Van olyan bibliai jövendölés ami be is teljesedett?
persze nem is egy
pl: Jézus születése,Jeruzsálem bukása stb.
A helyedben inkább úgy kérdezném, hogy: "Van olyan bibliai jövendölés, ami nem teljesedett be?"
A válasz: -Igen,van, aminek még nem kellett beteljesednie. Pl:
1Tessz 5:3: „ Amikor azt mondják: »Béke és biztonság!«, akkor hirtelen pusztulás jön rájuk egy szempillantás alatt, mint ahogy a gyötrő fájás a várandós asszonyra; és semmiképpen nem fognak megmenekülni.”
Jel 17:16: „ A tíz szarv pedig, melyet láttál, és a vadállat, ezek meg fogják gyűlölni a szajhát [Nagy Babilont], s elhagyottá és mezítelenné teszik, és megeszik a húsát, és teljesen elégetik őt tűzzel.”
Ez 38:14–19: „mondd meg Gógnak: »Így szól a legfőbb Úr, Jehova: ,Nemde azon a napon, amikor népem, [a szellemi] Izrael biztonságban lakik, megtudod majd? Bizony eljössz majd helyedről, észak legtávolabbi részeiről sok nép kíséretében’« . . . »Ez lesz azon a napon, amely napon Góg bevonul Izrael földjére: felszáll dühöm az orromba — ez a legfőbb Úr, Jehova kijelentése. — Felindultságomban, és bősz haragom tüzében fogok beszélni.«”
Dán 2:44: Az Isten által felállított királyság „szétzúzza és megsemmisíti mindazokat [az emberi] királyságokat, maga pedig megáll időtlen időkig”.
Ez 38:23: „Fölmagasztalom és megszentelem magamat, és megismertetem magamat sok nemzet szeme láttára; és megtudják, hogy én vagyok Jehova.”
Jel 20:1–3: „láttam egy angyalt lejönni az égből a mélység kulcsával és egy nagy lánccal a kezében. És megfogta a sárkányt, az őskígyót, aki az Ördög és Sátán, és ezer évre megkötözte. És a mélységbe vetette, bezárta és lepecsételte azt fölötte, hogy ne vezesse félre többé a nemzeteket, míg véget nem ér az ezer év. Ezek után el kell hogy oldozzák egy kis időre.”
Ján 5:28, 29: „Ne csodálkozzatok ezen, mert eljön az óra, amelyben mindazok, akik az emléksírokban vannak, hallani fogják az ő hangját, és kijönnek: akik jó dolgokat tettek, az élet feltámadására, akik hitvány dolgokat cselekedtek, az ítélet feltámadására.”
Jel 21:3, 4: „harsány hangot hallottam a trón felől, mely ezt mondta: »Íme! Az Isten sátora az emberekkel van, és ő velük fog lakozni, azok pedig az ő népei lesznek. És maga az Isten lesz velük. És letöröl minden könnyet a szemükről, és nem lesz többé halál, sem kesergés, sem kiáltás, sem fájdalom nem lesz többé. A korábbi dolgok elmúltak.«”
1Kor 15:24–28: „ Azután a vég, amikor átadja a királyságot Istenének és Atyjának . . . Mikor pedig minden alávettetett neki, akkor maga a Fiú is aláveti magát Annak, aki neki mindent alávetett, hogy az Isten legyen minden mindenkinek.”
Érthetőbben:
-A nemzetek kikiáltják hogy béke és biztonság.
-Megsemmisitik a hamis vallást.
-Isten elpusztitja a gonoszokat.
-Meg lesz kötözve Sátán, az Ördög.
-Feltámadnak a halottak.
-Jézus visszaadja az uralmat Istennek.
A sok beteljesedett prófécia közül egy:
Nabukodonozor feszülten figyelt, mialatt Dániel ezt mondta: „Te látád, oh király, és ímé egy nagy kép; ez a kép, mely hatalmas vala és kiváló az ő fényessége, előtted áll vala, és az ábrázata rettenetes volt. Annak az állóképnek feje tiszta aranyból, melle és karjai ezüstből, hasa és oldalai rézből, lábszárai vasból, lábai pedig részint vasból, részint cserépből valának. Nézed vala, a míg egy kő leszakada kéz érintése nélkül, és letöré azt az állóképet vas- és cseréplábairól, és darabokra zúzá azokat. Akkor egygyé zúzódék a vas, cserép, réz, ezüst és arany, és lőnek mint a nyári szérűn a polyva, és felkapá azokat a szél, és helyöket sem találák azoknak. Az a kő pedig, a mely leüté az állóképet nagy hegygyé lőn, és betölté az egész földet” (Dániel 2:31–35).
