Miket ír a Biblia egyértelműen a lélek halhatatlanságáról (mindegy hogy hogy értelmezzük, de a lélek tovább él vagy sem, semmilyen felekezet dumája nem érdekel, csakis az igazság)?
én vagyok Ábrahám Istene, Izsák Istene és Jákob Istene. Isten nem a holtak Istene, hanem az élőké.
Mt 22,32
No most abban a kulturális környezetben, amiben a Szentírás íródott, a lélek hallhatatlansága evidencia volt. Ahogy az összes ókori kultúrában (és még később is). Az nem volt kérdés, hogy a lélek nem szűnik meg a halállal, csak az, hogy ez milyen formában történik.
Elég sok szentírási rész jut eszembe, a teljesség igénye nélkül néhány:
- A dúsgazdag és a szegény Lázár példabeszéde (Lk 16, 19-31)
- "Ha tehát Krisztusról az hirdetjük, hogy a halottak közül feltámadt, hogyan mondják egyesek közületek, hogy nincs halottak feltámadása? Mert ha nincs halottak feltámadása, akkor Krisztus sem támadt fel! Ha pedig Krisztus nem támadt fel, akkor hiábavaló a mi igehirdetésünk, és hiábavaló a ti hitetek is. Sőt, Isten hamis tanúinak is bizonyulunk, mert tanúságot tettünk Isten ellen, hogy feltámasztotta Krisztust, pedig nem is támasztotta fel, ha a halottak valóban nem támadnak fel. Mert ha a halottak nem támadnak fel, Krisztus sem támadt fel. Ha pedig Krisztus nem támadt fel, hiábavaló a ti hitetek, és még mindig bűneitekben vagytok. Sőt, akkor azok is, akik Krisztusban elszenderültek, elvesztek. Ha csak ebben az életben reménykedünk Krisztusban, nyomorultabbak vagyunk minden más embernél." (1Kor 15, 12-19)
- "Tudjuk ugyanis, hogy ha ez a mi földi sátrunk leomlik, Istentől kapunk hajlékot, nem kézzel alkotott, örök házat az égben. (...) Mert mindnyájunknak meg kell jelennünk Krisztus ítélőszéke előtt, hogy mindenki elvegye a bérét, aszerint, hogy jót vagy gonoszat cselekedett testében." (2Kor 5, 1-10)
- "Ezek a nagy szorongatásból jöttek – magyarázta meg –, ruhájukat fehérre mosták a Bárány vérében. Ezért állnak Isten trónja előtt, s éjjel-nappal szolgálnak neki a templomában. A trónon ülő közöttük lakozik. Nem éheznek és nem szomjaznak többé, a nap nem égeti őket, sem másfajta hőség, mert a Bárány, aki a trón közepén áll, legelteti, és élő vizek forrásához tereli őket, az Isten pedig letöröl a szemükről minden könnyet." (Jel 7, 14-17)
Szia
Részletekbe menően MINDENT leír a Biblia a lélekről!
’Az ember élő lélekké lett’ 1Mózes 2:7.
CSAKNEM minden vallás azt tanítja, hogy az embernek halhatatlan lelke van. A New Catholic Encyclopedia azt mondja, hogy a lelket „Isten teremtette és a fogantatáskor öntötte azt a testbe”. Azt is mondja, hogy a halhatatlan lélek tantétele a kereszténység vallásainak „egyik sarokköve”. Hasonlóképpen „a muzulmán felfogás azt tartja — jelenti ki a The New Encyclopædia Britannica —, hogy a lélek abban a pillanatban jön létre, mint a test; ezért saját élete van, s a testtel való egyesülése csupán ideiglenes állapot.”
De mi van akkor, ha az embereknek nincsen halhatatlan lelkük? Mi történik akkor, ha a halál nem „isteni előléptetés”, és nem az örök szellemi élethez vagy a reinkarnációhoz vezető közvetlen kapubejárat mindazok számára, akik meghalnak? Nos, akkor a halhatatlan lélekben való hit helytelen irányba vezeti az illetőt. Az Official Catholic Teachings című könyv azt mondja, hogy az egyház azért ragaszkodik a halhatatlan lélek hittételéhez, mert ha nem hinne benne, azzal „értelmetlenné és céltalanná tenné az imádságait, temetési szertartásait és a halottak érdekében végzett vallási aktusait”. Tehát az ember életpályája, imádata és örök jövője a tét.
Ezért mielőtt hinnénk az ilyen elgondolásokban, jó ha megvizsgáljuk mit mond a Biblia: "Van olyan út, mely jónak tűnik az embernek, de végül a halálba vezet." Példabeszédek 14:12 és Krisztus szavai ezzel kapcsolatosan, "Hiába imádnak engem, mert a tanításaikat emberek parancsolataira alapozzák.«” 15:9
Az 1Mózes 2:7 ezt mondja: „Jehova Isten megformálta az embert a föld porából és orrlyukába lehelte az élet leheletét, és így lett az ember élő lélekké.” A beszámoló nem mondja, hogy Isten halhatatlan lelket plántált az emberbe. Azt mondja, hogy amikor Isten ereje energiával töltötte meg Ádám testét, az „élő lélekké lett”. Tehát maga az ember a lélek. Nem mondhatjuk, hogy lelke van.
