Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Az Etióp Ortodox Egyház...

Az Etióp Ortodox Egyház kánonja miért másabb, mint az Ortodox kánon?

Figyelt kérdés

Elméletileg ortodox keresztényekről van szó, de mégis másabb a kánon.


Az Ortodox kereszténység tudomásom szerint a katolikus kánonnál egy kevéssel több könyvet tartalmaz, és ott az alapszöveg az LXX.


Ezzel szemben az Etióp Ortodox Egyház kánonjában elég sok könyv van, többek között Énok könyve, vagy az általam ismeretlen Bengorion fia Jozefus könyve.


Az etióp ortodox kánonlista itt elolvasható:


[link]


Mi ez a különbség?


Illetve:


Van sima Ortodox kereszténység, illetve Etióp Ortodox kereszténység, ez két külön egyház?


2021. aug. 3. 12:06
 1/8 A kérdező kommentje:
*Az Ortodox kereszténység kánonja tudomásom szerint
2021. aug. 3. 12:07
 2/8 anonim ***** válasza:
58%
Azt mondják minden háznál más a szokás. A múlt héten a román görögkatolikus egyház már orgonát is vett míg a magyar girogkatiknal nincs. Sok értelme van orgonán kísérni azt a par szót amit az emberek énekelnek a pap szavára, alig kezd irgonalni már felyezni is be. Azért kár volt megvegyék.
2021. aug. 3. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

A bibliai kánon különbségének okát nem tudom, de valóban az etióp ortodox kereszténység különbözik az ortodox kereszténységtől, mert az ún. antikalkhédóni egyházak közé tartozik.


Az antikalkhédóni egyházak az első három egyetemes zsinat után váltak külön, mint ún. monofizita irányzatok többek között az örmény, a kopt, az indiai, és az eritreai egyházakkal. Mikor a khalkédóni zsinat 451-ben kimondja, hogy Jézus természetében egészen Isten és egészen ember, ezek az egyházak ragaszkodtak a monofizita nézetnek, hogy Jézusnak csak egyetlen, isteni természete volt. Innentől válnak külön, míg az ortodox kereszténység az 1054-es egyházszakadásnál válik önálló idnetitássá.

2021. aug. 3. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Egyébkén az ortodox egyházak is más-más liturgiát használnak. Pl. a konstantinnápolyi és antiochiai liturgia is eltér egymástól, holott a hitelveik megegyeznek.
2021. aug. 3. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 szp72 ***** válasza:
70%
Etiópia nem sokkal azután, hogy keresztény lett, az iszlám hódítás következtében eléggé elszigetelődött a többi egyháztól, s nem jutottak el hozzá az újabb és újabb keresztény teológiai művek, hanem azt volt kénytelen megbecsülni ami volt. Így mindem iratot amit a keresztény misszionáriusok annak idején eljuttattak hozzájuk, legyen az kánoni vagy csak ajánlott a szent könyveik közé soroltak.
2021. aug. 3. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
32%

"Etiópia nem sokkal azután, hogy keresztény lett, az iszlám hódítás következtében eléggé elszigetelődött a többi egyháztól, s nem jutottak el hozzá az újabb és újabb keresztény teológiai művek, hanem azt volt kénytelen megbecsülni ami volt. Így mindem iratot amit a keresztény misszionáriusok annak idején eljuttattak hozzájuk, legyen az kánoni vagy csak ajánlott a szent könyveik közé soroltak."


Ez így egy jó nagy hazugság részedről. Az Etióp egyház már az 5. században különvált a keresztény világtól és a Bibliai kanonizációja is megtörtént ekkor, az iszlám pedig csak később, a 7. században jelent meg a térségban.

2021. aug. 4. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 szp72 ***** válasza:
100%

@ "Ez így egy jó nagy hazugság részedről."


Nem volt tudatos, de el kell ismernem, valóban egy kicsit rosszul rögzült, amikor erről olvastam. Az mindenesetre igaz és tény, hogy az Etióp egyház sok különcségét nagyban meghatározta az iszlám hódítás miatti elszigetelődése.


@ "Az Etióp egyház már az 5. században különvált a keresztény világtól"


Etiópia a 4.század közepétől tette államvallássá a kereszténységet. Én valóban azt gondoltam, hogy ez csak az 5. században történt. Az 5.században a monofiziták valóban elszakadtak az egyháztól, de természetesen nem szigetelődtek el, hanem továbbra is élénk eszmecsere és vita zajlott.


@ "a Bibliai kanonizációja is megtörtént ekkor, az iszlám pedig csak később, a 7. században jelent meg a térségban."


A 7.századbam az iszlám meghódítja Egyiptomot s ezzel az Etiópa elszigetelődött a keresztény világtól, még a többi monofizita egyháztól is. A kanonizáció bár lényegében lezajlott, de igazából nem volt lezárva, a katolikus, az ortodox, a nesztóriánus, a monofizita Biblia mind egy kicsit más volt. Az elszigetelődött Etiópa végül úgy döntött, hogy a számára legrégibb még a misszionárius korszakból származó keresztény könyveket, mind kiemelten szentnek tekinti.

2021. aug. 4. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%
2021. aug. 4. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!