Keresztények nektek milyen érzés, hogy kezeleitek, amikor valaki úgy gondolja, hogy azért hisztek, mert gyengébbek vagy tudatlanabbak vagytok?
Nem különösebben izgat, sőt gyakran olyanok mondják, gondolák ezt, akik sokkal tudatlanabbak :)
Egyetemen egyik félévben szabvál tárgyként a filozófiát vettem fel, a tanár pedig ateista volt. A filozófiának elengedhetetlenül része a vallás, illetve a kereszténység is (skolasztika például, etika, erkölcs, stb...). Soha egyszer nem tett vagy éreztetett ilyet, pedig nem csak művelt, de amolyan ateista szabadgondolkodó alkat volt.
én általában azt látom, hogy keresztények próbálnak kikerülni kérdéseket, amelyek kellemetlenek / legméllyen tudják, hogy nem feltétlenül oké / valós amiben hisznek
mellesleg ha már itt vagyunk
hogy tudok két hívőkét különbséget tenni, ha az egyiknek jó érve van és a másiknak nem ?
rengeteg hívő van és mindenki majdnem máshogy hisz másmilyen istenben
én azt mondom, hogy csak egy lehet igaz, vagy semelyik
ha nem tudod bebizonyítani az igazad, akkor olyan dologban hiszel amiben alapjáraton nem tennél
#3 vagyok
nem lenézem ezeket az embereket, hanem inkább sajnálom őket
milyen érzés: az ember megszokja
hogyan kezelem: mikor milyen kedvem van, sokszor ráhagyom, vagy roviden mondok valamit
néha bedurvulok és beszólok rendesen
mindenkinek van valamilyen világnézete és mindenki merít valamibol spirituális erot, még ha nincs is tudatosan kimunkálva benne
ugyanezt mondom a 3-4-esnek is:
"ha nem tudod bebizonyítani az igazad, akkor olyan dologban hiszel amiben alapjáraton nem tennél"
ezt ki mondja?
ennek értelme se nagyon van, "olyan dologban hiszel, amiben nem hinnél"?
1 Korintuz 1:27, 28 " hanem a világ bolondjait választotta ki Isten, hogy megszégyenítse a bölcseket, és a világ gyengéit, hogy megszégyenítse az erőseket. És a lenézetteket, meg a világban jelentékteleneket választotta ki Isten, a nem létezőket, hogy semmivé tegye a létezőket"
Ez mindig is így volt, a világban minden korban lenézték az istenfélő embereket, pedig pl Pál apostolnál kevés műveltebb és tanultabb ember élt az I.században, de talán még ma is zavarba hozna néhány "okos embert".
Tudod, a legjobb védekezés a támadás - így tartja a mondás, és igaz. Amikor elfogynak az érvek, vagy pont olyan témában akar egy "okos ateista" vitatkozni egy hívővel, amiről neki fogalma sincs pont azért, mert nem hisz , akkor jön ezzel a felsőbbrendű és lenéző szöveggel, hogy a "hit a gyengék kapaszkodója" - és hasonlók.
Pedig a hit nem egyenlő a tudatlan, befolyásolható hiszékenységgel. Et sokan összekeverik. De Pál jól megfogalmazza a Zsidók (vagy Héberek) 11:1-ben, hogy mit is jelent a valódi hit. "A hit pedig a reménylett dolgoknak valósága és a nem látott dolgokról való meggyőződés" (Károli) vagy: A hit reményeink szilárd alapja és a nem látott dolgok igazolása." (Békés-Dalos Ford) vagy A hit pedig alapja annak, amit remélünk, bizonyítéka annak, amit nem látunk" (Káldi ford.)
Szóval az igazi hit megalapozott. Valami miatt hisszük, amit hiszünk, valami miatt épp azt és nem mást. De a hit nem mindenkié! A hit egy kiváltság, és nem adják ingyen, építeni és erősíteni kell a hitünket. Jézust az apostolai, akik tanúi voltak sok csodájának és hallhatták a tanításait mégis azt kérték tőle, hogy segítsen, hogy nagyobb lehessen a hitük. Lukács 17:5 " Az apostolok ezt mondták az Úrnak: „Segíts, hogy erősebb legyen a hitünk!”„
"Pál apostolnál kevés műveltebb és tanultabb ember élt az I.században"
Nem leszólni akarom ne értsetek félre csak megemlítem hogy a lexikális tudás még nem minden. Fontos de sok embernek van nagy lexikális tudása és még sem megy vele sokra.
" Amikor elfogynak az érvek, vagy pont olyan témában akar egy "okos ateista" vitatkozni egy hívővel, amiről neki fogalma sincs pont azért, mert nem hisz "
Azért mentségükre szóljon hogy vannak ateisták akik előtte hívők voltak. Így pedig már nem ismeretlen számukra a terep.
" akkor jön ezzel a felsőbbrendű és lenéző szöveggel, hogy a "hit a gyengék kapaszkodója" "
Én személy szerint még ezzel a kijelentéssel nem találkoztam. Azonban ismertem olyanokat akik amikor féltek akkor tehetetlenségükben a vallásba menekültek pedig egyébként nem voltak vallásosok. Ezt azonban nem nevezném feltétlen gyengeségnek.
De vannak olyanok is akik csak arra használják a hitet hogy legyen kit okolni ha valami rossz történik és így mentesítsék magukat.
Nagyon sokféle ember van mindkét oldalon és te itt nagyon leegyszerűsítetted az egészet.
"Pedig a hit nem egyenlő a tudatlan, befolyásolható hiszékenységgel."
Ez teljes mértékig igaz. Azonban vannak sokan akik nagyon elvakultan hisznek és olyan dolgokban is amikről a sok más vallásos is azt mondja hogy ostobaság és kicsit logikával beláthatja az ember hogy az. Az ilyen emberek pedig elég rossz színben tüntetik fel a többieket. Pont az olyan általánosítások miatt amit a9. is csinál.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!