YHVH szerint Isten szavához sem hozzátenni, sem elvenni nem szabad, majd később hozzátették az evangéliumokat. Isten meggondolta magát, onnantól kezdve mégis szabad?
#10
Isten most is szól hozzád. Legalábbis keresztényként ezt mondjuk. Magánkinyilatkoztatás, prófécia, ismeret szava, prófétai látomás stb.
A zsidók nem tudom, mire hivatkozva zárták le a kánonjukat; de mi azt mondtuk, hogy eddig tart a kinyilatkoztatás, és ezek egyeznek meg a krisztusi tanítással (ugye van rengeteg apokrif is, de azokat nem tudjuk elfogadni, mert eretnekséget írnak), és ez, ami FELTÉTLENÜL SZÜKSÉGES AZ ÜDVÖSSÉGHEZ. Evvel nem zárjuk ám ki, hogy Isten szól hozzánk. Legalábbis, mi katolikusok. A protestánsok nem tudom mit mondanak.
Senki sem szereti ha megmásítják vagy kiforgatják a szavait, ha elvesznek vagy hozzátesznek belőle valami lényegeset.
A Biblia sokak meggyőződése szerint egy hűséges válogatás, híven tolmácsolja Isten üzenetét. Természetesen mivel Isten sokszor és folyamatosan szólt ezért folyamatosan bővült. Ugyanakkor nem került bele minden egyes isteni üzenet, mert Isten úgymond gyakran ismétli önmagát felesleges és képtelenség mindent leírni.
Isten természetesen ma is szólhat és szól, de mivel Jézus Krisztusban elérkezett a kinyilatkoztatás teljessége, felesleges tovább bővíteni a Bibliát, hiszen minden lényeges már ott van, ezért a kánont lezárták.
szp72 !
Kétségtelen,hogy Krisztus az egyetlen tökéletes kinyilatkoztatója Isten akaratának,jellemének,de az evangéliumokat sem Jézus írta,csak róla szólnak és más ihletett írások is születtek mennybemenetele után.
Minden írás kritikája,a krisztusi tanítással való összevetéssel mérhető.
Pl. Amennyiben a Mormon könyve eltérőt tanít a Biblia tanításától,az NEM lehet Isten ihletett szava.
@ "Kétségtelen,hogy Krisztus az egyetlen tökéletes kinyilatkoztatója Isten akaratának,jellemének,de az evangéliumokat sem Jézus írta,csak róla szólnak",
Ez nagy igazság. Valójában Krisztus nem egy könyvre, nem tintára és papírra (2Jn 1,12), hanem az általa alapított közösségre, vagyis az Egyházra bízta a kinyilatkoztatását.
Természetesen Krisztus sokkal többet tanított, és sokkal több dolgot tett, csak egyszerűen képtelenség lett volna mindent leírni (Jn 21,25), noha azok is ugyanúgy kinyilatkoztatott igazságok voltak.
@ "és más ihletett írások is születtek mennybemenetele után."
Igaz. Nem csak az a kinyilatkoztatás, amit Jézus maga mondott vagy tett, hanem az is, amit az apostolok abból később jobban megértettek, kifejtettek és kikövetkeztettek. Jézus ugye maga mondta:
"Még sok mondanivalóm volna, de nem vagytok hozzá elég erősek. Hanem amikor eljön az Igazság Lelke, ő majd elvezet benneteket a teljes igazságra." (Jn 16,12-13)
Ezek a Jézus utáni ihletett írások persze nem merőben új kinyilatkoztatások, hanem a krisztusi tanítás mélyebb megértése és kifejtése. A Szentlélek ugyanis nem mond mást, mint Krisztus.
A megértési folyamat nem zárult le az apostolokkal, legalábbis a Katolikus Egyház hiszi, hogy képes biztos hitigazságokat leszögezni, mert a Szentlélek vezetése ma is folytatódik. Tehát például a Niceai hitvallás a katolikus hit szerint ugyanolyan biztos igazság (dogma), mint a bibliai kijelentések.
Mégis célszerű volt az apostoli idők írásait lezárni, s a tekintélye miatt külön hivatkozási alapként kezelni. Ha előkerülnének elveszett evangéliumok vagy apostoli levelek, akkor természetesen amennyiben tényleg hitelesek, azok is kinyilatkoztatott igazságok volnának, de akkor sem lehetnének már a kános része, mert azt lezárták.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!