Miért írják Isten nevét kis i betűvel? helyes-e a tudatlan ateistát kijavítani?
"Szándékosan írom kis kezdőbetűvewl. Semmi tudományos bizonyiték nincs a létezésére."
Wotan, Odin és Iuppiter létezésére sincs túl sok bizonyíték, aztán mégis nagybetűvel szoktuk írni.
Jahvet mégis kisbetűvel írják xD
Hogy isten megölt egy millió embert.
"Hogy isten megölt egy millió embert."
Mármint: Hogy az isten megölt egy millió embert.
Ezt így is írhatja az, aki tud magyarul.
Kérdező, te tudsz magyarul?
Van az isten fogalmunk. Olyan a világot teremtő és/vagy a világ működését irányító természetfeletti entitást vagy entitásokat értünk rajta, amik nem fizikai természetűek. Ilyen értelemben nem tulajdonnév, hanem köznév, így kisbetűvel írandó.
Van Isten, akit más neveken nevezve az Úr, Jahve, Jehova, Elohím stb… Sajátos módon a zsidó vallásban Isten neve tabu, így valamiféle helyettesítő megnevezést használnak. Így válik a köznévből a kereszténységben is tulajdonnév. Isten nem csak egy isten, hanem az az isten, akinek az Isten egyben a neve is, és akivel Mózes égő csipkebokor formájában találkozott, aki elpusztította Szodomát és Gomorát, aki özönvizet bocsátott a földre, aki Jézussal egylényegű stb…
Ha kimondottan Istenről, csak és kizárólag a kereszténység istenéről van szó, akkor azt nagybetűvel kell írni. Ha viszont általában az istenről vagy istenekről, a filozófiai isten koncepciójáról van szó, akkor a kisbetűs írásmód indokolt.
De ez nem vallási, hanem helyesírási kérdés.
#5 > Szándékosan írom kis kezdőbetűvewl. Semmi tudományos bizonyiték nincs a létezésére.
Attól, hogy Istent nem tekinted létezőnek, attól még tulajdonnév. Gandalf sem létezik, mégis nagybetűvel írod a nevét, mert tulajdonnév, még ha egy fiktív történet szereplőjének is a tulajdonneve. (Persze ha tüntetőleg írod kisbetűvel a nevét, a helyesírási szabályok ellenére, az akceptálható. De ettől még a kisbetűs írást nem indokolja a létezésének a bizonytalansága, de még az sem, hogy meggyőződésed szerint nem létezik. A saját személyes viszonyulásod Istenhez, az már inkább elfogadható érv.)
> helyes-e a tudatlan ateistát kijavítani?
Helyes, ha következetesen írja rosszul. Ha viszont tudatosítod vele, hogy az adott kontextusban Isten tulajdonnév, így nagybetűvel írandó, és ennek tudatában és ennek ellenére továbbra is kisbetűvel írja, az már az ő dolga. Valószínű ekkor tüntetőleg írja kisbetűvel, amihez – mivel a helyesírási szabályzat nem kötelező érvényű jogszabály – természetesen joga van. Személy szerint nem tartom elegánsnak, de megteheti.
"Zeusz a neve, isten a faja. Kérdező, te komolyan nem érted a tulajdonnevek és köznevek közötti különbséget? Alsós tananyag!"
Valami ilyesmi az, amikor a buta ember elkezd okoskodni. Plusz még viccesebb, hogy még ki is akar másokat oktatni:)
Az "isten",az intelligens lények egy kategóriája, mely eredetileg örökké létezőt is jelentett.
Ez,az egyiptomi istenek teóriájával változott,hisz az istenként tisztelt fáraók szemmel láthatóan meghaltak(sokszor igen rövid élet után).
Az "Isten", a zsidó és keresztény tanítás szerint a mi egyedül létező "istenségünk" neve.
Csupán műveletlen tahók írják a tulajdonneveket kisbetűvel.
Az az ateista,(magyarul istentelen)aki Isten nevét kisbetűvel írja,minősíti saját műveltségét,intelligenciáját.
Nem érdemes az ilyenekkel szóbaállni!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!