Hogy jobban megértsd:
Te, oh király! királyok királya, kinek az egek Istene birodalmat [királyságot, Úf ], hatalmat, erőt és dicsőséget adott; és valahol emberek fiai, mezei állatok és égi madarak lakoznak, a te kezedbe adta azokat, és úrrá tett téged mindezeken: Te vagy az arany-fej” (Dániel 2:37, 38). Ezek a szavak Nabukodonozorra vonatkoztak azt követően, hogy Jehova felhasználta őt Jeruzsálem lerombolására i. e. 607-ben. Azért vonatkoztak őrá, mert a Jeruzsálemben trónra helyezett királyok Dávidnak, Jehova felkent királyának leszármazottai voltak. Jeruzsálem volt Júdának, Isten előképi királyságának a fővárosa, és ez a királyság képviselte Jehovának a föld feletti szuverenitását. Ennek a városnak az i. e. 607-ben történt elpusztításával többé nem létezett Isten előképi királysága (1Krónika 29:23; 2Krónika 36:17–21). A későbbi világhatalmak, amelyeket az állókép fémből lévő részei jelképeztek, most már úgy gyakorolhatták világ feletti uralmukat, hogy Isten előképi királysága nem akadályozta őket. Nabukodonozornak, aki az aranyból, az ókorban ismert legértékesebb fémből készült fejet képviselte, megkülönböztető jellegzetessége volt, hogy Jeruzsálem lerombolásával megdöntötte ezt a királyságot. (Lásd az „Egy harcos király birodalmat épít” című bekeretezett részt a 63. oldalon.)
9 Nabukodonozor 43 évig uralkodott, és a feje volt egy olyan dinasztiának, amely a Babiloni Birodalom felett uralkodott. Ehhez a dinasztiához tartozott veje, Nabú-naid, illetve legidősebb fia, Evil-Merodák is. Ez a dinasztia további 43 éven át maradt hatalmon, Nabú-naid fiának, Belsazárnak az i. e. 539-ben bekövetkezett haláláig (2Királyok 25:27; Dániel 5:30). Az álomban látott állókép aranyfeje tehát nem csupán Nabukodonozort, hanem az egész babiloni uralkodói ágat szemléltette.
10 Dániel így szólt Nabukodonozorhoz: „utánad más birodalom [királyság, Úf ] támad, alábbvaló mint te” (Dániel 2:39). Nabukodonozor dinasztiáját egy olyan királyság követte, amelyet az állókép ezüstből lévő melle és karjai szemléltettek. Mintegy 200 évvel korábban Ésaiás megjövendölte, hogy lesz egy ilyen királyság, sőt még győztes királyának nevét is megmondta — Czírus lesz az (Ésaiás 13:1–17; 21:2–9; 44:24—45:7, 13). Ez a királyság a Méd—Perzsa Birodalom volt. Jóllehet Méd—Perzsia fejlett civilizációt hozott létre, amely nem volt kisebb, mint a Babiloni Birodalomé, ezt a későbbi királyságot az ezüst jelképezi, egy olyan fém, amely kevésbé értékes, mint az arany. Alábbvaló volt a babiloni világhatalomnál abban az értelemben, hogy nem volt meg az a megkülönböztető jellegzetessége, hogy megdöntötte volna Júdát, Isten előképi királyságát és fővárosát, Jeruzsálemet.
11 Mintegy 60 évvel az álom megmagyarázása után Dániel tanúja volt annak, hogy Nabukodonozor dinasztiájának vége szakadt. Dániel jelen volt az i. e. 539. október 5-éről 6-ára virradó éjszakán, amikor a méd—perzsa hadsereg bevette a látszólag legyőzhetetlen Babilont, és kivégezte Belsazár királyt. Belsazár halálával az álomban látott állókép aranyfeje — a Babiloni Birodalom — nem létezett többé.
A FOGOLY NÉPET KISZABADÍTJA AZ EGYIK KIRÁLYSÁG
12 Méd—Perzsia i. e. 539-ben felváltotta a Babiloni Birodalmat mint uralkodó világhatalom. A méd Dárius lett Babilon legyőzött városának első uralkodója 62 éves korában (Dániel 5:30, 31). Rövid ideig ő és a perzsa Czírus közösen uralkodott a Méd—Perzsa Birodalom fölött. Amikor Dárius meghalt, Czírus lett a Perzsa Birodalom kizárólagos vezetője. A Babilonban lévő zsidóknak Czírus uralma a fogságból való kiszabadulást jelentette. I. e. 537-ben Czírus kiadott egy rendeletet, amely megengedte a Babilonban lévő zsidó foglyoknak, hogy visszatérjenek hazájukba, és újjáépítsék Jeruzsálemet, valamint Jehova templomát. Isten előképi királysága azonban nem lett helyreállítva Júdában és Jeruzsálemben (2Krónika 36:22, 23; Ezsdrás 1:1—2:2a).
13 Az álomban látott állókép ezüstmelle és -karjai a perzsa királyok sorát jelképezték, amely Nagy Czírussal kezdődik. Ez a dinasztia több mint 200 évig maradt fenn. Úgy tartják, Czírus az egyik katonai hadjárata során halt meg i. e. 530-ban. A Perzsa Birodalom trónján őt követő 12 király közül legalább ketten jóindulatúan bántak Jehova választott népével. Az egyikük (a perzsa) I. Dárius, a másik pedig I. Artaxerxes volt.
14 I. Dárius a harmadik volt a Nagy Czírust követő perzsa királyok sorában. Az őt megelőző két király II. Kambüszész és a testvére, Bardija (vagy talán egy Gaumáta nevű mágus és trónkövetelő) volt. Abban az időben, amikor I. Dárius, aki Nagy Dárius néven is ismertté vált, i. e. 521-ben trónra lépett, a jeruzsálemi templom újjáépítése már betiltás alatt állt. Amikor felfedezték az ekbatanai irattárban azt a dokumentumot, amely tartalmazta Czírus rendeletét, Dárius nem csupán a betiltást szüntette meg i. e. 520-ban. Gondoskodott anyagi eszközökről is a királyi kincstárból a templom újjáépítéséhez (Ezsdrás 6:1–12).
