Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mit gondoltok Bruno Bauer és...

Mit gondoltok Bruno Bauer és James George Frazer azon elvéről, hogy a kereszténység jobban a pogány vallások leszármazottja, mint a zsidóé?

Figyelt kérdés

Bruno Bauer szerint a Biblia Újszövetségi részét is jóval később állították össze ismeretlen szerzők, akik közül többeknek semmilyen kapcsolata nem volt Jézussal. Ehhez felhasználtak klasszikus görög-római, egyiptomi és babiloni, pogány mítoszokat. James George Frazer pedig konkrétan azt állította, hogy Jézus személyéhez semmi sem kötődik, és a kereszténység inkább a pogány hagyományokból fejlődött ki, mintsem a zsidó vallásból. Egyébként annyira részletesen minden keresztény szokást korábbi pogány hagyományokra vezetett vissza, hogy még a legkisebb, kis semmi pogány eredetéről is írta, amibe bele sem gondolna senki.


Igaz ez?



2023. jún. 8. 20:58
 1/6 A kérdező kommentje:
Egyébként mindketten határozottan a kereszténység kritikusai voltak. James George Frazer apja egyébként református lelkész volt, azonban szembefordult a keresztény hittel, hatott rá Sigmund Freud is.
2023. jún. 8. 21:03
 2/6 A kérdező kommentje:
Frazer egyébként a vallásevolúció gondolatának kidolgozója volt. Miszerint az ősember babonáiból, varázslataiból, hiedelmeiből, mágiájából stb. származik minden vallás ma. Eszerint ezekből politeizmus lett, amiből monoteizmus, a monoteizmusból pedig természetes evolúció formájában lesz ateista racionalizmus, ami a tudományban való hit szerinte.
2023. jún. 8. 21:06
 3/6 anonim ***** válasza:

A liberális gondolkozók elvetik a hagyományos értelmezést és egy hamis állitásra építkeznek.


Annyi bizonyos hogy az esszénusokhoz közel álló tanítás van leirva az evangéliumban, nagyon is lehet hogy Krisztus a pusztában járva találkozott az esszénusokhoz.


De hogy liberálisok innen onnan összekapálgassuk a pogány vallások hasonlóságait térben időben távolságát és ráhuzzuk Krisztusta vagy ixmeretldn szerzőkre ez a mese kategória.

2023. jún. 8. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Elfelejtik ezek a gondolkodók, hogy az első keresztények maguk is zsidók voltak. Ráadásul az Újszövetség leírja ezekre a zsidó hagyományokra épül. Ott van például a husvét, ami nyilvánvalóan a páska ünnepre épül és követi, mégis minden husvétkor elkezdenek okoskodni, hogy azt a kereszténység a pogány vallásoktól lopta. Karácsony ugyanez, az egy véletlen, hogy épp akkor van egy pogány ünnep is.
2023. jún. 9. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

#4.

Frazer szerint a húsvét Ostara és Istár/Astarte/Ianna ünnepéből származik, míg a nagyböjt Tammuz gyászolásának babiloni szokásából származik, míg a pünkösd pedig a római florália, rozália és a kelta beltane keveréke.


A modern történészek ezzel szemben hangsúlyozzák, hogy az első keresztények zsidók voltak, és a húsvét a legősibb keresztény ünnep. Ez alapján 1000%-ig kizárt, hogy bármiféle kapcsolatuk lett volna például keltákkal. A babiloniakkal meg pláne nem, akiknek a birodalmát már szanaszét hódították más birodalmak, és a Római Birodalmon kívül éltek ezeknek a mezopotámiai népeknek a leszármazottaik. Astarte meg kánaánita istennő, aki a zsidók hitében kb. démoni szerepet kapott. Mi a fenéért vettek volna át egy babiloni szokást, ha volt saját ünnepük is ekkor, és a húsvét dátuma azzal együtt mozog az évben? Pláne, ha a babiloni vallást már nem sokan gyakorolták, mert sokakat áttérítettek először valami hellenisztikus hitre, utána meg a zoroasztrianizmusra. A kelta elméletet gondolom nem kell tárgyalni, mert úgy röhejes ahogy van, az a feltételezés, hogy a kezdeti, üldözött zsidókeresztény közösségek elutaztak a Római Bir. határain kívülre eső kelta törzsterületekre, hogy aztán visszamenjenek, és átvegyék a szokást. Kicsit anakronisztikusnak érzem. A nagyböjt szintén röhejes. A negyven nap eleve egy bibliai szám, ami egy bibliai dátum mozgásához viszonyul. A pünkösd szintén zsidó gyökerű, ez a második legősibb keresztény ünnep. A sávuótban gyökerezik, ami aratási hálaadó ünnep volt a templomban, valamint a tóraadás és a törvényadás ünnepe is volt. Persze ez nem azt jelenti, hogy a kereszténységre tért lakosság ne őrzött volna meg kereszténység előtti szokásokat (pl. májusfa), de ennek kb. köze nem volt a valláshoz, az új naptárban valamelyik legközelebb eső ünnephez hozzákötötték. Aminek más a dátuma, más a tartalma, mások a szokásai, más a története, mások a gyökerei, azok nem azonos ünnepek.


A karácsonynál valóbban lehetett ábrahámi vallásokon kívüli befolyás, de nem úgy, és nem olyan, ahogy azt például Frazer mondja. Nem a szaturnália, hanem a Sol Invictus, a mithraizmus legnagyobb ünnepe állhatott kapcsolatban a dátummal, ami egy a kereszténységgel együtt, keletről érkező misztériumvallás volt a klasszikus görög-római vallás válságakor. Egyszerű az ok: a szaturnália nem dec. 25-én van, és soha nem is volt akkor. Aurelianus császár éppen amiatt tette Mithrász "születésének" (pontosabban kőből kipattanásának) ünnepét ekkorra, mivel ekkor sem a perzsák, sem a rómaiak nem ünnepeltek. A yule feltételezése eleve anakronizmus, mivel azelőtt, hogy egyáltalán találkoztak volna a germánokkal a keresztények, hogy vehettek volna át egy germán ünnepet, amit amúgy eredetileg a téli napforduló (dec. 21.) utáni teliholdtól ünnepeltek.


Persze mindez csak felszín. Akik igazán a mély vízbe akarnak ugrani, azok a Jézus-mítosz elméletet követik. Szerintük a pogány vallások nem a kereszténység felszínére hatottak csak, hanem a belső tartalma onnan származik. Tehát Jézus szerintük nem volt történelmi személy, hanem mindenféle pogány istenek szinkretizmusa. Itt is van egynéhány anakronizmus (például a Krisnából eredeztetés), vagy logikátlanság.

2023. jún. 9. 15:21
 6/6 A kérdező kommentje:
Mondjuk Frazer sokszor írt olyan dolgokat, amelyek egyszerűen hazugságok voltak. Például a BETLEHEMET és az ÉJFÉLI MISÉT ősi egyiptomi szokásnak írta le, csak más istenekkel... Ez is eléggé anakronisztikus feltételezés, mivel az egyiptomi vallás letűnése után (hellenizmus kora) több száz évvel alakultak ki ezek a szokások a kereszténységben, tehát még akkor is valószínűtlen, ha nem vesszük figyelembe a régészeti leletek hiányát, meg az ezen rituáléról szóló egyiptomi források hiányát.
2023. jún. 9. 15:25

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!