Hogyan álljunk a "kegyelemhez"? Hihető,hogy Isten megbocsájtott minden bőnösnek,aki megbánta és elhagyta bűneit? Szívedből megbocsájthatunk az ellenünk -közösségünk ellen- vétkezőknek? Mi szab határt a fegyelem és a kegyelem között?
Több "keresztény" közösségben találtam súlyos ellentmondást a kegyelem prédikálása és annak gyakorlása között.
Fel sem merült bennük,hogy Isten nem bocsájthatja meg azok bűneit,akik nem bocsájtanak meg az ellenük vétkezőknek.
A krisztusi példa alapján meddig mehetünk el a megbocsájtásban,a fegyelem fenntartása mellett?
#10.
Te melyik kérdésemre találtál választ a kommentjeimben?
Ez érdekes kérdés a világi törvények szempontjából is. Mert ugye Jézus nem mondta, hogy eltörli a mózesi törvényeket. Tudok olyan ismert keresztény prédikátort, aki halálbüntetés párti.
Szóval a közösségnek joga van büntetni az egyént. A kegyelemnek ilyen értelemben van határa.
Isten mindenkinek meg tud bocsátani, kivéve aki a Szentlélek ellen vétkezik.
Ehhez elég jól érteni kellene, mit jelent a bűn, kicsoda Isten, ki a Szentlélek.
#13.
A "Szentlélek elleni bűn" könnyen,néhány mondatban körülhatárolható és kizárható, de sokan-közte lelkészek is- túlbonyolítják.
A "bűn" megfogalmazása még ennél is egyszerűbb: Aki aktívan,vagy passzívan szembehelyezkedik az "isteni szeret törvényével",az bűnt követ el.
#12.
A "bűnüldözésnek" a különböző közösségi szinteken (család,vallási közösség,bíróság,állam),mi a cél? A megtorlás,bosszú, vagy inkább a vétkező meggyőzése arról,hogy közösségellenes dolgokat nem szabad elkövetni, mert akkor a közösség kiveti magából.
(Van-e oka bármilyen közösségnek szankcionálnia,ha minden kétséget kizáróan megveti a vétkes azt,amit tett és kéri a közösséget,hogy segítsen távoltartania magát attól a dologtól,amit tett és megvet.)
#15:
A büntetés ahogy írod, több célt szolgál: a sértett és hozzátartozói igazságérzetének kielégítése, az elrettentés, és az elítélt társadalomból való ideiglenes vagy végleges elkülönítése, "átnevelése".
Tehát nem egy öncélú bosszúállás a büntetés. Akkor sem, ha az elítélt ember megbánta a cselekményt. Egyébként hogyan bizonyosodnánk meg 100%-ig, hogy valóban megbánta? És nem csak enyhítést szeretne?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!