15 I. Artaxerxes i. e. 475-ben követte apját, Ahasvérust (I. Xerxészt) a trónon, és ő volt a következő perzsa uralkodó, aki segített a zsidóknak az újjáépítésre irányuló erőfeszítéseikben. Artaxerxes a Hosszúkezű ragadványnevet kapta, mivel jobb keze hosszabb volt, mint a bal. Uralkodásának huszadik évében, i. e. 455-ben megbízta zsidó pohárnokát, Nehémiást, hogy Júda kormányzója legyen, és építse újjá Jeruzsálem falait. Ez a tett jelezte a „hetven [év]hét” kezdetét, amelyről Dániel könyvének kilencedik fejezete szól, és ez határozta meg azokat az időpontokat is, amikor a Messiásnak, vagyis Krisztusnak, a názáreti Jézusnak meg kellett jelennie, illetve meg kellett halnia (Dániel 9:24–27; Nehémiás 1:1; 2:1–18).
16 I. Artaxerxest a Perzsa Birodalom trónján hat király követte, közülük az utolsó III. Dárius volt. Uralma váratlanul ért véget i. e. 331-ben, amikor borzalmas vereséget szenvedett Nagy Sándortól Gaugamélánál, az ókori Ninive közelében. Ez a vereség vetett véget a méd—perzsa világhatalomnak, amelyet a Nabukodonozor álmában szereplő állókép ezüstrésze jelképezett. Az ezt követő hatalom bizonyos értelemben különb, más értelemben azonban alábbvaló volt. Ez kiderül abból, ha megfigyeljük Dániel további magyarázatát, amelyet Nabukodonozor álmához fűzött.
ÓRIÁSI, DE ALÁBBVALÓ KIRÁLYSÁG
17 Dániel elmondta Nabukodonozornak, hogy a hatalmas állókép hasa és combjai „egy másik, egy harmadik birodalom [királyság, Úf ], rézből való, a mely az egész földön uralkodik” (Dániel 2:32, 39). Ez a harmadik királyság követte Babilóniát és Méd—Perzsiát. Miként a réz kevésbé értékes, mint az ezüst, ez a világhatalom alábbvaló Méd—Perzsiánál annyiban, hogy semmilyen olyan kiváltságot sem kap, mint például Jehova népének a felszabadítása. A rézhez hasonló királyság azonban „az egész földön uralkodik”, ami arra utal, hogy nagyobb lesz, mint akár Babilónia vagy Méd—Perzsia. Mit mutatnak a történelmi tények erről a világhatalomról?
18 Röviddel azután, hogy 20 éves korában, i. e. 336-ban örökölte Makedónia trónját, a nagyra törő III. Alexandrosz hódító hadjáratra indult. Katonai sikerei következtében Nagy Sándor néven vált ismertté. Egyik győzelmet aratta a másik után, így haladt egyre beljebb a perzsa területre. Azután, hogy i. e. 331-ben legyőzte III. Dáriust a gaugamélai csatában, a Perzsa Birodalom fokozatosan összeomlott, Nagy Sándor pedig Görögországot tette új világhatalommá.
19 A gaugamélai győzelem után Nagy Sándor továbbhaladt, és elfoglalta a perzsa nagyvárosokat, Babilont, Szúzát, Perszepoliszt és Ekbatanát. Miután uralma alá hajtotta a Perzsa Birodalom többi részét is, hódításait kiterjesztette India nyugati részére. A meghódított területeken görög településeket alapított. A görög nyelv és kultúra az egész birodalomban elterjedt. A Görög Birodalom valójában nagyobb lett, mint bármely, azt megelőző hatalom. Dániel jövendöléséhez híven a rézből lévő királyság ’az egész földön uralkodott’. Az egyik következmény az volt, hogy a (koiné) görög nemzetközi nyelvvé vált. Mivel képes volt pontosan kifejezni a gondolatokat, rendkívül alkalmasnak bizonyult Isten Királysága jó hírének elterjesztésére, valamint arra, hogy ezen a nyelven írják meg a Keresztény Görög Iratokat.
20 Nagy Sándor csak nyolc évig volt a világ ura. Noha még fiatal volt, a 32 éves Nagy Sándor egy lakoma után megbetegedett, és röviddel rá, i. e. 323. június 13-án meghalt. Hatalmas birodalmát idővel négy részre osztották fel, amelyek mindegyike fölött egy-egy hadvezére uralkodott. Ebből az egy nagy királyságból így négy királyság lett, amelyeket végül is magába olvasztott a Római Birodalom. A rézszerű világhatalom csak i. e. 30-ig állt fenn, ekkor ugyanis a négy királyság közül az utolsót — az Egyiptom fölött uralkodó Ptolemaida-dinasztiát — is legyőzte Róma.
