Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A Hinduizmusból fejlődött ki...

A Hinduizmusból fejlődött ki a Buddhizmus?

Figyelt kérdés

2024. márc. 18. 14:44
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
20%

Ezt már én is hallottam, azzal, hogy hindunak születni kell, buddhista meg kb. ugyanaz, csak külsősöknek.


De hogy #kereszténység hashtag hogy jött ehhez?

2024. márc. 18. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
82%

Bizonyos értelemben igen, de nagyon nem ugyanaz a kettő.

Hasonlóság köztük például a karma-tan elfogadása, a meditáció, jógagyakorlatok és mantrák alkalmazása.

Különbség többek között, hogy Buddha nem tanította a teremtő isten és a lélek létezését, elutasította a kasztrendszert és az aszkéta életmódot, vagy hogy a buddhizmus nem ragaszkodik a vallási dogmákhoz, és buddhista bárki lehet míg hindunak születni kell.

2024. márc. 18. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim válasza:
77%
Igen, a Buddhizmus Hinduizmusból fejlődött ki Indiában, körülbelül i. e. 6. században. A Buddha, Sziddhártha Gautama, egy hindu királyfi volt, aki kilépett a világi életből, hogy megtalálja a megvilágosodást és megoldja az emberi szenvedés problémáját. A Buddhizmus így független vallássá vált a Hinduizmustól, bár sok közös elemet és gyökereket őriz.
2024. márc. 18. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim ***** válasza:
68%

Nem a hinduizmusból fejlődött ki, ezt egyedül a hinduk mondják és azok akik nem olvastak szakirodalmat az elmúlt kb 100 évben.


Kezdjük ott, hogy hinduizmusról nem is beszélhetünk 2500 évvel ezelőtt, illetve az előzményül szolgáló védikus hagyományok nemigen voltak népszerűek a történelmi Nagy-Magadha területén, ahol a Buddha tanított (tessék Johannes Bronkhorstot olvasni). Nagy-Magadhában sramana hagyományok voltak pl. dzsainizmus és a Buddha is elsősorban ezekkel szemben határozta meg magát.


A Buddha nem volt sem hindu és egyébként királyfi sem. Az egész kastélyból lelépős sztori később kialakult legenda. A szuttákban van néhány elszólása is, amiből kiderül, hogy hétköznapi munkás emberek gyereke volt.


A sok-sok hasonlóság a buddhizmus és a hinduizmus között később alakult ki. Hol a buddhizmus vett át elemeket, hol a hinduizmus.

2024. márc. 18. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 feketepeter ***** válasza:
0%
En ugy tudom, hogy a brahmanizmusbol, ami azon a teruleten elterjedt volt, ahol Buddha elt.
2024. márc. 19. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim ***** válasza:
Valószínűleg ismert volt arrafelé is, de nem volt elterjedt. Brahminok helyett harcos kaszt felsőbbrendűsége stb. Teljesen más kultúra.
2024. márc. 19. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:
29%

Szerintem nem az számít, hogy az elmúlt 100 évben nyugati vallástörténészek milyen rendszerezést állítanak fel, és azon belül hogy értelmeznek kifejezéseket.


A krédező az ó ind hagyományokra, vallásokra és filozófiai rendszerre gondol.

Akárhogy is nevezzük, nem mondhatjuk, hogy az nem volt.

A világ legnagyobb szakrális irodalma őrzi ezt a hagyományt.


És nem az számít, hogy Sziddharta hol tanított, és még csak az sem, hogy hol tanult. Az számít, hogy mit tanult meg. Mit fogadott el, és saját tanításaiban miként viszonyult más hagyományokhoz. E viszonyból is az látszik, hogy ismerte azokat.


Nem a semmibő, nem a semmire épÍtett új világképet. Így nem is lettek volna követői, hisz az akkori emberek mind valamiféle hitrendszerben éltek. Így a tanait jellemzően egyfajta reforméknt is szokták értelmezni.

