XVI. Benedek (Joseph Aloisius Ratzinger) 2013-ban egészségügyi okokra hivatkozva mondott le. Ennek már több mint 8 éve, mégis életben van, ráadásul a Vatikánban él "emeritus pápa"-ként Ferenc pápa hivatalban lévő pápa alatt. Ez hogy hat az egyházra?
Fog ebből még zavar keletkezni a katolicizmuson belül? (lássuk be, rendkívül paradox egy helyzet...)
Esetleg Ferenc (Jorge Mario Bergoglio) pápa halála után újra megpályázza az újra megürült hivatalt? Egyáltalán, mégis mire számít?(mert hogy nem vonult kolostorba/vissza a lemondása után, az már nagyon szembeszökő, furcsa).
10 én is, sőt kizártnak tartom :)
7. voltam
Nem hiszem, hogy lemondatták. Igaz, hogy már nagyon idős - 94 éves -, de a testvére is nemrég halt meg 97 évesen, attól viszont nem biztos, hogy úgy el tudta volna látni a feladatát, mint ahogy kellene.
Pápának újra semmiképpen sem választható, már csak azért sem, mert egyrészt ő még mindig pápa, másrészt pápának eleve 80 év alatti bíboros választható. Abban igaza van az egyik válaszolónak, hogy bármely nőtlen katolikus férfi pápának választható kánonjog szerint, de erre évszázadok óta nem volt példa, és valószínűleg nem is lesz.
Igaz, hogy Benedek pápa 8,5 éve már, hogy lemondott, és a Vatikán területén él, de semmit nem nyilatkozik gyakorlatilag, néhány fontosabb eseményen vett részt - pl. II. János Pál és XXIII. János pápa szentté avatásán
(~ 4 pápa napja).
Abszolút kerüli a nyilvánosságot, az újonnan kreált bíborosok Ferenc pápával együtt mindig meglátogatják, hogy az áldását kérjék.
Nem tudom kérdező, hogy nálad mit jelent a visszavonulás, ha ez nem az. Néhány apáca gondozza, és a valamikori személyi titkára, Georg Gänswein érsek, de nyilatkozni nem igen szokott. Teljes hűséget fogadott Ferenc pápának.
Azt se felejtsük el, hogy II. János Pál pápaságának nagy részében a Bíborosi Kollégium dékánja volt, valamelyik szentszéki intézménynek a prefektusa, és nagyon közel állt János Pálhoz. Ő ugyebár Parkinson-kórban szenvedett, és teljesen világosan fogalmazódhatott meg XVI. Benedekben, hogy ő nem lenne képes ilyen betegen az Egyház irányítására. Továbbá azt se felejtsük el, hogy még bíborosként beadta a lemondását II. János Pálnak, de nem fogadta el - látta benne az utódját. Csakhogy Ratzinger bíboros nem akart pápa lenni.
Nem kötelező pápának lenni, a pápának joga van bármikor bármilyen okból vagy akár indoklás nélkül is lemondania. Viszont ha önként lemondott, akkor már értelemszerűen nem pápa, így nem is veheti vissza hivatalát akkor se, ha később meggondolja magát. Persze ettől függetlenül még lehetne belőle újból pápa, ha újból törvényesen megválasztják vagy ha a törvényes utódja önként lemond a javára.
Egyetlen probléma lehet csak ebből, ha a lemondott pápa egy szép napon azzal állna elő, hogy valójában nem is önként mondott le, hanem őt bizony erőszakkal kényszerítették vagyis az új pápa megválasztása törvénytelen volt. XVI. Benedek mindenesetre a nagy nyilvánosság előtt jelentett be lemondását, láthatóan senki nem kényszerítette, s hosszú évek óta sem jelezte a törvénytelenséget. Ha mégis egyszer előállna ezzel, az persze egyben a nagyfokú gyávasága beismerését is jelentené. Én azonban többet gondolok XVI.Benedekről.
@ "Pápának újra semmiképpen sem választható, már csak azért sem, mert egyrészt ő még mindig pápa, másrészt pápának eleve 80 év alatti bíboros választható."
A lemondott pápa jogilag nem pápa, csak amolyan tiszteletbeli minden jogkör nélküli címzetes pápa.
Lehetséges, hogy van egy 80 éves kor alatti törvény, de ha van is, azért van, mert valamelyik pápa törvénybe iktatta, amit egy másik törvényes pápa bármikor felülírhat.
Az, hogy lemondott, nem precedens nélküli, már volt példa erre és a kánonjog is lehetővé teszi. Csak mondjuk úgy, nem volt szokás. Az viszont, hogy visszaválasszák, az már precedens nélküli lenne, ráadásul ha valakit meg is választanak pápává, akkor lép csak hivatalba, ha ő is elfogadja. Nem hiszem, hogy Benedek pápa ilyet tenne. Ugyanakkor nem gondolom, hogy lemondatták. Benedek pápát én ennél nagyobb tudású és határozottabb embernek tartom, minthogy bárki csak úgy lemondatná. Ez a vád inkább sérti az ő méltóságát és egyéniségét, mint védi.
Nem tartom ezt annyira paradox helyzetnek. A pápa az egyházi rendben egy püspök. Róma püspöke. Rengeteg egyházmegyében van emeritus püspök, aki életkora miatt már nem vállal szerepet az egyházmegye irányításában. Mert ez egy olyan feladat, ami nem könnyű és teljes embert kíván. A pápa is egy a püspökök közül, igaz hitünk szerint az Úr "kiváltságos helyre emelte őt a püspöki rendben", és talán ezért sem szokás lemondaniuk, viszont én tisztelem ezt a döntést, hogyha valaki felismeri az életkorából, erejéből fakadó korlátokat és úgy érzi, hogy visszavonultan tudja inkább szolgálni az Egyházát. Nem kell lenézni a szemlélődő életformát, a katolikus gondolkodásban a kolostorok csendes magánya is legalább akkora szolgálat, mintha valaki vezető. Szerzetesrendek alakultak, hogy visszavonultan, az ima erejével engeszteljenek mások bűneiért.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!