A KIRÁLYSÁG, AMELY TÖR ÉS ZÚZ
21 Dániel folytatta az álomban szereplő állóképről szóló magyarázatát: „ A [Babilont, Méd—Perzsiát és Görögországot követő] negyedik birodalom [királyság, Úf ] pedig erős lesz, mint a vas; mert miként a vas széttör és összezúz mindent; bizony mint a vas pusztít, mind amazokat szétzúzza és elpusztítja” (Dániel 2:40). Mivel ez a világhatalom erős, és képes szétzúzni mindent, olyan lesz, mint a vas — erősebb, mint az arannyal, ezüsttel vagy rézzel szemléltetett birodalmak. A Római Birodalom ilyen hatalom volt.
22 Róma szétzúzta és összetörte a Görög Birodalmat, és magába olvasztotta a méd—perzsa és a babiloni világhatalom maradványait. Semmi tiszteletet sem mutatott Isten Királysága iránt, amelyet Jézus Krisztus hirdetett, és i. sz. 33-ban kivégeztette Jézust egy kínoszlopon. Róma üldözte Jézus tanítványait, mivel arra törekedett, hogy megsemmisítse az igaz keresztényiséget. Sőt mi több, a rómaiak Jeruzsálemet és templomát is elpusztították i. sz. 70-ben.
23 A Nabukodonozor álmában szereplő állókép vas lábszárai nem csupán a Római Birodalmat szemléltették, hanem annak politikai kinövését is. Figyeld meg ezeket a Jelenések 17:10-ben olvasható szavakat: „Király is hét van; az öte elesett, és az egyik van, a másik még el nem jött; és mikor eljő, kevés ideig kell annak megmaradni.” Amikor János apostol följegyezte ezeket a szavakat, a rómaiak fogságában volt Pátmosz szigetén. Az öt király, vagyis világhatalom, amely már elesett, Egyiptom, Asszíria, Babilon, Méd—Perzsia és Görögország volt. A hatodik — a Római Birodalom — még hatalmon volt. Ennek is el kellett azonban esnie, és egy hetedik királynak támadnia az egyik olyan területről, amelyet Róma foglalt el. Melyik világhatalom volt ez?
24 Nagy-Britannia régen a Római Birodalom északnyugati része volt. 1763-ra viszont a Brit Birodalommá vált — azzá a Nagy-Britanniává, amely hét tengeren uralkodott. Tizenhárom amerikai gyarmata 1776-ban kinyilvánította függetlenségét, hogy megalapítsa az Amerikai Egyesült Államokat. A későbbi években azonban Nagy-Britannia és az Egyesült Államok egymás társai lettek háborúban és békében egyaránt. Ennek következtében a bibliai próféciában szereplő hetedik világhatalom az egyesített angol és amerikai hatalom lett. A Római Birodalomhoz hasonlóan ’erősnek bizonyult, mint a vas’, ugyanis vashoz hasonló hatalmat gyakorolt. Az álomban szereplő állókép vas lábszárai magukban foglalják a Római Birodalmat és az angol—amerikai kettős világhatalmat is.
TÖRÉKENY KEVERÉK
25 Dániel ezután ezt mondta Nabukodonozornak: „Hogy pedig lábakat és ujjakat részint cserépből, részint vasból valónak láttál: a birodalom kétfelé oszol, de lesz benne a vasnak erejéből, a mint láttad, hogy a vas elegy volt az agyagcseréppel. És hogy a lába ujjai részint vas, részint cserép: az a birodalom részint erős, részint pedig törékeny lesz. Hogy pedig vasat elegyülve láttál agyagcseréppel: azok emberi mag által vegyülnek össze [elegyedni fognak az emberek utódaival, NW ], de egymással nem egyesülnek, minthogy a vas nem egyesül a cseréppel” (Dániel 2:41–43).
26 A világhatalmak egymásutánja, amelyet a Nabukodonozor álmában szereplő állókép különféle részei szemléltettek, a fejjel kezdődött, és a lábig folytatódott. Logikus, hogy az ’agyaggal elegyített vasból’ lévő lábak és lábujjak az emberi uralomnak azt a végső formáját szemléltetik, amely „a végső időben” létezik (Dániel 12:4).
27 A XX. század hajnalán a Brit Birodalom uralkodott a földön élő minden negyedik ember fölött. Más európai birodalmak további milliók felett uralkodtak. Az I. világháború azonban nemzetekből álló csoportok kialakulását eredményezte, amelyek felváltották a birodalmakat. A II. világháború után felgyorsult ez a folyamat. A nacionalizmus további terjedésével nagymértékben nőtt a világ nemzeteinek száma. A kép tíz lábujja szemlélteti mindezeket az egy időben létező hatalmakat és kormányzatokat, ugyanis a Bibliában a tízes szám időnként a földi teljességre utal. (Vesd össze: 2Mózes 34:28; Máté 25:1; Jelenések 2:10.)
28 Most „a végső időben” vagyunk, s elérkeztünk az állókép lábához. Néhány kormányzat, amelyet az állókép agyaggal elegyített vasból való lábai és lábujjai szemléltetnek, a vashoz hasonlít — önkényeskedő vagy zsarnoki. Mások az agyaghoz hasonlítanak. Milyen értelemben? Dániel az „emberek utódaival” hozta összefüggésbe az agyagot (Dániel 2:43, NW ). Bár az agyag, amelyből az emberek utódai alkotva vannak, természetétől fogva törékeny, a hagyományos, vashoz hasonló uralmak kénytelenek egyre jobban odafigyelni az egyszerű emberekre, akik beleszólást akarnak a fölöttük uralkodó kormányok ügyeibe (Jób 10:9). Az önkényeskedő uralmat és az egyszerű embereket azonban nem lehet elegyíteni — éppúgy nem, ahogyan a vas sem egyesülhet az agyaggal. Abban az időben, amelyben az állókép megsemmisül, valóban politikailag töredezett lesz a világ!
