Miért van az, hogy minél magasabb valaki intelligenciája, annál kevésbé vallásos?
#8
Itt a kérdésben van egy egyszerű állítás:
"Miért van az, hogy minél magasabb valaki intelligenciája, annál kevésbé vallásos?"
Feltételezem, hogy a kérdező nem vallásos, de a kérdése alapján neki jóval magasabb intelligenciával kell rendelkeznie, mint az említett MTA tagoknak. Ha pedig ennyire kivételes tehetség, akkor miért nem ő ül magas szakmai berkekben?
"azoknak is már a külsejéről is észre lehet venni, hogy nem komolyan vehető"
Ha már említetted Hawking professzort, az ő külsejéről mit lehetett szerinted látni? Tehát a kérdező ennyire primitív.
11-es ne forgasd ki a szavaimat. Nem a kivételekre vagyok kíváncsi. Nézd meg ezt a képet a statisztikához:
Keresem a táblázatodban Észak Koreát, segíts, hogy merre van.
Amúgy lényegében egy semmitmondó grafikon.
Kuba és Vietnám kivétel, ott alacsony az átlag IQ és magas az ateizmus, mert a teistákat büntették. Észak-Korea is hasonló lehet.
Miért semmitmondó grafikon, meg tudod indokolni?
11-es
"Ha pedig ennyire kivételes tehetség, akkor miért nem ő ül magas szakmai berkekben?"
Én nem is értek egyet a kérdéssel. Ha legalább kevésbé általánosan fogalmazta volna meg akkor lehetett volna egy szemernyit védeni ha akarja valaki. De így teljesen téves.
Én egyébként azon az elven vagyok hogy az ateisták és a hívők tábora egyforma. Ugyan úgy vannak ostobák és értelmesek mind két oldalon és mind két oldal ugyan úgy szokott hisztizni.
"Ha már említetted Hawking professzort, az ő külsejéről mit lehetett szerinted látni? Tehát a kérdező ennyire primitív."
Szerint Hawkingon látszik hogy értelmes a betegségétől függetlenül. De tudom róla hogy értelmes volt ezért az ítéletem lehet hogy elfogult.
Egyébként az nem teljesen alaptalan hogy ránézésre meglehet mondani dolgokat az emberről. (nem a bőrszín és hasonló rasszista dolgokra gondolok ez alatt)
Ez egyaltalan nincs igy, hogy minel magasabb valakinek az intelligenciaja, annal kevesbe vallasos.
Sokan sokfelekeppen probaljak magyarazni hogy miert hisz, aki hisz, es miert nem, aki nem. De nem sikerult megtalalni az okat. Sem intelligencia, sem egyeb szemelyisegjegyek, sem nem, sem eletkor, egzisztencia, iskolai vegzettseg, videki, varosi stb.
A wiki lap is, amit belinkeltel, tobbet osszeszed. Van, ahol erre jutnak, van, ahol arra, intelligencia alapjan.
A problema az a kerdeseddel, hogy definialni kell az "intelligenciat" (IQ teszt?, vegzettseg? foglalkozas? beosztas?), es definialni kell a "vallasos" szot is. Kereszteny vallast gyakorol? Vagy csak istenhivo es a "maga modjan hisz", es a felekezetek doktrinaival szemben szkeptikus? Vagy nem foglalkozik vele, ramondja, hogy "biztos van valami", de ennel tobbet nem csinal es nem gondol?
Es melyik kulturaban?
Kent Hovind szoveget az amerikai vallasi korokben szokasosak alapjan kell ertelmezni. A neoprotestans kisegyhazaknak (illetve deli baptistaknak, mint o) egyszeruen ilyen a stilusa. Inkabb uzletember, mint lelkesz, reklamozza a templomat, penzt gyujt, fundamantalista, evoluciotagado, gyorsan es erzelmekkel futve beszel stb. Az USA-ban, illetve egyes teruletein ez a norma. Nekunk fennakad a szemunk rajta, de ez nem jelenti, hogy o nem hinne Istenben vagy nem lenne intelligens. Ezt ennyibol nem lehet tudni. Lehet, hogy egy talpraesett csalo, de lehet, hogy ebben nott fel, hogy ezt "igy kell".
A wiki statisztikái főleg amerikai felmérésekre támaszkodnak. Amerikában sok felsőoktatási intézmény gyakorlatilag vallási központként működik, és az éppen uralkodó politikai ideológiára neveli a hallgatókat. Nézd meg pl. ezt a videót (feltételezem, hogy tudsz angolul, ha már annyira intelligens vagy):
Amit a kérdező állít, az nem tény, hanem egy vélemény, ezért sem tudja bizonyítani.
Nem tartom magam átlag felettinek, de a vallás kizárja a kritikus gondolkodást. Ne keverjük össze a vallást a tanítókkal, akik nem voltak vallásalapítók.
Jézus sem volt keresztény, ahogy Gautama sem volt buddha, ő beérkezett volt. Szimplán megosztották a tapasztalataikat.
Amúgy például az evangélium nem zárta ki a kritikus gondolkodást. “Vizsgáljatok felül mindent, a jót tartsátok meg.”
“Mert lesz idő, mikor az egészséges tudományt el nem szenvedik, hanem a saját kívánságaik szerint gyűjtenek magoknak tanítókat, mert viszket a fülük; És az igazságtól elfordítják az ő fülüket, de a mesékhez oda fordulnak.”
Minél magasabb valakinek az intelligenciája, annál jobban, egyre mélyebben megakarja érteni a világ szereplőinek mibenlétét, jellemzőit, hatásait stb.
Ez igaz lehet nemcsak az anyagra, hanem a lelki működésre, isten mibenlétére is.
Úgy gondolom, hogy nem a bibliával, tao-tö-kinggel, páli kánonnal stb. van a baj, hanem azzal, ha az ember leáll a kérdezéssel, vizsgálódással, bizonyítással.
A biblia, a páli kánon, tao-tö-king, ahogy a tudományos gondolkodás is stb., világképet, világnézetet ad az embernek, amibe be tudja illeszteni önmagát, így szilárdítva meg a személyiségét. Szükséges, mert látható, hogy az emberek nagy része zavarodott (látszik a működésükön), mert nincs stabil énképük, érték nélkülivé váltak. Amúgy elég belenézni a szemükbe. Tisztelet a kivételnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!