Római Birodalom politeista vallásai miért maradtak alul a monoteista kereszténységgel szemben?
Azért mert az akkori államhatalom a kereszténységet támogatta.
I. Theodosius császár a hanyatló birodalom belső szellemi és kulturális egyesítését célozta vallási rendeletével, melyben államvallásá nyilvánította a kereszténységet, és ezzel párhuzamosan betiltotta a régi római istenek tiszteletét és a pogány kultuszokat.
379. őszén I. Theodosius súlyosan megbetegedett. Nagy betegen 380-ban vette fel a kereszténységet, s felépülését ennek tudta be. Ettől az időtől kezdve azonban ellenséges indulattal viseltetett nemcsak az arianusok, hanem a pogány rómaiak iránt is. Vallási kérdésekben Szent Ambrus mediolanumi püspök nézeteinek hatására és befolyására egyre keményebb intézkedéseket hozott a pogányokkal szemben.
"Igazából nem maradtak alul. A kereszténység sokkal inkább nevezhető az ókori római politeista vallások folytatásának, mint monoteista vallásnak."
Nincs igazad. Persze, lehet azt mondani, hogy a szentek imádata az a politeizmus vissza szivárgása. De a klasszikus politeista vallások megengedték, hogy más istenségekgez is imádkozz, akik más vallások pantheonjába tartoztak. Tehát Jupitert nem érdekelte, ha te Ámon-Réhez is imádkoztál. De a keresztény Isten nem tűri meg ugyan ezt.
Kérdező: "Római Birodalom politeista vallásai miért maradtak alul a monoteista kereszténységgel szemben?"
Nagyon jó kérdés! Ez bennem is felmerült már jó néhányszor, de érdemleges válasz nem volt. Talán az új hitvallás varázsa vagy annak hatásai csodái misztérumai gyors terjedése szédített meg mindenkit akkor.
Minden esetre Constantinus római Császárhoz eredeztetnek mindent a 300-as években. Akkor hagyták jóvá hivatalosan a keresztény hitvallást!
Akkoriban volt egy un. Milvius-hídi csata, 312. október 28-án amikor is a legendák szerint egy kereszt jelent meg előtte a Napban, e szavakkal : „E jelben győzni fogsz!” (In hoc signo vinces). Később álmában azt az utasítást kapta, hogy új jelet tegyen a zászlóira (labarum).
Elviekben innen indult és eredt a keresztényhitvallás jogilag és törvényileg legális elterjedése és megerősödése az akkori Rómában.
Akkor tájt már nagyon elterjedt volt a keresztény hitvallás. Nagyon sok felekezet létezett már akkor, akik között különböző nézeti és tanítási különbségek léteztek. Az Apostoli levelekből tudjuk, hogy már az első században is voltak és léteztek hamis tanítók és hamis próféták ill. hamis Apostolok. Kissé nagy lett a zürzavar akkor. Nem volt elég, hogy a különböző keresztény felekezetek között voltak problémás dolgok, de még a betelepült zsidó felekezetekkel is összeütközésbe ekrültek. Ezek társadalmi problémát vetettek fel, amit orvosolni kellett. Ezért megtörtént az első Niceai zsinat, ahol összehívták az akkori elismert keresztény vezetőket, hogy alkossák meg az egységes keresztény hitvallást. Ekkor tájt indult meg a Biblia összeállítása és a különböző keresztény iratok összegyűlytése és szétválgatása, melyben olyan iratok foglalhattak helyet, melyek összhangban voltak egymással és az ó szövetségi írásokkal. Amelyek bizonytalanok voltak, vagy más ellenkező dolgokat tartalmaztak, azokat kihagyták a Biblia összeállításából. Ezeket ma Apokrif iratoknak nevezik. Persze sokan nincsenek tisztában azzal, hogy miért is maradtak ki anno akkor ezek az iratok a Bibliából, de ahogy azt írtam, pont azért, mert már akkor léteztek hamis tanítások, amiknek tartalma nem volt egyértelmű és nem volt összhangban a többivel.
Gyakorlatilag az akkori parázna divat és annak különböző közismert válfajai is a keresztény hitvallás elterjedésének köszönhetően szorult háttérbe ill. szünt meg, ami manapság ismét felütötte a fejét és divat lett, ahogy háttérbe szorul a keresztény erkölcs úgy terjed az LMBTQ erkölcstelen paráznaság, amit szinte ma már ráerőltetnek a világra. Ennek is két célja van! Megtévesszék, megvezessék, elhitessék az emebrekkel, hogy ezzel ők szabadok, miközben az egész mögött egy politikai cselszövés zajlik a hatalomra jutás érdekében.
"Nincs igazad. Persze, lehet azt mondani, hogy a szentek imádata az a politeizmus vissza szivárgása. De a klasszikus politeista vallások megengedték, hogy más istenségekgez is imádkozz, akik más vallások pantheonjába tartoztak. Tehát Jupitert nem érdekelte, ha te Ámon-Réhez is imádkoztál. De a keresztény Isten nem tűri meg ugyan ezt."
Attól hogy a kereszténység nem engedi más istenségek imádatát még tele van pogány elemekkel. Jézus istensége, a szentháromság, a keresztény ünnepek időpontjai, oltáriszentség, Mária kultusz, szentek imádata stb. mind mind pogány elem a kereszténységben.
"Nincs igazad. Persze, lehet azt mondani, hogy a szentek imádata az a politeizmus vissza szivárgása. De a klasszikus politeista vallások megengedték, hogy más istenségekgez is imádkozz, akik más vallások pantheonjába tartoztak. Tehát Jupitert nem érdekelte, ha te Ámon-Réhez is imádkoztál. De a keresztény Isten nem tűri meg ugyan ezt."
Más vallásokkal szemben elutasító, de a kereszténységnek vannak szentjei (mint mellék, kisebb istenségek) akikhez lehet imádkozni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!