Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Szerintetek ez elegendő indok...

Szerintetek ez elegendő indok áttérni a római katolicizmusról az ortodox kereszténységre?

Figyelt kérdés

1. Nem értek egyet a jelenlegi pápával sok társadalmi és vallási kérdésben, persze van sok dolog, amiben meg igen és ezeket el is ismerem.

2. Nem értek egyet azzal a római katolikus dogmával, hogy csak keresztény, római katolikusnak megkeresztelt ember üdvözülhet.

3. Szimpatikus számomra az ortodox keresztények világszemlélete, az, hogy nem változtatnak folyton a tanításokon és az ókereszténységhez ragaszkodnak.

4. Támogatom a spirituálisabb, meghittebb hitbéli életet.

5. Sok hátulütője lehet a római katolicizmus egyházi felépítésének.

6. Nem támogatom a gazdagságot, inkább az evangéliumi testvériségben hiszek.

7. Nem tartom ördögtől való eretneknek, aki másként viszonyul a hitéhez, mint ahogy az aktuális pápa mondta.

8. Szimpatikus számomra az ortodox egyház felépítése.

9. Nem hinném, hogy baj lenne a papi házassággal, szerintem csak a szerzetesekre kelljen vonatkoznia a cölibátusnak.

10. Hiszek a szentekben és tisztelem különösen Szűz Máriát.

11. Eddig valahányszor ortodox templomban jártam, mindig hasonló spirituális, szakrális érzés fogott el, mint egy mecsetben, egy zsinagógában vagy egy buddhista templomban. Szerintem nem jó az üres hit. Az sem jó, ha valaki kultúrkeresztény vagy általánosságban kultúrvallásos.


Még vannak indokaim, de ezek a főbbek.



2022. febr. 7. 20:24
1 2
 1/15 A kérdező kommentje:
12. Szerintem sokkal hatékonyabb egy meditatív ima, mint egy hétköznapi katolikus által elmormolt, betanult szöveg, aminek a jelentésébe talán még soha nem is gondolt bele. Persze támogatom, sőt jobban is, az imákat, énekeket, de nem tartom helyesnek azt, ami a római katolicizmusban sok helyen jelen van. Gyengébb az istenkapcsolat.
2022. febr. 7. 20:26
 2/15 anonim ***** válasza:
73%

1, szubjektív eléggé

2, nincs ilyen dogma

3, római katolikusok se változtatnak, furcsa, hogy ennyire nem ismered elvileg saját hited.

4, szintén elég szubjektív, ezt ráadásul nem a felekezet határozza meg, hanem te magadnak

5, ezzel semmit se mondtál, de azt nagyon

6, akkor nagyon rossz irányba mész az ortodoxiába, inkább amisok felé nézelődj

7, szintén értelmetlen megállapítás

8, nagyon örülök, bár szerintem fogalmad sincs róla

9, ortodox papok se nősülhetnek, legfeljebb hasonlóan a görög katolikusokhoz, szentelnek nős férfiakat is pappá

10, a katolikusok is

11, nem tudom, hogy mennyire gondolhatod komolyan a keresztény hited, ha mellette ilyen helyekre jársz

12, az ortodox imádkozás semmiben se tér el a katolikustól ilyen téren, ott is megvannak a hagyományos liturgikus szövegek, van rózsafüzérhez hasonló ima is, stb...

2022. febr. 7. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:

#2.

Az ortodoxia az eredeti ókereszténység. Ezt egy pópa mondta nekem. Hát az első meg... A vallás is szubjektív. Mi tartok igaznak.

2022. febr. 7. 20:51
 4/15 A kérdező kommentje:

#2.

Ha bemegyek egy másik vallás templomába, nem leszek eretnek. Ez is egy nyugati keresztény dogma. Keleten elfogadóbbak.

2022. febr. 7. 20:53
 5/15 A kérdező kommentje:

#2.

Az ortodox egyházban nincs olyan, mint a katolikusban. Elmondok egy betanult dumát, aminek nem is tudom a jelentését.

https://www.youtube.com/channel/UCuEGJ2eBN6wz8VnVK3T6JCQ

Inkább az istenkapcsolaton van a hangsúly. A római katolikusok rengeteget hamisítottak a kereszténységen.

