatjuk meg.
Már Blaise Pasal, a XII. századi matematikus is megmondta:
„Aki úgy értelmezi az Írást, hogy értelmét nem magából az Írásból veszi, az ellensége az Írásnak.” (Blaise Pascal: Gondolatok, 900. töredék)
Kedves Kérdező !
Előfordulnak szélsőséges vallás témájában magyarázni akaró emberek, valamint az is előfordul, hogy teológus(írásmagyarázó) is próbál hozzászólni.
Úgy gondolom a Bibliából
(azért ez írtam példának mert én evangéliumi keresztény vagyok )
magyarázni, elméleteket gyártani teológiával lehet de mélyre ásni az igében és megérteni az Isten szavát és ezt az embereknek tovább adni Szent Szellemmel való betöltekezés és a vele való közösség nélkül semmit nem ér.
János evangéliuma 16,12-15:
12. Még sok mondani valóm van hozzátok, de most el nem hordozhatjátok.
13. De mikor eljő amaz, az igazságnak Lelke, elvezérel majd titeket minden igazságra. Mert nem ő magától szól, hanem azokat szólja, amiket hall, és a bekövetkezendőket megjelenti néktek.
14. Az engem dicsőít majd, mert az enyémből vesz, és megjelenti néktek.
15. Mindaz, ami az Atyáé, az enyém: azért mondám, hogy az enyémből vesz, és megjelenti néktek.
Az Istentől a kijelentés úgy jön, hogy az ember szoros kapcsolatban van vele és alárendeli magát az ő beszédének /Ige/ és vezetésének. /Szent Szellem /
Ha ezt keresztényként nem így teszi, hanem teológiai ismereteivel próbálja ezt helyettesíteni alaposan félresiklik.
Shalom
Lehet marhaságot írok,de sokan teologiai szempontól nézik a dolgokat,te meg vallástudomány szempontból.
Ők az adott anyagot nézik, te az adott anyag keletkezését,milyen dolgok vezettek létrejöttükhöz, miért lettek ilyenek a vallások.Másrészt sok ember nem lát bele másik vallásba(meg talán nem is akar).
Én se nagyon,de pl a keresztanyám férje iszlám vallású, sokat nyaraltam régen náluk(Törökország) és néha pislogok miket írnak az iszlámról.
Kedves kérdező, sokszor komoly vallástudomány sem ér fel azzal hogy nem gyakorolsz egy vallást. Lehet hogy egy rakás dolgot összetanultál a buddhizmusról, aztán jön valaki aki gyakorló buddhista és máris eltérő vélemény van.
No és akkor jön a kérdés: kinek van igaza, annak aki tanulta, vagy annak aki műveli? Ki ért jobban a zenéhez, a zenekritikus aki nem játszik egyetlen hangszeren sem vagy az öreg vidéki bácsi, aki nem ismeri a kottát, de fejből (sőt: szívből) hibátlanul eljátssza az összes ismert népdal lokális változatát?
Ezen kívül szerintem egyes vallások olyan szerteágazóak, pl a kereszténység hogy nehéz egy véleményen lenni bármiről is.
Én például a Biblia egyes részeit szimbolikusan értelmezem, sőt mivel egyik szenvedélyem a kabbala, eléggé eltérő véleményem van róla. Szerintem ezekben a dolgokban nem igazán van "jó" megoldás és "tévedés".
Van aki szóról szóra veszi a Bibliát. Hát elég szomorú, de ha az ő hite erre elég, minek vitatkozni vele? Hiszen Isten előtt az őszinte szív számít.
Mondd kérdező, te hiszel Istenben vagy csak "értesz" a témához?
Freya
Kedves Freya, személy szerint abban hiszek, hogy alapvetően minden nép/ember ugyanazt az Istenséget tiszteli, csak különböző háttérrel, megnyilvánulással, elvekkel és gyakorlattal, ugyanis az Istenség a maga egészében nem fogható fel emberi ésszel. Tehát majd az, hogy mindenki azt a részt tiszteli, amit jut belőle neki.
Erre mondják a hegy példáját: mindenki más oldalát látja, az egészet egyben sohasem, és mégis az az egész az igaz.
Aki szakértő, okos, tájékozott az legyen szíves magyarázzon nekem:
http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallas__2..
Köszönöm előre is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!