A tudomány, alapbeállítottságát illetően leginkább egy materialista valláshoz hasonlítható?
Úgy értem, mivel indulásból kizárják a lélek és spirituális világ létezését, elmondható, hogy a tudomány materialista?
Például az emberi élet szentségét sem veszik számba, szerintük mi csak elektromos véletlenszerű kisülések vagyunk, esetleg vegyi folyamatok. Fú de undorító még csak belegondolni is.
21
Igen, de addig is nem létezőként kezelik.
"Igen, de addig is nem létezőként kezelik."
Nyilván, hogy lehet másként?
Átjön, hogy mit akarsz mondani, csak éppen nincs igazad. Az "alapkoncepciókat" nem lehet összevetni, ugyanis teljesen más a két terület, más az alapvetése, más a célja. Leírták már, hogy a tudomány az észlelhető, mérhető dolgokkal foglalkozik és nem illetékes olyan területekbe beleszólni, ahol nincsenek ilyen empirikus alapok. Lélek és transzcendencia létezését a tudomány eleve nem zárja ki, de csak annyiban tud ezekkel foglalkozni, amennyire észlelhető materiális hatásai vannak ezeknek. Tehát az eddigi tapasztalat szerint tulajdonképpen semennyire.
A tudomány mint olyan, morális kérdésekkel nem foglalkozik, és nem is illetékes ezekben. Más kérdés, hogy a tudomány morális szabályozása ugyanakkor szükséges, de ez a szabályozás magán a tudományon kívüli dolog.
Szóval az "élet szentsége" a tudomány szempontjából értelmezhetetlen dolog, de ez nem azt jelenti, hogy a "tudomány embereinek" nem kellene tisztelniük az életet, csak éppen ez a tisztelt nem magából a tudományból fakad, hanem azon kívül álló erkölcsi elvekből.
A vallás viszont az erkölcs területén illetékes, és a vallást követő emberre, valamint a vallási szervezetre érvényes morális elvek magából a vallásból fakadnak. Ez viszont szigorúbb erkölcsi felelősséget is jelent, olyan értelemben, hogy ha valaki a vallás erkölcse ellen vét, akkor azzal magának a vallásnak az alapelvei ellen vét, míg ha valaki a tudományt szabályzó morális elveket szegi meg, azzal nem magának a tudománynak az alapelveit sérti, mivel azok nem erkölcsi természetűek.
A materializmusról még annyit, hogy a tudomány, mint olyan nem lehet materialista, mivel a materializmus egy világnézet, és világnézete csak embereknek lehet. Amire te gondolsz, az inkább a módszertani naturalizmus, ami egy tudományfilozófiai alapvetés. A természettudomány ennek az alapvetésnek megfelelően működik, ami azt jelenti, hogy a természetben, a fizikai világban előforduló jelenségeket vizsgálja, és a jelenségek magyarázatát is ebben a körben keresi. Amire nincs magyarázat, azt elkönyveli egyelőre megmagyarázhatatlan jelenségnek, de nem lép tovább és nem keres a fizikai világ keretein kívüli magyarázatokat. Az persze igaz, hogy ez egyfajta lekorlátozása a tudománynak, de hát valljuk be, hogy ez szükséges korlátozás, mivel a tudománynak jelenleg nincsenek módszerei a fizikai világon kívüli kutatáshoz.
A "materialista tudomány" elképzelés persze nem teljesen alaptalan (bár téves), mivel sokan a materialista világnézetüket a tudományra alapozzák, illetve a tudományra hivatkozva próbálják igazolni azt.
Szóval nincs olyan, hogy "materialista vallás", a tudomány pedig főleg nem mutat vallásos jelleget, viszont valóban vannak olyan materialista világnézetű emberek, akik a világnézetüket vallásos jelleget mutató módon élik meg és kommunikálják.
"Az persze igaz, hogy ez egyfajta lekorlátozása a tudománynak, "
Szerintem az nem lekorlátozása a tudománynak, hogy nem akar abba beleszólni, azzal kapcsolatban állításokat megfogalmazni, amit nem tud vizsgálni, ami nem tartozik a hatáskörébe.
"A "materialista tudomány" elképzelés persze nem teljesen alaptalan (bár téves), mivel sokan a materialista világnézetüket a tudományra alapozzák, illetve a tudományra hivatkozva próbálják igazolni azt."
Ennyi erővel akkor a scientológiára is mondhatjuk, hogy nem teljesen alaptalan, hiszen a scientológusok egy csomó mindent a tudománnyal akarnak megmagyarázni. Szerintem ne minősítse a tudományt az, hogy kik akarják a segítségével bizonygatni az igazukat.
"Szerintem ne minősítse a tudományt az, hogy kik akarják a segítségével bizonygatni az igazukat."
Teljesen egyetértek, de szerintem ez kiderül abból is, amit írtam.
"Ennyi erővel akkor a scientológiára is mondhatjuk, hogy nem teljesen alaptalan"
Félreértesz. Azt, hogy nem teljesen alaptalan, arra értettem, hogy létezik egy ilyen elképzelés, de írtam is, hogy téves ez az elképzelés. Annyiban nem alaptalan, hogy a materialista világnézet indoklásaként sokan a tudományra hivatkoznak, mintha a tudomány igazolhatna bármilyen világnézeti alapvetést. De nyilvánvaló, hogy ezért nem a tudományt kell hibáztatni, hanem azokat, akik nem megfelelő módon érvelnek a tudományra hivatkozva.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!