Kíváncsiságból kérdezem Jehova tanúit! Mit gondoltok arról, hogy léteznek régészeti bizonyítékok arra nézve, hogy a rómaiak keresztet használtak a halálért? :)
Az "oszlop" az T alakú volt a jehovások szerint.
Arra pedig lehet feszíteni.
Az "oszlop" az T alakú volt a jehovások szerint
A JT-k szerint nem,hanem egy függőleges cölöp,erre szegezték fel Jézust.
Én is hallottam tőlük, hogy T.
Lehet, hogy nem mindegyik gondolja így, de sokan igen.
Amúgy meg cölöpre nem lehet feszíteni, T-re igen, és egyszerűbb megmunkálni, mint egy keresztet.
szia
Jézust „fára függesztve” végezték ki (Cselekedetek 5:30, Káldi-fordítás, 1928). A bibliaírók két szót használnak ebben a versben, amikor Jézus kivégzőeszközéről írnak. Mindegyikkel egyetlen darab fára utalnak, nem kettőre. A görög sztau·roszʹ szót egy forrásmű a következőképpen magyarázza: „A legtágabb értelemben véve egy cölöpöt jelent. Nem azonos a kereszt szóval” (Crucifixion in Antiquity). A xüʹlon szó pedig „egyszerűen csak egy egyenes karó vagy oszlop, melyre a rómaiak odaszegezték az elítélteket”.
A Biblia Jézus kivégzési módját egy ókori zsidó törvénnyel hozza összefüggésbe. A törvény kimondta: „Ha valaki olyan bűnt követ el, hogy halálbüntetést érdemel, és megölik, te pedig oszlopra akasztod, [a felakasztott ember] átkozott Isten előtt” (5Mózes 21:22, 23). A keresztény Pál apostol erre a törvényre utalt, amikor azt írta Jézusról, hogy „átokká lett helyettünk, mert meg van írva: »Átkozott mindenki, aki oszlopra [xüʹlonra] van akasztva«” (Galácia 3:13). Pál tehát rámutat, hogy Jézus egyetlen darab fán, vagyis oszlopon halt meg.
Kedves kérdező!
Lehetett oszlop, T és kereszt is abban az időben. Lehet, hogy az oszlop a zsidóknál volt inkább szokás, de Jézust Pilátus át is adta nekik... Hogy ezek közül melyikre szegezték Jézust, igazából lényegtelen. Az a lényeg, hogy Jézus miért halt meg (váltság), a kivégző eszköznek igazából nincs szerepe. A Biblia tiltja a képmások használatát, ennek fényében úgysem használunk/hordunk sem keresztet, sem oszlopot. Egyébként igen, a görög szavak nem keresztet jelentenek, ahogy Zitus is írta.
@ "A xüʹlon szó pedig „egyszerűen csak egy egyenes karó vagy oszlop, melyre a rómaiak odaszegezték az elítélteket."
Ez persze nem így van, az alapjelentése egyszerűen "fa", ami nagyon sokféle fa lehet: bot, karó, dorong, gerenda, oszlop, kaloda, még élő lombos fa is, noha arra inkább egy másik szó használatos:
"Mint valami rabló ellen, úgy jöttetek ki kardokkal és botokkal (xülon), hogy elfogjatok engem." (Mt 26,55)
"Utcája közepén és a folyó mindkét partján az élet fája (xülon) volt, amely tizenkétszer terem gyümölcsöt, minden egyes hónapban meghozza a maga gyümölcsét; és a fa (xülon) levelei a nemzetek gyógyulására szolgálnak." (Jel 22,2)
Miután ilyen parancsot kapott, a belső tömlöcbe vitte őket, a lábukat pedig kalodába (xülon) zárta. (Csel 16,24)
Tehát bármilyen fát, így simán jelenthet kereszt-fát is. A magyarban is simán mondhatjuk: ha például valakit felakasztanak, utána leveszik a fáról, tudniillik az akasztófáról.
@ "A görög sztau·roszʹ szót egy forrásmű a következőképpen magyarázza: „A legtágabb értelemben véve egy cölöpöt jelent. Nem azonos a kereszt szóval."
Az persze igaz, hogy a sztaurosz alapjelentése karó, de a görögben ezzel a szóval fordítják a latin "crux" szót, ami a rómaiak közismert kivégző eszköze volt. Meglehetősen jól ismerjük a rómaiak kivégzési módszerét, tudjuk, hogy sokféle cruxot használtak: T,X,I, vagy kereszt alakút, de a leggyakoribb a T volt. Jézus esetében a szöveg miatt a vízszintes szárat kissé lejjebb engedték, így jött létre a kereszt.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!