Mi a helyzet a Biblia szentségével és hamisíthatatlanságával?
Az Újszövetség írásaiban 3 darab, személyként viselkedő entitásról olvashatunk. Innen alakult ki a Szentháromság tan. Hogy ők pontosan milyen viszonyban vannak egymással, abba lehet vitatkozni, teóriákat felállítani, de szerintem felesleges belekötni. Odaát megtudjuk.
A hit lényegét tekintve nem történhetett hamisítás, ti. hogy az ember bűnös, önmagát nem tudja megszabadítani, eljött a Megváltó. Ez az evangélium lényege.
Ha szeretnéd rekonstruálni, a kereszténység kezdetekor, és az azt követő évszázadokban hogyan alakult a hit, olvassál utána. Két jó könyv:
Henry Chadwick: A korai egyház (Osiris Kiadó)
Vanyó László: Az ókeresztény egyház és irodalma (Szent István Társulat)
Szia,
A Biblia egyes fordításaiban 1Jn 5:7-8 verseiben szerepel a következő rész: “a mennyben, az Atya, az Ige és a Szentlélek: és ez a három egy. És hárman vannak, akik bizonyságot tesznek a földön". A teológusok és a biblia kutatói mindannyian tudják, hogy ez későbbi betoldás, amely nem található meg az eredeti kéziratokban.
A bibliakutatók megegyeznek abban, hogy a fenti kijelentés nem szerepel az eredeti szövegben, csak utólag került be, valószínűleg azért, hogy alátámasszák vele a Szentháromság tanát. A Biblia verseihez természetesen nem szabad hozzányúlni, több okból sem (Jel 22:18), de legfőképpen azért, mert az emberek kétségbe vonhatják a Szentírás egészének a megbízhatóságát, és így elveszíthetik Isten Szavába vetett bizalmukat. A Szentháromság tana azonban a fenti kijelentés nélkül is határozottan megalapozott János leveleiben. Az Újszövetség íróinak a hite szerint az Isten egy, ugyanakkor Jézust és a Szentlelket is Istenként említik. A Szentháromság tana elengedhetetlen ahhoz, hogy az egyistenhit fogalmával össze tudjuk egyeztetni az Atya, a Fiú és a Szentlélek istenségét.
Ezen a helyen kívül János több alkalommal is határozottan kijelenti, hogy Jézus Isten, lásd. Jn 1:1-3, 14 Jn 8:58-59 Jn 10:30-31 Jn 20:28 1Jn 2:23 1Jn 5:20.
Üdv. Péter
Szia
A Biblia mondanivalóját az elmúlt évszázadokban sokszor, sokféleképpen próbálták az emberek megváltoztatni. De ez eddig senkinek sem sikerült. (Persze változtattak rajta sok mindent, de a mondanivalóján nem tudtak)
Tudósok alaposan összehasonlították az ókori bibliai kéziratokat a napjainkban elérhető Bibliákkal, és úgy találták, hogy az üzenet alapvetően nem változott. Végül is, ha Isten azt szeretné, hogy olvassuk és megértsük a Szavát, akkor nyilvánvalóan gondoskodott arról, hogy ez az üzenet változatlanul fennmaradjon.
Erre maga Isten ad garanciát:
Ézsaiás 40:8 "Elszárad a zöld fű, elhervad a virág, de Istenünk szava örökké megmarad.”
Ha Jehova tanúi az Úr szót következetesen mindenhol Jehovára forditották volna a ferditett bibliájukban és nem csak ott ahol a hamis teológiájukat kell alátámasztani akkor az I. Korintus 12:3 így hangzana: „…senki sem mondhatja, hogy ‘Jézus Jehova’, csakis Szent Szellem által”...
Szóval van bőven bizonyiték a szentháromságra ezen a versen kivül is. Ha az I. János 5:7 esetleg tényleg kései betoldás az sem renditi meg senkinek a hitét.
Nem mindegy hogy hamisítják-e vagy sem?
Úgy se tudja senki hogy hogyan kell értelmezni helyesen.
Ha kell hamisítás nélkül is bele magyaráznak bármit.
2-es.
A szent háromságnak nem az a lényege hogy van ez a három, hanem hogy ez a három egy. Is mellesleg de bele hamisitottak. A fenti vers például nem szerepelt a régebbi görög kéz iratokban, csak a 6. században lévő verzióba került be.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!