Milyen volt az Ószövetségi körülmetélés? A judaizmust ismerő zsidók, rabbik, történészek véleménye érdekelne elsősorban.
Az sokaknak közismert dolog hogy a zsidó vallásban parancs a fiúk körülmetélése, mégpedig a nyolcadik napon. Sokak még azt is tudják hogy a Bibliában Ábrahámhoz van kötve ez a hagyomány (Genezis 17.). A legtöbben azt is tudják, mi az a körülmetélés, illetve milyen megjelenéssel jár. Azonban egyre inkább terjed az interneten egy olyan narratíva miszerint az Ószövetségi körülmetélés nem is volt igazi körülmetélés, ahogyan azt ma a legtöbben ismerjük. Itt van például a magyar Wikipédia, amely így fogalmaz:
„A zsidó körülmetélés eredetileg a fityma makkon túllógó végének lecsippentését jelentette Ábrahám korában. Az ószövetségben több utalás található arra, hogy a szereplők maguknak végzik el ezt a beavatkozást, amely a mai formájában a sivatagi körülmények között hatalmas kockázatot jelentett volna. Később, kb. i.sz. 140-től vált elterjedtté az akkori rabbik elképzelése szerinti Periah, amely a teljes fityma amputálását írta elő. Ennek a célja az lehetett, hogy a zsidók ne rejthessék el a továbbiakban a körülmetélésüket, amint azt tették pl a meztelenül vívott ókori görög olimpiai játékokon. Erre bizonyíték pl. Michelangelo Dávid szobra: Dávid körülmetélt zsidó volt és Michelangelo alapos anatómiai tanulmányokat végzett, mégis kőfityma fedi a szobor makkját.”
Természetesen ezt nem csak a magyar Wikipédia állítja hanem számos külföldi, leginkább az amerikai rutin beavatkozásokat ellenző oldal. Azonban számomra mégis kérdéses ez az egész több szempontból is, íme néhány probléma:
1. A Septuaginta Kr.e. 2-3. században készült és a körülmetélésre a görög „Peritomé” kifejezést használja, amely szó szerint „körülvágást” jelent. Azonban ez a fordítás jócskán az állítólagos rabbinikus változtatás előtt készült.
2. A körülmetélés feladata az Ószövetségben hogy a zsidóság számára látható, elkülönítő testi jel legyen. Azonban ha csak a fityma túllógó vége van levágva akkor kb. semmit nem változtat, hiszen a legtöbb átlagos férfinak amúgy sem takarja a húgycsőnyílást az előbőr.
3. A fent említett végrehajtás technikailag lehetetlennek tűnik. Az világos hogy az ókorban úgy végezték a beavatkozást hogy a fityma elejét előre húzták és a makk előtt levágták. Azonban már ez önmagában többet távolít el, mint amit a cikk sugall. Már csak onnan is tudjuk ezt hogy egyes orvosi módszerek ugyanezt az elvet alkalmazzák.
4. Az Ószövetségi világosan beszél a körülmetélés okozta veszélyekről és fájdalomról. A Genezis 34-ben például Jákob fiai egy egész várost körülmetélnek és még 3 nap múlva is mozgásképtelenné válik a város. Emellett a cikkel ellentétben a Tóra azt is mondja hogy a zsidók pont a sivatagban nem végezték a körülmetélést, hanem csak akkor amikor letelepedtek, tehát biztonságos körülmények kellettek hozzá. Emellett a Biblia sehol nem utal arra hogy bárki magát metélte volna körül. Még Ábrahám esetében is vitatott hogy ezt maga tette volna meg.
5. Végezetül a periah fogalma sem egészen azt jelenti amit ez a koncepció sugall. Ugyanis a Zsidó lexikon „Circumcisio” szócikke szerint három részből áll az aktus: 1. Miló, vagyis a felső előbőr hegyének levágása, 2. Perió ( vagyis Periah) a makk feltárása olyképpen hogy az alsó, gyenge előbőrt felvágják, majd visszatolják a makk alá. Szó sincs tehát abszolút amputálásról a periah kapcsán.
Tehát én számos olyan problémát véltem felfedezni ami arra utal hogy bizony a zsidóság mindig is úgy végezte a körülmetélést ahogy ma ismerjük. Ellenérveket eddig nem találtam. A Dávid szobor pedig egy reneszánsz művészeti alkotás ami nem lehet referencia alap, mert ez alapján pl. Jézust is szőke hajú, európai embernek kellene elgondolnunk, azonban tudjuk hogy ez képtelenség.
Zsidók, rabbik, valláskutatók, orvosok, történészek mit gondoltok erről? Van a Talmudban bárhol említés erről, hogy bármilyen változtatás lett volna bármikor?
Te lehetsz az első, aki segít a kérdezőnek!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!