2022. febr. 7. 20:55
 6/15 anonim ***** válasza:
100%

"Az ortodoxia az eredeti ókereszténység. Ezt egy pópa mondta nekem"

Tényleg? :O

Egy református lelkész azt mondaná, hogy az őskeresztények hite olyan volt, mint a reformátusoké.

Lehet meglepődsz, de egy hitgyülis is arra hivatkozik, hogy az eredeti keresztény hit pont olyan volt, mint az övék, sőt egy Jehova tanúja is.


"Ha bemegyek egy másik vallás templomába, nem leszek eretnek. Ez is egy nyugati keresztény dogma."

Nem, nincs ilyen nyugati keresztény dogma. Honnan veszed ezt a sok hülyeséget?

De az ortodoxok se járnak buddhista templomokba és iszlám mecsetekbe.... sőt zsinagógákba se.

2022. febr. 7. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
77%

#5

A katolikusoknak teszel szívességet, ha ortodox leszel szerintem :)

Térj át nyugodtan!

2022. febr. 7. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
100%

Figyelj, ez egeszen szubjektiv dolog.

En egyikhez sem tartozom, igy a kovetkezoket mondom:


Mindenkeppen jarj evekig ortodox liturgiara, mielott atternel. Lehet, hogy ott is vannak visszassagok, csak kesobb derulne ki. Lehet, hogy csak az ujdonsag varazsa az, ami felemel, amikor mas egyhazba, vallasba mesz. Hiszen azt mondod, mecsetben, zsinagogaban es a buddhistaknal is ezt erzed.


Az valoban igaz, hogy minden felekezet azt mondja, hogy ok az eredeti, igazi keresztenyek. Igy az ortodoxok is. Ezt tehat alapbol ne nekik hidd el, hanem jarj utana.


Meditativ es kontemplativ imak a katolikus egyhazban is vannak boven, es kifejezetten tamogatjak a kozvetlen Istenkapcsolatot. Amikor valaki a katolikusokat kritizalja, gyakran hasznalja a "betanult ima" kifejezest, amit a katolikusok "elmormognak". Ugyanilyen imak az ortodoxoknal is vannak, a liturgiaban vagy 100x hajolnak meg es vetnek keresztet, raadasul szeretnek mindent haromszor mondani es csinalni. Amit belinkeltel, az latinul van, azt jelenti "Uram, irgalmazz" - az ortodox liturgiaban is szamtalanszor elmondjak. Ahogy a katolikus misen is magyarul mondjak, tehat erted, mit mondasz.

Az ortodoxoknak van olyan szertartasuk, ami annyibol all, hogy "Uram, Jezus Krisztus, Isten fia, konyorulj rajtam", keresztvetes, meghajlas, ezt feloran keresztul. Ezert nemigen mondhatjuk, hogy az ortodoxoknal nincsenek betanult "elmormogott" imak.

Az ortodox vallast fizikailag igenybevevobb kovetni: maga a liturgia majdnem masfel oras, amit szinte vegig kell allni, hajlongani. Az eucharistiahoz elozo ejfel ota koplalni kell, es ez vonatkozik a gyogyszerekre is. Kb. az ev feleben vegánok a rengeteg bojt miatt.

Nem tudom, hol elsz, de Magyarorszagon nem tudom, hol van magyar nyelvu ortodox egyhazhoz tartozo templom. A magyar nyelvu kulturanak igazabol nem resze, de ezt, gondolom, atgondoltad mar. Emiatt sokkal nehezebb kovetni, mintha egy ortodox tobbsegu orszagban elnel.


"Szerintem nem jó az üres hit. Az sem jó, ha valaki kultúrkeresztény vagy általánosságban kultúrvallásos... Gyengébb az istenkapcsolat."

Ilyesmi az ortodoxoknal is ugyanannyi van, ez emberfuggo, nem egyhazfuggo.


Tehat nehogy veletlenul az legyen, hogy a sajat egyhazad lehetosegeit nem ismerted ki, csak az alapjan iteled, ahogy nehany hivo viselkedeseben latod.

Ha tobb ev utan is meg igy erzed, akkor nyugodtan terj at.

2022. febr. 7. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 2*Sü ***** válasza:
100%

Ateista vagyok, de…


> 1. Nem értek egyet a jelenlegi pápával


Miért kellene egyetértened. Amíg a pápa nem kvázi dogmaként jelent ki valamit, addig szíved joga nem egyetérteni vele.


