Szerintetek mikor születhetett a Jézus Krisztus nevű ember?
Nem írom ide, viszont a wiki cikkben láthatod, hogy nincs pontosan feljegyezve sehol és azt ahogy számolják. Általában a jelenlegi naptári időszámításunk elé helyezik néhány évvel.
Az sem biztos, hogy élt, vagy pedig akkor élt.
Ha már a tudományon kérdezed...
#8 A keresztények üldözését azért eléggé el szokták túlozni. A Római Birodalom (mivel különböző népek éltek a meghódított területeken, és mindnek megvolt a maga saját vallás és istenei) meglehetősen toleráns és pragmatikus volt vallási kérdésekben. Annyi volt csak az elvárás a birodalom lakóival szemben, hogy időnként mutassanak be áldozatot a római isteneknek is. Hogy otthon melyik istenhez fohászkodott az senkit sem érdekelt.
Persze, ha rosszul mentek a dolgok, és a keresztények is makacskodtak, hogy áldozatot mutassanak be a római isteneknek, akkor hamar egy arénában találhatták magukat (vacsoravendégként egy nagymacskával).
Nem foglalkozom Izrael és a környék témájával annyira, de talán érdekelhet (mivel kissé kusza vélemények vannak erről), szóval van olyan, hogy "Bibliai régészet", ami egy konkrét akadémiai szakág. Bár talán nem olyan, mint amit sokan gondolnának. A Bibliai régészet a mai Izrael, Palesztina, Jordánia, Libanon és Szíria régészeti kutatásával foglalkozik (és részben Egyiptom és Mezopotámia területével). Viszont régészetként nem bizonyítja a Biblia vallási igazolását, az nem is célja és arra eszköze sincs amúgy. Azzal foglalkozik, hogy a területen az ókorban mi, mikor és hol törént és kiről lehet tudni, hogy van róla adatunk és effélék. Csak érdekességnek - itt a régész hölgy pont az említett munkát végzi (nem vicc, tényleg): [link]
Számon tartják a Bibliával kapcsolódó feliratokat, amik között még ékírásosak is akadnak szép számmal. De a hettitákról is eredetileg csak a Bibliából tudtunk míg megtalálták az első romokat, és mára külön területnek számít a hettiták történelmileg, annyira, hogy van aki a hettitákból doktorál és kimondottan a hettiták szakértője. Szóval ezeket és minden ilyet lehet történelmileg és régészetileg is kutatni és foglalkoznak is vele. Sőt Izrael és Levante területét nem is kis finanszírozással kutatják.
A Bibliából már számszerűen 53 személyt megerősítettek más forrásokból is, vagyis nem Bibliai forrásokból. Ez nyilván lassan halad, mert a Bibliában több ezer személy szerepel és azért eredmények is vannak. És Jézust is említik a Biblián kívül és a történészek el is fogadják a létezését.
Biblical Archaeology Society
"53 ember a Bibliában régészetileg megerősítve"
Sok mindent találtak már ami kapcsolatos. Például Luxorban találták meg a legrégebbi feliratot ami "Izrael" nevet tartalmaz és ie. 1200-ra datálták.
De a Bibliában említett filiszteusokat az ókori egyiptomi írásokban is többször említik. A Smithsonian tanszékéhez a témával kapcsolatban sok kérdés érkezik a Noé özönvízről, és egy hosszabb válasz rövden az volt, hogy konkrétan ugyanazt nem tudják azonosítani. Viszont azt azért hozzátették, hogy az Ószövetség és a Biblia bőven van annyira pontos történelmileg, mint más ókori feljegyzések és sokszor még pontosabbak is, mint az egyiptomi, mezopotámiai és görög írások.
A Smithsonian Magazine itt egy cikkben az árvíz kutatásokról ír, már amit sikerül kutatni a témában:
"A tudósok régóta tudják, hogy nem a Biblia az egyetlen hely, ahol ez a történet megtalálható – valójában a bibliai történet hasonlít egy sokkal régebbi mezopotámiai özönvíztörténethez a Gilgames eposzban. A tudósok általában olyan dolgokat tulajdonítanak, mint például az özönvíztörténetek világszerte előfordulása a közönséges emberi tapasztalatoknak és a jó történetek elismétlése iránti szeretetünknek, de a közelmúltban a tudósok bizonyítékokat kezdtek feltárni arra vonatkozóan, hogy Noé özönvízének alapja lehet néhány meglehetősen elképesztő esemény, amelyek a Fekete-tenger környékén történtek. mintegy 7500 évvel ezelőtt. Noé özönvízének tudományos változata valójában jóval azelőtt kezdődik, még az utolsó nagy eljegesedés idején, mintegy 20 000 évvel ezelőtt."
(Ha érdekel olvasd el.)
Esetleg fusd át ezt is, nagyjából az előbbeiket írja:
Live Science:
"Bibliai régészet: A bibliai helyek és leletek tanulmányozása"
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!