Mit jelent számodra a HIT szó? Hogyan értelmezed azt?
#10
Pontosan ezért kell a személyes meggyőződés. maga Isten is erre ösztönöz, hiszen ezt mondta a Fia: " Az örök élethez az szükséges, hogy megismerjenek téged, az egyetlen igaz Istent, és azt, akit elküldtél, Jézus Krisztust." János 17:3
Mit mond itt Krisztus? Csak meg kellene fogadni, és senki sem tudna többé megtéveszteni.
1: Itt Krisztus az egyetlen Istenről beszélt
2. és magáról, mert Krisztus az igazságot tanította Jehováról, az Atyjáról.
Ehhez csak és kizárólag a személyes meggyőződés adhat alapot a hithez.
"Credo quia absurdum est" - Nézz utána, mit jelent!
"Hitbeli meggyőződés" :-DDD No elmentek a ... !
Ez pont olyan kifejezés, mint a "szűzk.rva", a "békeharcos", a "világos fekete" és a most divatos "illiberális demokrácia"!
1. „Credo quia absurdum est” a világlátásnak ebbe a módjába valóban sok olyan elképzelés tartozik, amitől a racionális embernek föláll a szőr a hátán. Ezt nálam messze übereli a TAPASZTALATOKON ALAPULÓ - tudományos MEGGYŐZŐDÉS.
Ez a megismerés tökéletes? Hát persze, hogy nem! A tudományos megállapításokba is gyakran becsúsznak kisebb – sőt nagyobb! - tévedések, amely kor fejlettsége az emberi elme korlátozott lehetőségei behatárolnak. Csakhogy! Amíg a tudomány ezeken a tévedéseken előbb-utóbb túlteszi magát, a hit egyszerűen dogmákká csontosít (vagy csontosítana) jó néhány elképesztő elképzelést.
A tudományos gondolkodás kritikusai számtalan példát hoznak fel a „természtfeletti” vagy „paranormális” jelenségekből, amire a tudományos gondolkodás nem tudott kellő választ adni. Lehet, hogy majd később fog, de az is lehet, hogy akkor sem. Akárhogy is áll a dolog, ezek nem igazolják sem a teológiai ungabungákat, sem a liturgiai hókuszpókuszokat!
2. A HIT kétélű fegyver:
- bölcsességgel, jószándékkal csodákra,
- alantas szándékkal, ostoba fanatizmussal pokoli dolgokra képes.
Aztán
3. Ideje volna végre feltenni a kérdést, a HIT mit adott többet:
- békét, nyugalmat, erőt, vigaszt, vagy
- háborút, kínokat, szenvedést, csalódást...?
#12-es 3. pontjára válaszolva az az egyénen múlik, neki mit ad a hit, mire készteti őt. Egészen mást olvas ki egyik ember a Bibliából, meg a másik, illetőleg, máshogy értelmezi, egyáltalán, hogy mi számára a Biblia, az is eltérő.
Pl. egyik alapot talál magának benne az inkvizícióra, másik azt olvassa ki belőle, hogy "Isten szeretet" (János 1. levele).
#12-es 1. pontjára válaszolva, a hit nem feltétlenül megy szemben az értelemmel. Bár 100%-os bizonyosság nem lehetséges, értelmes érveket figyelembe lehet venni, a világképünk megválasztásakor.
Bár lehet ez valami hetedik érzék, valaki érzékeli, hogy léteznek szellemi törvényszerűségek, láthatatlan világ, valaki meg ami nem látható a fizikai szemével, az szerinte nincs. Jézus is használta a hasonlatot: "vakok", "süketek".
#13. Ekkora magas labdát!
"Egészen mást olvas ki egyik ember a Bibliából, meg a másik"
Amit ti Isten szavának tartotok. KÖSZ!
NAGYON nem mindegy, hogy hitről, vagy vallásos hitről beszélünk!
Vallástól függetlenül sem mindegy!
A normál hit arról szól, hogy eddigi tapasztalataid alapján megbecsülsz valamit. Ezen később, további tapasztalatokkal lehet javítani.
A VALLÁSOS hit azt jelenti, hogy elhiszel egy vallást. Erről értelmetlen dolog bármit is mondani a valóságtartalmáról, mert nem csak, hogy nem tudod - de nem is tudhatod soha, és más se tudhatja.
Tehát a vallásos hit semmiféle formában NEM kapcsolódik tudáshoz, bizonyossághoz, stb.
Ezzel együtt a vallásos hit is lehet hasznos, vagy káros - de ezt te nem tudhatod! Ez bizony homályban is fog maradni.
#16
Ezt bizony rosszul látod!
Nincs ilyen különbség.
Hit van és hiszékenység van! A hit minden ember sajátja, ez olyan természetes emberi jellemvonás, mint beszédre való képesség.
Tény az, hogy ez a világ minden társadalmi és kulturális szinten nagymértékben épít a hiszékenységre. A politika, vallásos hit vagy a humán tudományok jelentős része valamilyen mértékben ezt teszi, hiszen mindenhol olyan emberek irányítják, akik azt szeretnék, ha minél több ember követné őket.
A természetes emberi hitre építenek, azt használják ki, hogy mindenki hisz valamiben. Sokan sajnos a csalással és a manipulációval a hiszékenységet erősítik.
#17
"Ezt bizony rosszul látod!
Nincs ilyen különbség."
De van.
A tudás a hit része.
Hiszen ha látod hogy piros a rózsa, akkor tudod (és hiszed), hogy az.
Viszont az hogy bemeséled magadnak isten létezését amit nem tudsz kézzel fogni, az teljesen más kategória.
Ha ezzel nem értesz egyet, akkor várom a válaszod hogy kifejtsd a nézőpontod.
#19
"Hiszen ha látod hogy piros a rózsa, akkor tudod (és hiszed), hogy az."
Amit látok, azt nem kell hinni, hiszen látom .😊
Ezért írja, helyesen, a Bibliai, a hit= A hit..... a nem látható dolgokról való meggyőződés." Héberek 11:1
Pál apostol a későbbi versekben, példával meg is magyarázza: "Ők mind úgy haltak meg, hogy hittek, bár az ő idejükben nem teljesedtek be az ígéretek, viszont távolról látták és örömmel fogadták azokat, és nyilvánosan kijelentették, hogy ők idegenek és ideiglenes lakosok azon a földön." Héberek 11:13
Érdemes az egész 11. fejezetet elolvasni, mert a hit kiváló példáit sorolja fel, akik valamennyien hittek Isten ígéreteiben, bár nem látták azokat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!