> 2. Nem értek egyet azzal a római katolikus dogmával, hogy csak keresztény, római katolikusnak megkeresztelt ember üdvözülhet.


Némileg felületesen ismerem az ortodox vallást, de szerintem ezt ők is így vallják. János evangéliumának 3. fejezetét nehéz nem így értelmezni.


> 3. Szimpatikus számomra az ortodox keresztények világszemlélete, az, hogy nem változtatnak folyton a tanításokon és az ókereszténységhez ragaszkodnak.


A változás nem jó és nem rossz. Ahogy az állandóság sem jó és nem is rossz. Kérdés, hogy az állandóság pontosan mit konzervál. Nyilván egy ortodox szerint a kereszténység ősi formáját. Egy református szerint meg egy már „eldeformálódott” vallást, amit viszont a reformáció helyreállított.


> 4. Támogatom a spirituálisabb, meghittebb hitbéli életet.


Hogy mit élsz meg spirituálisabbnak, az szubjektív.


> 5. Sok hátulütője lehet a római katolicizmus egyházi felépítésének.


Meglehet, de ennek vajmi köze nincs ahhoz, hogy te mit hiszel és mit vallasz. A kérdés szempontjából irreleváns.


> 6. Nem támogatom a gazdagságot, inkább az evangéliumi testvériségben hiszek.


Ez meg a magánügyed. (Amúgy az ortodox egyházak sem szegények…)


> 7. Nem tartom ördögtől való eretneknek, aki másként viszonyul a hitéhez, mint ahogy az aktuális pápa mondta.


Lásd 1. pont. Ha a pápának egy hétköznapi véleményével nem értesz egyet, azt megteheted. Ha egy dogmával nem értesz egyet, akkor a képlet egyszerű: nem vagy katolikus. Illetve lásd a 2. pontot. Az ortodox egyházak is elfogadják az első hét egyetemes zsinaton lefektetett hittételeket.


> 8. Szimpatikus számomra az ortodox egyház felépítése.


A vallásos meggyőződés nem szimpátia kérdése.


> 9. Nem hinném, hogy baj lenne a papi házassággal, szerintem csak a szerzetesekre kelljen vonatkoznia a cölibátusnak.


Katolikusként is gondolhatod ezt. A cölibátus nem dogma. Nyilván egy hívőnek nem kell betartania, csak annak, aki a papi hivatást választja. Ez inkább az egyház „belső szabályzata”, mint hitbéli kérdés.


> 10. Hiszek a szentekben és tisztelem különösen Szűz Máriát.


Irreleváns a kérdés szempontjából.


> 11. Eddig valahányszor ortodox templomban jártam, mindig hasonló spirituális, szakrális érzés fogott el,


Ha a hitedet az határozza meg, hogy egy templomban milyen érzéseid vannak vagy nincsenek, akkor szerintem rég megette a fene az egészet. Egy ateista is átélhet spirituális, szakrális élményt egy katedrálisban, mégsem ez határozza meg azt, hogy hisz-e vagy sem.


~ ~ ~


Persze ha át akarsz térni egy vallásról egy másikra, hát miért ne? Ha maradsz katolikus, hát miért ne?

2022. febr. 7. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
24%

A kereszténység hamar keleti és nyugati részre szakadt még az 1054-es nagy egyházszakadás előtt jóval. Akkor csak egymás kölcsönös kiátkozása történt meg. A keleti rész spirituális szempontból jóval fejlettebb volt, a nyugati rész inkább az evilági hatalom és a gazdagság területén jeleskedett.


Ezért tartják az ortodox keresztények magukat az apostolok jogutódjának, sokan közülük a nyugatiakat, római katolikusokat pedig félig vagy teljesen eretneknek, egy nagy szektának.

Kis kovász az egész tésztát megkeleszti - tanította Jézus a bűnről (a kovász a bűnt jelképezi), a nyugati részen pedig nagyon sok kovász volt már régebben is (pl. egyik római pápa az előző pápa hulláját kiásatta, majd pert folytatott le vele, nem bírta elengedni a dolgot a szerencsétlen), a középkorban is (búcsúcédula árusítása piacokon), és most is (homoszexuális papok drogos orgiákra járnak, pedofil papok, stb.).

2022. febr. 8. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!