Isten arra teremtette az embert, hogy a földön éljen, nem az egekben. A föld nem csupán próbaterepnek készült, hogy kiderüljön, alkalmas-e Ádám arra, hogy az égbe menjen. Isten azért alkotta meg a földet, „hogy lakjanak rajta”, és Ádám volt a föld első lakója :Ésaiás 45:18; 1Korinthus 15:45. Később, amikor Isten megteremtette Évát, mint Ádám feleségét, Istennek az volt a szándéka, hogy benépesítsék a földet és paradicsommá változtassák az emberiség örök otthonául :1Mózes 1:26–31; Zsoltárok 37:29.
Továbbá, ha Ádám halhatatlan lélekkel teremtetett volna, amely örökké kínzások között gyötrődik a tüzes pokolban, abban az esetben, ha vétkezik, miért nem kapott ilyen értelmű figyelmeztetést? Miért mondták neki csupán azt, hogy meghal és visszatér a porba? Mennyire tisztességtelen eljárás lett volna Ádámot örök gyötrelemre ítélni az engedetlensége miatt anélkül, hogy erre előre figyelmeztették volna! Istennél azonban „nincsen igazságtalanság” 5Mózes 32:4. Nem volt szükség arra, hogy Ádámot a gonoszok halhatatlan lelkei számára fenntartott tüzes pokolra figyelmeztessék. Ilyen pokol nem létezett, és halhatatlan lélek sem Jeremiás 19:5; 32:35. A föld porában pedig nincs örök gyötrelem.
A Biblia számos egyéb módon is használja a „lélek” szót. Az 1Mózes 9:5 mondja: „A ti lelketek vérét számon kérem.” Itt a lélekről azt mondják, hogy vére van. A 2Mózes 12:16 ezt mondja: „Csak amit minden léleknek szükséges megennie, csak azt készíthetitek el magatoknak.” Ebben az esetben azt mondják a lélekről, hogy eszik. Az 5Mózes 24:7 olyan emberről beszél, aki „lelket lop az ő testvérei közül”. Nyilván nem egy halhatatlan lelket lopott el. A Zsoltárok 119:28 ezt mondja: „Lelkem nem aludt a bánat miatt.” Tehát a lélek még az álmát is elvesztette. A Biblia azt is kimutatja, hogy a lélek halandó. Igen, meghal. „Az ilyen lélek irtassék ki az ő népe közül” 3Mózes 7:20. „Egyetlen holt lélekhez se közeledjen” 4Mózes 6:6. „A mi lelkünk haljon meg” Józsué 2:14. „Bármely lélek, amely nem hallgat a Prófétára, teljesen ki lesz irtva” Cselekedetek 3:23. „Minden élő lélek meghalt” Jelenések 16:3.
Kutathatnánk tovább a Bibliát, mert van még erről a témáról bőven benne, pl. Ezékiel 18:4,20
#6
Igen és ezek a szellemek járnak vissza kísérteni a temetőből.
Igaz?
Ezzel szemben a keresztény tanítás azt mondja, hogy az ember két részből áll, testből és lélekből. Ez a kettő alkotja együtt az élő embert. Amúgy az ember teste és lelke is Istentől származik, hiszen mindkettőt P teremtette.
#7
Nem, nem járnak vissza. Nem kísértetről beszélek, hanem az ember harmadik alkotó eleméről, a szellemről.
"Ezzel szemben a keresztény tanítás azt mondja, hogy az ember két részből áll"
Ezzel szemben Pál apostol egyértelműen elkülöníti az emberben a pszichét és a pneumát. Pál azt mondja, hogy aki szimplán pszichés, az nem érthet Istenből semmit, mert Isten dolgai spirituálisan, az ember szellemével (pneumájával) érthetőek meg.
#8
Nézd, ezt a keresztények mér a nagyon korai századokban megvitatták, az nem sokat jelent, hogy ezt a platonizmusból eredő gondolatot néhány teológiához keveset értő szektavezér visszahozta.
Már csak abból is látszik, hogy a trichotomizmus téves elképzelés (azon felül, hogy szimplán platóni filozófia), hogy a pneuma és pszüché szavak sokszor egymással felcserélhetően, szinonimaként szerepelnek. Tehát ugyanarról van szó. Ha nagyon meg akarjuk különböztetni, akkor a pneuma (lélek) a Krisztusban való újjászületés által kapott természetre utal, hiszen Isten is Lélek és ez esetben a Biblia a pneumát használja, míg a pszüché az Ádámtól örökölt emberi gondolkodást, érzelmeket jelöli.
Sajnos még a trichotomizmusban szenvedők ennyit se tudnak jól, mert ők tévesen a pneumát fordítják szellemnek.
"a pneuma és pszüché szavak sokszor egymással felcserélhetően, szinonimaként szerepelnek"
Csak nem a Bibliában.
"Ha nagyon meg akarjuk különböztetni"
Az teljesen irreleváns, hogy mi mit akarunk. Azt kell néznünk, ami a Bibliában van. Pál pl. teljesen egyértelműen megkülönbözteti a pszichét a pneumától, függetlenül attól, hogy én mit akarok. De ott van pl. az a tény is, hogy természetfölötti lényekre soha nem használja a Biblia a psziché szót, kizárólag a pneumát. Az Ószövetség szintén megkülönbözteti a nefest a ruachtól.
"akkor a pneuma (lélek) a Krisztusban való újjászületés által kapott természetre utal, míg a pszüché az Ádámtól örökölt emberi gondolkodást, érzelmeket jelöli."
Tegyük fel, hogy ez így igaz. Akkor magyarázd meg, hogy hogyan zajlik az újjászületés ennek fényében.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!