29 Vajon a lábak és lábujjak megosztottsága azt eredményezi majd, hogy az egész állókép leomlik? Vajon mi történik az állóképpel?
MEGRÁZÓ CSÚCSPONT!
30 Figyeld meg az álom csúcspontját. Dániel korábban ezt mondta a királynak: „Nézed vala, a míg egy kő leszakada kéz érintése nélkül, és letöré azt az állóképet vas- és cseréplábairól, és darabokra zúzá azokat. Akkor egygyé zúzódék a vas, cserép, réz, ezüst és arany, és lőnek mint a nyári szérűn a polyva, és felkapá azokat a szél, és helyöket sem találák azoknak. Az a kő pedig, a mely leüté az állóképet nagy hegygyé lőn, és betölté az egész földet” (Dániel 2:34, 35).
31 Magyarázatot adva erre, így folytatódik a prófécia: „ama királyok napjaiban támasztani fog az ég Istene egy királyságot, a mely örökkétig el nem pusztul s a melynek uralma más népre nem hagyatik; összemorzsolja s megsemmisíti mind e királyságokat, de ő fenn fog állani örökre, a mint hogy láttad, hogy a hegyből leszakadt egy kő, nem kezek által, s összemorzsolta a vasat, a rezet, az agyagot, az ezüstöt s az aranyat, A nagy Isten tudatta a királylyal azt, a mi ezután lesz; biztos az álom s megbízható a megfejtése” (Dániel 2:44, 45, Izr. Magyar Irodalmi Társulat fordítása).
32 Amikor Nabukodonozor igazán megértette, hogy Dániel felidézte az álmot, és megmagyarázta, akkor elismerte, hogy csakis Dániel Istene „a királyoknak ura és a titkok megjelentője”. Ezenkívül a király felelősségteljes megbízatást adott Dánielnek és három héber társának (Dániel 2:46–49). Mégis, mit jelent a modern korban a Dániel által elmondott ’megbízható megfejtés’?
’EGY HEGY TÖLTI BE A FÖLDET’
33 Amikor 1914 októberében véget ért „a nemzetek meghatározott ideje”, „az ég Istene” létrehozta az égi Királyságot azáltal, hogy trónra emelte felkent Fiát, Jézus Krisztust, aki „királyoknak Királya, és uraknak Ura” lett (Lukács 21:24, NW; Jelenések 12:1–5; 19:16). Isteni hatalom által történt tehát, nem pedig emberi kezek által, hogy a messiási Királyság ’kövét’ kihasították Jehova egyetemes szuverenitásának ’hegyéből’. Ez az égi kormányzat Jézus Krisztus kezében van, akinek Isten halhatatlanságot adott (Róma 6:9; 1Timótheus 6:15, 16). Ennélfogva a ’mi Urunk, Istenünk és az ő Krisztusának e királyi uralma’ — amely Jehova egyetemes szuverenitásának kifejeződése — nem száll át másra. Mindörökké megmarad (Jelenések 11:15, Úf ).
34 A Királyság megszületésére „ama királyok napjaiban” került sor (Dániel 2:44, IMIT ). Ezek nemcsak azok a királyok voltak, akiket a kép tíz lábujja szemléltetett, hanem a vas-, réz-, ezüst- és aranyrészek által szemléltetett királyok is. Jóllehet a Babiloni, Perzsa, Görög és Római Birodalom már rég megszűnt mint világhatalom, maradványaik még 1914-ben is léteztek. Az Oszmán—Török Birodalom akkor megszállás alatt tartotta Babilónia területét, Perzsiában (Iránban), Görögországban és az olaszországi Rómában pedig nemzeti kormányok működtek.
35 Isten égi Királysága hamarosan csapást mér a jelképes állókép lábaira. Ez azt eredményezi, hogy darabjaikra zúzódnak mindazok a királyságok, amelyeket az szemléltet, és ezzel elpusztulnak. Valóban, „a mindenható Isten ama nagy napjának viadalán” ez a „kő” olyan pusztító hatással fog lesújtani, hogy az állókép porrá zúzódik, Isten viharának szele pedig felkapja, mint szérűn a pelyvát (Jelenések 16:14, 16). Ezután, hasonlóan ahhoz a kőhöz, amely hegynyi nagyságúra növekedett és betöltötte a földet, Isten Királysága lesz az a kormányzati hegy, amely „az egész földet” irányítja (Dániel 2:35).
36 Bár a messiási Királyság égi, hatalmát kiterjeszti bolygónkra, és ezzel áldást jelent a föld minden engedelmes lakójának. Ez a szilárd kormányzat „örökkétig el nem pusztul”, és „más népre nem hagyatik”. A halandó emberi uralkodók királyságaitól eltérően, ez a királyság „fenn fog állani örökre” (Dániel 2:44). Bárcsak neked is kiváltságodban állna, hogy mindörökké alattvalója legyél!
Nincs.
