Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A tudomány szerint az ősrobban...

A tudomány szerint az ősrobbanásnak voltak előfeltételei vagy előtte a semmi volt?

Figyelt kérdés
Ha voltak előfeltételei, akkor lényegében a létezésnek nincs is kezdete.

2020. okt. 19. 16:35
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:

Jó, nekem ezzel egyedül az a "problémám", hogy a tudományok közül egyedül a matematikában vagyok jártas, ott pedig kísérleti bizonyítás nem minősül bizonyításnak. (Ez így nem teljesen igaz, de szerintem érted, hogy mire gondolok)

De értelek, csak na :D

2020. okt. 19. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:

A matematika bizonyításai örökérvényűek. Ha valami be van bizonyítva akkor örökre be van bizonyítva. Ha pedig ellenpéldát találunk akkor hiba volt a bizonyításban.


Az összes többi tudományban az elmélet - theory szó azt a kategóriát jelöli amit elképesztően sok bizonyíték támaszt alá de mivel a működő világban sosem lehet kizárni azt, hogy találunk kivételt ezért nyitva marad a kérdés. Lásd a newtoni fizikát. 200 évig tök jól működött ÉS most is tök jól működik a legtöbb "hétköznapi" fizikai jelenség leírására. A kvantumfizikára meg nem. Az nem azt jelenti, hogy nagyban nem működik és ki kell dobni a kukába mint egy hibás matematikai bizonyítást hanem az, hogy van egy terület ahol mások a szabályok.


Hogy te ezzel nem értesz egyet, az a kit érdekel kategória, attól még működnek.

2020. okt. 19. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:

"Hogy te ezzel nem értesz egyet, az a kit érdekel kategória, attól még működnek."

Nana, nem kell ilyen ellenségesnek lenni. Én csak leírtam, hogy hogyan tekintek a dolgokra, és miért úgy, ahogy.

2020. okt. 19. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
Ez nem ellenségeskedés, csak leírtam, hogy nem számít, hogy te hogy tekintesz a dolgokra, mert nem rajtad múlnak.
2020. okt. 19. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
Ez mondjuk tény.
2020. okt. 19. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 Mojjo ***** válasza:

@9:

"A létezőkből vissza lehet-e vezetni a semmit, a nem-létet?"


Az ősrobbanás elmélet segítségével semmiképp. Az ősrobbanáskori állapotokkor is volt valami, az ősrobbanás nem egy semmiből valami jellegű esemény.


De egyébként sem a vallás, sem a tudomány felől megközelítve nem lehet a létezőből a nem létezőig vezetni a dolgokat. A "miért van valami a semmi helyett" kérdésre egyik sem ad választ.

A tudomány akármeddig megy vissza időben, annyit tud mondani, hogy a fizika törvényei miatt ez meg ez meg ez történt. De a fizika törvényei mindig adottak kell, hogy legyenek (maximum mások, mint amilyeneknek most tapasztaljuk őket), anélkül a tudomány nem tud vizsgálódni. És a fizika törvényei valamik - soha nem mondhatjuk, hogy hopp, visszaértünk a semmihez.

A vallás meg azt mondja, hogy Isten/istenek ezt-azt csináltál és hopp, létrejött a világ. De egyik vallás istene sem semmi, itt sem vezettük vissza a valamit a semmibe, a létet a nem létbe.

2020. okt. 19. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 Mansour ***** válasza:

"tudunk-e egy pontot mondani, amitől elkezdődött a nem-létből a lét, mármint abban az értelemben, hogy volt kezdete a teremtett létnek"

A nyugati gondolkodás hagyományosan "vagy-vagy"-ban gondolkodik. VAGY nem-lét VAGY lét, más szóval, ha nem-lét van, akkor nincs lét, ha lét van, akkor nincs nem-lét, és a két lehetőség között van egy határ, egy kezdőpont, amikor átvált az egyik a másikba.

A keleti gondolkodásban viszont hagyományosan a "vagy-vagy" mellett ott van az "is-is" és a "sem-sem". A modern fizika számunkra is megmutatta, hogy a valóság nem csak "vagy-vagy" lehet, a kvantumfizikában ismert szuperpozíció például tipikusan "is-is" kategória. És igazából nincs éles határ nem-lét és lét között sem, a kvantumfluktuáció jelensége ezt bizonyítja.

Most már csak az kell, hogy továbblépjünk a "sem-sem" felismerésére. A fizika további fejlődése talán ezt is elő fogja segíteni. Szerintem a lét végső kérdését a "sem-sem" kategóriában lehet csak feloldani, mégpedig azzal, hogy a lét és nem-lét mögött csak valami olyasmi állhat, ami sem lét, sem pedig nem-lét.

2020. okt. 20. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


#16


"A vallás meg azt mondja, hogy Isten/istenek ezt-azt csináltál és hopp, létrejött a világ. De egyik vallás istene sem semmi, itt sem vezettük vissza a valamit a semmibe, a létet a nem létbe."


Igen, csak a nyugati kereszténység szerint Isten léte és a teremtés léte másmilyen. Valóban megelőzte Isten léte a világ létét, de a kereszténység szerint a két létezés csak hasonlít egymásra. Eszerint Isten nem önmagából, hanem a semmiből teremtette a világot.


"A tudomány akármeddig megy vissza időben, annyit tud mondani, hogy a fizika törvényei miatt ez meg ez meg ez történt. De a fizika törvényei mindig adottak kell, hogy legyenek (maximum mások, mint amilyeneknek most tapasztaljuk őket), anélkül a tudomány nem tud vizsgálódni. És a fizika törvényei valamik - soha nem mondhatjuk, hogy hopp, visszaértünk a semmihez."


Ez nagyon érdekes, köszönöm! Tehát igazából a tudomány nem is számol a semmiből keletkezéssel.


#17

"A keleti gondolkodásban viszont hagyományosan a "vagy-vagy" mellett ott van az "is-is" és a "sem-sem". A modern fizika számunkra is megmutatta, hogy a valóság nem csak "vagy-vagy" lehet, a kvantumfizikában ismert szuperpozíció például tipikusan "is-is" kategória. És igazából nincs éles határ nem-lét és lét között sem, a kvantumfluktuáció jelensége ezt bizonyítja."


Köszönöm, ez is nagyon érdekes!

2020. okt. 20. 10:54
 19/21 anonim ***** válasza:
nem mintha értenéd...
2020. okt. 20. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:

ha nem volt sem tér sem idő, akkor anyag se lehetett

tehát nem volt semmi se

2021. jún. 9. 04:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!