Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Az iszlám vallás miért ragaszk...

Az iszlám vallás miért ragaszkodik a holdnaptárhoz, miközben az általunk (világszinten) használt sokkal megbízhatóbb?

Figyelt kérdés

2022. máj. 16. 13:35
1 2
 11/14 Isti22 ***** válasza:

tegnap 23:03


Definiáld a pontosságot, "okoska".


Én megpróbáltam elmagyarázni, mi a különbség a két naptár között, de akkor még egyszer: a Gergely-naptár egyszerre próbál fix lenni és a természetre alapozni, ami nem megy, mert egy nap nem 24 órából áll, egy év nem 365 napból áll, csak MEGKÖZELÍTŐLEG. Ezért nem pontos, hiszen folyamatosan csúszik.


A muszlim naptár nem csúszik, mert minden nappal, minden hónappal "újraindul", mert nem fix, hanem a természethez van kötve.

2022. máj. 19. 06:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:

Az a nem fix, ami össze-vissza változik, mint a holdnaptárak...

Ha minden hónapban újraindul, akkor gondolom mindig az első évnél járnak, igaz?

2022. máj. 19. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 Isti22 ***** válasza:
Jól van, látom csak trollkodsz.
2022. máj. 19. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:
100%

"Problémát jelent a holdnaptárat összhangba hozni az évszakok által meghatározott évvel. Az iszlám naptár ezt nem veszi figyelembe, hanem attól „függetlenül” jár. Egy iszlám évben 12 hónap és 354 nap van, így az év kezdete folyamatosan vándorol visszafelé. 1994-ben az iszlám újév június 11-re esett, 2004-ben február 22-re."

[link]


A probléma az lenne az iszlám holdnaptár bevezetésével ezen a szélességi körön, hogy az év kezdete folyamatosan egyre inkább elcsúszna a mai naptári évkezdethez képest, kábé 30-35 év alatt körbemenne az éven (ennyi idő alatt telne el eggyel kevesebb év). Ott, ahol az évszakok változásainak komoly jelentősége van, ott ez nem igazán nyerő dolog. Gergely pápa is pont ezt igyekezett elkerülni, a naptárreformnál a fő cél volt, hogy az év kezdete az évnek lehetőleg mindig ugyanazon időpontjára essen, ne vándoroljon el. Ha bevezetnénk ma az iszlám holdnaptárt, akkor 10 év múlva újév valamikor szeptember környékére esne, 20 év múlva meg tavasz közepén ünnepelnénk az új évet. Nem tudom, ez mennyire lenne jó, döntse el ki-ki maga.

A Gergely naptár is csúszik, de ezt a csúszást nagyon szépen vissza lehet korrigálni a már említett módon (szökőnapok beiktatása (vagy éppen elhagyása) a kellő évfordulókon). A jelenleg használatos korrekciókkal kb. 3000 évente csúszik egy napot a naptár a valós évkezdethez képest. De be lehet iktatni később még finomító korrekciókat, ilyen szempontból rugalmas a Gergely-naptár, csak azért nem tettük eddig, mert még nem volt rá szükség. Gyakorlatilag tetszőleges pontosságig lehet igazítani a szükséges korrekciók későbbi hozzáadásával.

2022. máj. 19. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!