A Biblia megpróbálja önmagát alátámasztani. Tehát az egyik jövendölés megtörténte egy másik helyen lesz leírva. Ez olyan, mintha írnék egy könyvet, ahol az első fejezetben leírom, hogy "a virágcserép ki fog esni az ablakon", majd a 4. fejezetnél jön egy sztori a virágcserép lepottyanásáról. Viszont a valóságban még virágcserép sincs, nemhogy potyogna valahova. :)
Egyetlen olyan esemény sem történt, amit ELŐRE megjósolt volna a Biblia. Mindig csak azután magyaráztak bele mindent a leírtakba, miután már megvolt a történés.
Egyébként nem nehéz utólag bármit megmagyarázni, hiszen a Biblia az egyik legzagyvább, legellentmondásosabb szöveg a világtörténelemben. Ha holnap meghal a pápa, azt is simán bele lehet magyarázni a sorok közé. De akár a csecsen háborúra is találhat bárki olyan sorokat, ami emlékeztet rá.
Sőt, akár én is tudok olyan, sokféleképpen értelmezhető szöveget írni, amit pár év után jóslatként lehetne értelmezni. Pedig csak írnék zagyvaságokat egymás után.
A jóslásoknak évezredek óta az a lényege, hogy két- vagy többértelmű legyen. Így nem kideríthető, hogy a "jós" hazudott-e, vagy nem.
Az emberek ilyen irányú megfélemlítése meg megintcsak egy ősrégi módszer. Sokan alkalmazták már a jövőtől vagy egy kideríthetetlen valamitől való rettegés módszerét arra, hogy egyszerű, gondolkodni képtelen embereket maguk mögé állítsanak.
A jóslás - ha működne - értelmetlen lenne. Pláne leírva, mint isteni kinyilatkoztatás. Miért?
Azért, mert ha minden előre meg van írva, akor nincs szabad választás!
Akkor mindegy mit teszel, hiszen már előre elrendeltetett a sorsod. Így ha a Biblia bármit is megjósol, akkor Isten nem ad az embernek szabad választást. Hiszen előre megmondja, hogy mit fogsz tenni.
Ha meg mégsem azt teszed, akkor nem jósolt semmit a Biblia.
(Mellesleg ez az egyik legfőbb ellentmondása a keresztények Biblia-értelmezésének.)
Ja, így előre is köszönöm a kedves keresztényektől a lepontozást. Csak szólok előre, hogy teszek a pontokra, és már megszoktam, hogy a "tolerancia" és a "más gondolatok elfogadása" többségüknek nem erőssége. :)
Ja, kimaradt:
Egyetlen olyan jóslat sincs, amit ELŐRE megmondtak volna a Biblia értelmezői. Leszeámítva persze azt a sablondumát, hogy "jön a világvége", mag hogy "itt az Antikrisztus", és hasonló zagyva rémisztgetések. Semmi konkrétumot nem mondtak soha ELŐRE. Mindig csak utólag magyarázzák bele.
Persze a világvégés rémisztgetés - hasonlóan a Nostradamus féle baromságokhoz - is folyamatosan csúszik. Én először 1988-as világvégéről és világháborúról hallottam. Majd jött 1992, 1998, 1999 (napfogyatkozás), 2000, 2003, most pedig a 2012 a divat.
Sok barom meg beeszi az ilyet. :))
Ahhoz hogy megállapíthassuk hogy tényleg létezik-e beteljesedett prófécia a következőkre van szükség: -a történelemre
-a Bibliára
-a bibliai jövendölés megírásának idejére
-s annak tudatosítására hogy az emberek nem képesek megmondani hogy részleteibe menően pl.200 év múlva vagy ezer év elteltével mi történik.
Egy ilyen jövendölés amely Ésaiás könyvében található. Könyvének megírása ie.732 után fejeződött be.A prófétai szolgálat ideje nyilvánvalóan i. e. 778 körül kezdődött (amikor Uzziás meghalt, vagy talán korábban), és legalább i. e. 732 utánig (Ezékiás 14. évéig) folytatódott, vagyis nem kevesebb, mint 46 évig.Az adott királyok nevei,halála,s uralkodásának ideje pontosítja azt az időszakot amikor Ésaiás leírta a nevét viselő könyvet Isten akaratát kinyilatkoztatva neki.. Nem hamarabb,nem később. Tehát az i.e.8.században.
Az ősi Babilon „királyságok ékessége” lett (Ésaiás 13:19). Ez a nagy kiterjedésű város a Perzsa-öböltől a Földközi-tengerig vezető kereskedelmi útvonalon stratégiai helyet foglalt el, kereskedelmi központul szolgálva Kelet és Nyugat között a szárazföldi és a tengeri kereskedelem számára egyaránt.
Az i. e. hetedik századra Babilon lett a Babilóniai Birodalom szemmel láthatóan bevehetetlen fővárosa. A város az Eufrátesz folyó mentén terült el, a folyó vizét használták fel egy széles, mély vizesárok, valamint egy csatornahálózat kialakításához. A várost ezenkívül tömör, dupla falak rendszere védte, számos védőbástyával erősítve. Nem csoda, ha lakói biztonságban érezték magukat,bevehetetlennek. Így meglepő amit Ésaiás Babilon elestéről jövendöl.
