Isten szerencsejátékos? Einstein tévedett? Mi ennek a fizikai magyarázata?
Volt egy nagy vita Einstein és a kvantumfizikusok között. Einstein nem hitte, hogy Isten szerencsejátékos. Úgy olvastam, hogy jinsten tévedett, de miben?
Isten valóban az élet sorskérdéseit átadta a szerencsének? Valóban a szerencse dönt Isten helyett? Isten valóba szerencsejátékos lenne?
"Úgy olvastam, hogy jinsten tévedett, de miben?"
Ezt már nem merték a kijelentés után leírni? :D
Nagyon jó kérdés! :D
Ebből a nagyon klassz dokumentumfilmből sokat megtudsz a témáról, a téged érdeklő rész 17:50-től 25:20-ig tart:
https://www.youtube.com/watch?v=S5doFBD3eDw
De azért konyhanyelven is írok róla pár szót: Amiről itt szó van, az az elektron. Az elektronnak van egy "spin" nevű tulajdonsága, amely egy tárgy mágnesességéhez járul hozzá. De most nem a mágnesesség érdekes, hanem hogy ez a spin akármilyen "értéket" felvehet. ÁMDE amikor a műszerek sokszor "megmérik" ugyanannak az elektronnak a spinjét, az mindig más értéket vesz fel. Ebből az következik, hogy maga a mérés az, amely megváltozásra készteti az elektron spinjét.
És Einstein ezt nem tudta elfogadni. Azt, hogy a részecskék világában nincs bizonyosság. Hogy a spin mindaddig meghatározatlanul létezik, amíg azt meg nem mérjük. Erre mondta azt, hogy "Isten nem vet kockát", azaz nem egy emberi mérőműszerre bízza azt, hogy értéket adjon a spinnek. És erre felelt Niels Bohr úgy, hogy "Ne mondja meg Istennek, hogy mit tegyen!".
Mára tudjuk, hogy valóban Einstein volt az, aki tévedett. Továbbá, ezt a felfedezést néhány éve hasznosítottuk is: Elkészültek az első kvantumszámítógépek, amiket műagyaknak is neveznek. Ezek kihasználják, hogy a spin egyszerre több értéket vesz fel, magyarán egyszerre szolgálhat több célra. Így a műagyak akkora sebességgel képesek feldolgozni az információt, amekkorát az emberi agy meg sem közelíthet.
Köszi a hasznos választ GKrisz16!
Nagyon meleg volt már nem tudok írni. Nyelvtanból se voltam sose jó. Én úgyis a magyarítás mellett vagyok. Ha a tanár az SI nemz.mrtegység rendsz.-et mondhatja esinek, akkor már ennyi belefér nálam is
Talán válasszuk szét a kérdést:
- a kvantumvilág másféle szabályok szerint működik, mint a makroszkopikus világ. Aki nem foglalkozott komolyabb szinten ezzel, annak ezt nagyon nehéz megértenie.
- Isten létezése nem téma a tudományban. Azt nem itt kell felvetni.
Lényeges pont: Einstein ezzel a mondattal a világ determinisztikusságába vetett hitének adott hangot a sztochasztikus kvantumfizikai személélettel szemben, nem pedig istenhitét igazolta.
Érdekes, hogy az az ember, aki a rel. elméletet ki tudta találni, dolgozni és ezzel a dolgok abszolútságába vetett régi nézetet törölte el a viszonylagossággal, sokak talpa alól kihúzva a stabil világképet, maga nem tudta elfogadni, hogy a valóság sem egyértelmű, kötött, hanem körülményektől, megfigyeléstől függően lehet más, sőt többféle is egyszerre, már neki is sok volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!