Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Szodoma és Gomora városát...

Szodoma és Gomora városát milyen nép lakta? Milyen vallásban hittek? Hol volt ez a két város?

Figyelt kérdés
Kik voltak a szodomaiak, gomoraiak? Kánaániták voltak? Milyen vallásúak voltak? Földrajzilag hol volt a két város?

2022. júl. 20. 10:24
1 2 3 4 5 6 7
 31/63 anonim ***** válasza:

A jehovások dobálnak kővel.

Minden szinten, ahogy egy emberi lény létezik.

2022. júl. 21. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/63 anonim ***** válasza:
61%
#31 azokat dobálják meg akik ki mondják a teremtő nevét hiába mer a nevét hiába venni nem szabad
2022. júl. 21. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/63 A kérdező kommentje:

#29.

Mondom, hogy nincs benne ilyen.


Jahveh-nek ejtik. A héber csak bizonyos esetekben ír magánhangzókat, viszont a szentiratokat rendszerint punktálják, és ezekkel jelzik a magánhangzókat. Az arab is ilyen. Jahveh Isten neve! Ez a héber létige egyik alakja. Mit nem lehet ezen megérteni? Nincs olyan, hogy Jehova.


https://www.youtube.com/watch?v=XzffnLiBNdI


Elhiheted, hogy egy ilyen dolgot azért csak jól tudok. Tanultam eleget a judaizmusról, a kereszténységről, valamint több másik vallásról is.

2022. júl. 21. 22:00
 34/63 anonim ***** válasza:

#33


Károli biblia:


Mózes 1. könyve, a teremtésrõl 32:9 És monda Jákób: Óh én atyámnak Ábrahámnak Istene, és én atyámnak Izsáknak Istene, Jehova! ki azt mondád nékem: Térj vissza hazádba, a te rokonságod közé, s jól tészek veled:

2022. júl. 21. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/63 A kérdező kommentje:

#30.

A legtisztább, biblikus úton jár el egy valódi keresztény, ha fellép a tévtanok ellen.


Viszont arra rettenetesen fontos figyelni, hogy ne a tévtan követőivel legyünk durvák, hanem a tanításokat kritizáljuk, cáfoljuk, hogy az ilyen tanítások követői visszatérhessen az igazi, krisztusi útra.

2022. júl. 21. 22:22
 36/63 anonim ***** válasza:
53%
#35 rákeresel károli bibliára ott Jehova lesz benne ... könyves verzioba is ez a név szerepel nem én találtam ki
2022. júl. 21. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/63 A kérdező kommentje:

#34.

Az meg sem fordul a fejedben, hogy félrefordítás?


Már csak azért sem linkelem be még egyszer annak a lelkésznek a videóját, mert úgyis teszel rá egy lapáttal.


"A Jehova (יְהֹוָה) szó és kiejtés egy nyelvészeti furcsaság, mely egy helytelen értelmezés és olvasat eredményeként jött létre[1] a 16. század elején, mivel a kor keresztény héber grammatikusai még nem voltak teljes mértékben tisztában a héber olvasatok rendszerével. (Az első keresztény héber nyelvtan Johannes Reuchlin 1526-ban megjelent De rudimentis hebraici című munkája volt.) A szó 1520-ig nem volt ismert, ekkor vezette be Galatinus, amit azonnal meg is támadtak nyelvészeti, valamint történeti-teológiai alapokon.


A héber bibliaszöveg hagyományozási tradíciójának egyik alapja, hogy a szövegben szereplő valamennyi szó kap pontokat. A szövegben vannak olyan szavak, melyeknek más az olvasatuk (qeré), mint ahogyan le vannak írva (ketív). Ezekben az esetekben az olvasandó szó magánhangzói (pontjai) kerülnek a szövegbe írt „helytelen” alak alá, míg a szó „helyes” írott alakja a margón szerepel. Ekkor a szövegben a szó alatt található magánhangzókat és a margón szereplő mássalhangzós alakot kell összeolvasni – ez lesz a helyes olvasat. (Másként: a javítás a szövegben lévő helytelennek tartott alak megváltoztatása nélkül úgy történt, hogy a helyes szót megbontották: mássalhangzói kerültek a lapszélre, magánhangzói a rontott alak alá. A szövegben eredetileg található szónak tehát nincsenek meg a magánhangzói. Az így kapott – immár kipontozott – szövegbeli alak neve scriptio mixta vagyis kevert írás és egybeolvasása súlyos hiba. (Legegyszerűbben onnan ismerhetőek fel, hogy a héber olvasás szabályi szerint kiolvashatatlanok, de a szövegben lévő szó felett mindig ott áll a lapszéli jegyzetre utaló circellus masoreticus, a maszoretikus köröcske is: ° .)