A PRÓFÉCIA
A pogány jóslatokkal éles ellentétben, a bibliai próféciák világosan érthetőek. Egy példa erre a Babilon elestéről szóló prófécia, amely a bibliai Ésaiás könyvében olvasható. Körülbelül 200 évvel az események megtörténte előtt, Ésaiás próféta részletesen és pontosan megjövendölte, hogy Méd-Perzsia megdönti majd Babilont. A prófécia feltárta, hogy a győztes a Czírus (Kürosz) nevet fogja viselni. Feltárta Czírusnak azt a hadműveletét is, hogy kiapasztja a vizesárokszerű, védelmet jelentő folyót, elvezetve vizeit, valamint hogy nyitott kapukon fog bevonulni egy megerősített városba.- ugyanis hanyagságból elmaradtak a biztonsági intézkedések Babilon folyóra néző kapuinál. Mindez pontosan beteljesedett (Ésaiás 44:27—45:2). Azt is pontosan megjövendölte, hogy Babilon végül teljesen lakatlanná lesz (Ésaiás 13:17–22).
S a történelem szerint is így volt? Milyen körülmények vezettek ahhoz, hogy ez a látszólag bevehetetlen város harc nélkül Czírus kezébe került?
Két évszázaddal azután, hogy Ésaiás feljegyezte próféciáját, i. e. 539. október ötödikének éjjelén Nagy Czírus parancsnoksága alatt a méd—perzsa seregek letáboroztak Babilon mellett. A babiloniak azonban magabiztosak voltak. A görög történész, Hérodotosz (i. e. ötödik század) szerint több évre elegendő készletük volt elraktározva. Ezenkívül ott volt nekik védelmül az Eufrátesz folyó és Babilon hatalmas falai. Ennek ellenére még aznap éjjel Nabú-naid krónikája szerint „Kuraš [Czírus] seregei harc nélkül bevonultak Bābili [Babilon] városba”. Hogyan történhetett ez meg?
Hérodotosz kifejti, hogy bent a városban az embereknek „valami ünnepük is volt akkor, tánccal-vigalommal töltötték az időt”. A városon kívül pedig Czírus elvezette az Eufrátesz vizét. Ahogy apadt a víz szintje, serege átgázolt a folyómedren, combig érő vízben. Áthágtak a toronymagas falakon, és beléptek azokon a helyeken, melyeket Hérodotosz „a folyamra nyíló kapuknak” nevezett, azokon a kapukon, amelyek könnyelműen nyitva maradtak. (Vö. Dániel 5:1–4; Jeremiás 50:24; 51:31, 32.) Más történészek is, például Xenophón (körülbelül i. e. 431—352), valamint a régészek által feltárt ékírásos táblák is megerősítik, hogy Babilon váratlanul Czírus kezére került.
Ez csak egy volt a több bibliai prófécia közül. Számos, más prófécia olvasása rádöbbenthet minket arra,hogy a mi életünket is érinti. Igen, a jövőnket,s a családunk életét. Isten a kijelentéseinek megbízhatóságáról ezt mondja:
„Mert ahogy a záporeső és a hó alászáll az egekből, és nem tér oda vissza, csak ha megitatja a földet, és termékennyé, gyümölcsözővé teszi azt, és magot ad a magvetőnek, és kenyeret annak, aki enni kíván, úgy lesz az én beszédem is, amely elhagyja a számat. Nem tér vissza hozzám eredménytelenül, hanem mindenképpen véghezviszi azt, amiben kedvem lelem, és sikeres lesz abban, amiért elküldtem.”Ésaiás 55:10,11
"Mindig csak azután magyaráztak bele mindent a leírtakba, miután már megvolt a történés. "
Tényleg ? Akkor nézzünk rá érveket, hogy nem így volt. Mellesleg én felpontoztalak :-D
Ez a pár gondolat még fűződik Ésaiás könyvéhez, amit pár percel ezelőtt írtam, de kötődik az állításodhoz is.
Próféciának álcázott történelem?
Ha a Biblia prófétái — Ésaiás is — egyszerűen csak újraírták volna a történelmet úgy, hogy az próféciának tűnjön, akkor ezek az emberek mindössze ügyes csalók lettek volna. De mi okuk lett volna erre a csalásra? Az igaz próféták készségesen tudatták, hogy őket nem lehet megvesztegetni (1Sámuel 12:3; Dániel 5:17). Arra vonatkozóan pedig meggyőző bizonyítékokat vizsgáltunk már meg, hogy a Biblia írói (akik közül sokan próféták voltak) megbízható emberek voltak, akik készek voltak akár saját kínos tévedéseiket is feltárni. Valószínűtlennek tűnik, hogy az ilyen emberek gondosan kiagyalt csalások elkövetésére hajlottak volna, próféciának palástolva a történelmet.
Van még valami, amit figyelembe kell vennünk. Sok bibliai prófécia tartalmazott fájdalmas leleplezést a próféta saját népéről, beleértve a papokat és az uralkodókat is. Ésaiás például kesergett a napjaiban élő izraelitáknak — a vezetőknek is és a népnek is — siralmas erkölcsi állapotán (Ésaiás 1:2–10). Más próféták a papok bűneit leplezték le erélyesen (Sofóniás 3:4; Malakiás 2:1–9). Nehéz elképzelni, hogy miért gyártottak volna olyan próféciákat, melyek az elképzelhető legkeményebb ítéletet tartalmazták a saját népük ellen, és hogy a papok miért lettek volna egy ilyen fortély közreműködői.