Ilyen módon igaz, hogy a korábbi dolgokból fejlődött ki, lépett tovább.


"elutasította a kasztrendszert és az aszkéta életmódot,"

ez a kijelentés így pontatlan.. Buddhha nem társadalmi reformer volt, hanem tanító.

A kasztrendszer szokásai arra is vonatkoztak, hogy ki tanulhat szakrális tanokat, és a tanítók kit taníthatnak.

Budda saját "iskolájában" ezeket a megkötéseket nem alkalmazta.

Az aszkéta életmód elvetése meg önmagában szintén zavaros. A buddhista tanokban megfogalmazott helyes életvitelt mai szemmel aszkétának mondanánk.

2024. márc. 20. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:
0%

A legfőbb probléma, hogy készpénznek veszitek a hagyományt, hogy az valamilyen módon megbízhatóbb a vallástudománynál. Leírhatnak valamit több száz meg több ezer évvel ezelőtt nagyon okos emberek, attól még nem lesz igaz. Például: a Bibliában benne van, hogy Heródes kivégeztetett egy csomó csecsemőt a messiástól való félelmében. Tudjuk, hogy ez 100% kitaláció, ilyesmi nem történt. Legyünk hasonlóan kritikusak a keleti dolgokkal is, különben képmutatók leszünk.


Én nem azt állítom, hogy a Buddha nem ismerte a brahmanizmust vagy hogy nem fogalmazott meg azzal kapcsolatban kritikát. Azt állítom, hogy a Buddha maga nem brahmanikus háttérből lépett ki, nem volt hindu királyfi és hogy a buddhizmus főleg nem a brahmanizmusból "fejlődött ki."

2024. márc. 20. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:

Igen, a buddhizmus a hinduizmusból származik. A Buddha még hindu volt, a hindu Brahmanban és neki a megnyilvánulásaiban, az istenségekben hitt. Alapvetően Ő nem szándékozott egy hatalmas, új világvallást alapítani, hanem ki szeretett volna dolgozni egy technikát, amivel el lehet érni a megvilágosodást és ki lehet szakadni a szamszárából, vagyis a reinkarnáció és karma örökös körforgásából. A korabeli hinduk úgy vélték, hogy ez nem nagyon lehetséges még a korban. A hinduk egy része éppen emiatt tiszteli avatárként a Buddhát, mivel úgy vélik, hogy megnyitotta ezt a kaput. Végül a hinduk többsége nem fogadta el a Buddha tanait a buddhizmus által tanított formában, így elkülönült, majd egyre jobban eltávolodott a hindu gyökereitől.


Semelyik vallás nem keletkezik csak úgy a semmiből. A kereszténység például a zsidó vallásból származik, míg az iszlám a kereszténységből, zsidó vallásból és feltehetőleg a zoroasztrianizmusból. Persze kisebb hatások máshonnan is érkeztek, például a kereszténységre a hellenisztikus és római filozófiákból, az iszlámra pedig az arab vallásból és a hellenisztikus filozófiákból. A buddhizmus a hinduizmusból származik, ami az ősi védikus vallásból. Ettől függetlenül persze hatott rá kis mértékben a korai kínai filozófia is, de nem ebből származik.


Én egyébként szeretem a buddhizmus kialakulását a kereszténység kialakulásával párhuzamba állítani, mivel hasonló folyamatot láthatunk mindkettőnél, csak eltérő helyen, időben és szereplőkkel.

2024. jún. 17. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 feketepeter ***** válasza:
56%
filozofiailag a brahmanizmus Atman-javal szemben a Buddha altal kidolgozott "anatman-tetel" egyertelmuve teszi a dolgot - egyebkent a ma ismert hinduizmus akkoriban meg nem letezett, nem ilyen volt. Az viszont igaz, hogy kesobb atvett elemeket a buddhizmus a hinduizmusbol, viszont nem ez volt a kerdes.
2024. jún. 18. 05:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!