E jelenséget a héber nyelvészet כְּתִיב קְרֵי ketív qeré-nek nevezi – körülbelüli fordítása: írva van [de] olvasd [másként]. E ketív-qerékből rengeteg van, túlnyomó részük egyszerű helyesírási variációkat (pl. י j / ו w variációkat) tartalmaz.


Azoknál a szavaknál azonban, amelyek tömegesen fordulnak elő, az olvasandó szó magánhangzói ugyan továbbra is bekerülnek a szövegben lévő szó alá, a lapszélre azonban a helyes mássalhangzós alakok már nincsenek kiírva, mivel úgy vétetik, hogy azokat mindenki tudja. Ennek neve qeré perpetuum – állandó qeré, állandó olvasat. Ilyen szó Jeruzsálem héber neve, a hí ő nőnemű személyes névmás a Tórában és még néhány más szó, és ide tartozik az istennév is.


A zsidóságban a יהוה jhvh-t tiszteleti okokból (és a harmadik parancsolat értelmében) nem ejtették, azt csak az engesztelés napja alkalmával mondhatta ki a főpap a Szentek Szentjében. Helyette az אָדוֹן ádón úr szóból képzett אֲדֹנָי ʾădōnāy: Adonáj Úr, Uram, Urunk szót ejtették. (Mindig hosszú á-val, a rövid ă-s forma אֲדֹנַי ʾădōnăy: adonaj a szó egyes szám 1. személyű י ַ- -ăj enyém birtokraggal ellátott alakja, jelentése uram és mindig emberre vonatkozik. Az Adonáj vagy ennek pauzális (pluszhangsúlyos) alakja, vagy egy külön tiszteleti י ָ- áj raggal van ellátva, de ebben az irodalom nem egységes.)

Az אֲדֹנָי Adonáj magánhangzói ְ ֹ ָ ə-ó-á tehát bekerülnek a יהוה jhvh alá (az ֲ „ă” nem más, mint a svá („ə”) ְ álef alatti formája): így jön létre a kevert írású יְהֹוָה yəhōwāh alak, aminek téves egybeolvasása eredményezi a Jehova szót.

A zsidóságban az istennév szentsége már korábban áttevődött az Adonáj-ra is, így jelenleg többnyire a הַשֵּׁם hassém, moder kiejtéssel: ha-Sém a Név szót ejtik helyette.

A kereszténység is az Adonájt vette át. A görög Szeptuaginta fordításában helyén a κυριος küriosz (görögül: Úr) szót találjuk, a latin Vulgátában pedig az ugyancsak Úr jelentésű Dominus-t.

A Jehova ejtéssel további probléma, hogy a szó így héberül megfejthetelen lesz, illetve értelmetlen (sőt bizonyos értelemben blaszfémikus) jelentést ad ki, alakilag ugyanis egy fordíthatatlan nőnemű(!) qal particípium passzívum lesz. Ugyancsak probléma, hogy míg ezt az alakot kiemelték, addig az alább következőt nem."


[link]

2022. júl. 21. 22:29
 38/63 A kérdező kommentje:

#36.

Nem te, hanem néhány röhejes illető, aki nem tudott héberül.

2022. júl. 21. 22:30
 39/63 anonim ***** válasza:
62%
#38 tehát szerinted károli gáspár röhejes illető volt... normális vagy..?
2022. júl. 21. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/63 anonim ***** válasza:
53%

#37 plusz a jahve név inkább sátánra emlékeztet mert egyik egyiptomi istenség neve volt jahve azt hiszem szét-é vagy oziriszé.


isten igazi neve az Yahuah vagy Elohim Esetleg Jehovah(Teremtő)

2022. júl. 21. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!