Továbbá hogy sikerült volna a prófétáknak — ha egyszerűen csak szélhámosok lettek volna — megvalósítani ilyen hamisítást? Izráelt arra biztatták, hogy művelődjön. A gyermekeket kicsi koruktól kezdve írni-olvasni tanították (5Mózes 6:6–9). Szorgalmazták az Írások személyes olvasását (Zsoltárok 1:2). A hetenkénti sabbath-on nyilvánosan olvastak fel az Írásokból a zsinagógákban (Cselekedetek 15:21). Valószínűtlennek tűnik, hogy egy írni-olvasni tudó teljes nemzetet, amely igen járatos volt az Írásokban, félre lehetett volna vezetni egy ilyen trükkel.
Ezenkívül van még valami Ésaiás Babilon bukását leíró próféciájával kapcsolatban. Szerepel benne egy olyan részlet, amelyet egyszerűen nem lehetett volna a beteljesedése után megírni.
„Nem telepszik le ott többé senki”
Mi lett Babilonból bukása után? Ésaiás megjövendölte: „Nem telepszik le ott többé senki, nem lakik ott senki a jövő nemzedékek során. Nem sátoroz ott az arab, nem deleltetnek ott pásztorok” (Ésaiás 13:20, Úf ). Enyhén szólva is furcsának tűnhetett azt jövendölni, hogy egy ilyen kedvező fekvésű város véglegesen lakatlanná válik. Írhatta-e Ésaiás azután a szavait, miután látta a lakatlan Babilont?
Miután Czírus bevette Babilont, a város még évszázadokig létezett lakott állapotban — noha alacsonyabb rendű városként. Emlékezz rá, hogy a Holt-tengeri tekercsek között van egy másolat Ésaiás teljes könyvéről, amelynek megírását i. e. a második századra teszik. Körülbelül abban az időben, amikor ezt a tekercset másolták, a párthusok vonták ellenőrzésük alá Babilont. Az i. sz. első században volt egy zsidó település Babilonban, és a bibliaíró Péter el is látogatott oda (1Péter 5:13). Ebben az időben Ésaiás holt-tengeri tekercse már majdnem két évszázada létezett. Babilon tehát az i. sz. első században még mindig nem volt teljesen elhagyott, Ésaiás könyvét pedig már jóval azelőtt befejezték.
Babilon — amint azt meg is jövendölték róla — végül is „kőrakássá” lett (Jeremiás 51:37). A héber tudós, Jeromos (i. sz. negyedik század) szerint az ő napjaiban Babilon már csak vadászterület volt, ahol „mindenféle vadállatok” kóboroltak.9 Babilon egészen napjainkig lakatlan maradt.
Ésaiás nem élte meg, hogy lakatlannak lássa Babilont, de ennek az egykor hatalmas városnak a romjai Bagdadtól körülbelül 80 kilométerre délre (a mai Irakban), némán tanúskodnak szavai beteljesedéséről: „Nem telepszik le ott többé senki.” A babiloni restaurálások turistalátványosságként odavonzhatják ugyan a látogatókat, de Babilon „fiai és unokái” eltűntek örökre (Ésaiás 13:20, Úf; 14:22, 23).
Ésaiás próféta tehát nem homályos előrejelzéseket közölt, amelyeket bármelyik jövőbeni eseményre ráilleszthetnek majd. A történelmet se írta újra, hogy az próféciának tűnjön. Gondold csak el: Miért kockáztatná meg egy szélhámos olyasminek a „prófétálását”, ami felett abszolút nincs hatalma, hogy a hatalmas Babilonban soha többé nem laknak majd emberek?
Ez a prófécia Babilon bukásáról csak egyetlen példa a Bibliából. Sok ember arra utaló jelnek tekinti a Biblia próféciáinak a beteljesedését, hogy a Biblia forrása az embernél magasabb rendű forrás. Azzal talán te is egyetértesz, hogy ez a könyv — a próféciák könyve — arra mindenesetre érdemes, hogy megvizsgáld. Egy dolog biztos: napjaink jövendőmondóinak ködös vagy feltűnést keltő előrejelzései és a Biblia egyértelmű, józan és konkrét próféciái között óriási a különbség.
Amit írt a kétkedő válaszadó, abban felveti, hogy ha meg van minden előre írva, akkor nincs szabad választás. És ez így is logikus.
Ezesetben megkérdezem tőled, előttem író, hogy szerinted ha a Bibliában jósolgattak, és azok be is következtek, akkor ugye szerinted sem ad Isten szabad választási lehetőséget az embernek? Tehát eleve minden elrendeltetett, és minden meg van írva a kezdettől a végéig?
mert ha igen, akkor minek gürcölsz, minek teszel báőrmit is, minek imádkozol? Hiszen meg van írva, hogy mi fog történni veled. Hiába imádkozol, úgyis az lesz, amit megjósoltak.
semmi sem teljesedett be mindent utána irtak le de a tudatlanok ezt elhiszik
netán van a bibliában valami ami a mostani időkre le van irva pl egy meteorit vagy világháboru ami esetleg bejöhet mert a 2000 világvége nem nagyon jött be de lehet csak csuszik az idöszámitásunk
Ha egyvalaki szenved téveszmében, azt őrültségnek mondjuk. Ha sokan, azt vallásnak.
vagyis minden hivő téveszmében él
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!