Tanúk! Tisztában vagytok vele hogy a Jehova név hogyan jött létre?
Zitus!
"A héber nyelvben Jehova a négy héber betű! Mert héber és nem magyar, vagy másik nyelv!!"
Látod ez az! Mert héber és nem magyar! Akkor hogy lehetne az a neve hogy Jehova? Akkor teljesen jogos a kérdés ,hogy hogyan is jött létre a Jehova?
Mikortól beszélhetünk magyar nyelvről és mikortól beszélhetünk héber nyelvről?
Érted ezeknek a kérdéseknek a lényegét?
"mutatnál nekem olyan héber és görög bibliai kéziratokat amelyben szerepel Ábel, Énók, Ábrahám, Mózes vagy pl. Noé neve? Mert ahol ezekre találsz bizonyítékot, ott a bizonyíték Isten Jehova nevére is!"
Nem! Nincs ott a bizonyíték a Jehova névre. Ott bizonyíték csak arra van hogy jelőlik Isten nevét a 4 betűs tetragarammatonnal! De a 4 héber betű átírva sem azt eredményezi hogy Jehova hanem csak annyit jelöl hogy JHVH! Erre van bizonyíték ez ténylegesen ott szerepel.
Tehát újra ott vagyunk ahonnét elindultunk. Te mint Jehova tanúja tisztában vagy vele hogyan jött létre a Jehova név?
Szia
"Tehát újra ott vagyunk ahonnét elindultunk. Te mint Jehova tanúja tisztában vagy vele hogyan jött létre a Jehova név?"
Ezt olvastam erről: "A tetragram (יהוה) négy betűjét a magyar nyelvben a JHVH mássalhangzókkal lehet átírni. A tetragramban nem voltak magánhangzók, mint ahogyan egyetlen más óhéber nyelven leírt szóban sem. Amikor a mindennapok nyelve az óhéber volt, az olvasóknak nem okozott nehézséget, hogy a megfelelő magánhangzókat beillesszék a szavakba.
Mintegy ezer évvel a Héber iratok megírása után zsidó tudósok megalkottak egy pontozásos rendszert, mely megmutatta az olvasónak, milyen magánhangzókkal kell kiegészítenie a héber szöveg szavait. De erre az időre már sok zsidó tartotta magát ahhoz a babonás elképzeléshez, hogy helytelen kimondani Isten személynevét, és emiatt más kifejezésekkel helyettesítette. Úgy tűnik, hogy amikor a tetragramot másolták, a helyettesítő kifejezések magánhangzóit tüntették fel az Isten nevét jelölő négy mássalhangzónál. Ezért az így készült kéziratok nem segítenek megállapítani, hogyan mondták ki eredetileg Isten nevét héberül. Némelyek szerint Jahvénak ejtették, míg mások más formát részesítenek előnyben. Az egyik holt-tengeri tekercsen, mely Mózes harmadik könyvének egy részét tartalmazza görögül, Isten neve az Iao formában olvasható. Emellett az ókori görög írók még az Iae, az I·a·beʹ és az I·a·u·éʹ formákat is megemlítik. Ám ne legyünk dogmatikusak. Egyszerűen nem tudjuk, hogy Isten ókori szolgái hogyan ejtették ki ezt a nevet héberül (1Mózes 13:4; 2Mózes 3:15). Azt viszont tudjuk, hogy Isten újra meg újra használta a nevét, amikor a népével beszélt, és azt is tudjuk, hogy az izraeliták a nevén szólították őt, illetve hogy sokszor kimondták Isten nevét, amikor egymással beszélgettek (2Mózes 6:2; 1Királyok 8:23; Zsoltárok 99:9).
sten neve először 1530-ban jelent meg angol nyelvű Bibliában, mégpedig a William Tyndale által fordított Pentateuchusban (Mózes öt könyvében). Ő az Iehouah írásmódot választotta. Magyar nyelven az ehhez hasonló Iehoua alakban jelenik meg Isten neve a Székely István által fordított, 1548-ban kiadott Zsoltárkönyvben. Az 1590-ben nyomtatott Vizsolyi Bibliában a latin formájú Iehova írásmód lelhető fel. A Vizsolyi Biblia az első teljes magyar nyelvű bibliafordítás, melyet Károli Gáspár és jó néhány tudós készített el. Ezt a Bibliát az évszázadok során többször is átdolgozták, javították, és Isten nevét a Jehova formára írták át. Ugyanez az írásmód szerepel mintegy 7000 helyen az 1685-ben nyomtatott, Komáromi Csipkés György által fordított Bibliában is.
A tudósok körében máig vitatott, hogy a Jahve vagy a Jehova alak a megfelelő Isten nevére. Az elismert bibliatudós, Joseph Bryant Rotherham az 1911-ben megjelent Studies in the Psalms című művében azt mondta, hogy „Isten nevének azt a formáját [szerette volna választani], amely az átlagolvasók körében ismertebb (és teljes mértékben elfogadott)”. 1930-ban A. F. Kirkpatrick tudós pedig a következő megállapítást tette: „Igazából nem is az számít, hogyan ejtették ki pontosan Isten nevét, hanem inkább az, hogy elismerjük, hogy ez egy személynév, nem pedig csupán egy általános megjelölés, mint amilyen az »Úr« szó is.”
"KZitus nevű felhasználó válasza:
Szia
""Isten erre ezt mondta Mózesnek: „AZZÁ VÁLOK, AMIVÉ VÁLNI AKAROK.” Majd hozzátette: „Ezt mondd az izraelitáknak: »Az AZZÁ VÁLOK küldött engem hozzátok." "- nem ezt a nevet adta magának! Ez a Jehova névnek a jelentése! "
Ez most komoly kedves KZitus????
Miért nem hagysz már fel a buta és ostoba Jehova Tanúi téves Biblia fordításával??????
Még nyelvtanilag sem lehet jól értelmezni a J.T. fordításokat, mert ésszerűtlenek, logikátlanok, nem életszerűek stb.
Mond meg nekem őszintén, hogy mutatkozhatott be úgy Isten Mózesnek, hogy: „AZZÁ VÁLOK, AMIVÉ VÁLNI AKAROK.”????????????????????????????????????????
Te l
Szia Kzitus!
Azt kell hogy írjam hogy ügyes vagy! Végre kezd valami fogalmad lenni hogy a Jehova név az úgy jött létre.
És amit korábban írtál hogy "Mert Istennek a neve nem "jött" létre, azt a Teremtő adta magának,..."
Igen ez így van ,csak épp nem a Jehova az! És most már neked is tudnod kell mert feltételezem el is olvastad amit idemásoltál az Őrtorony könyvtárból.
"Ezért az így készült kéziratok nem segítenek megállapítani, hogyan mondták ki eredetileg Isten nevét héberül. Némelyek szerint Jahvénak ejtették, míg mások más formát részesítenek előnyben."
Ugye Jehova tanúi mindig azzal érvelnek hogy a magyarban a Jehova terjed el.
A héberek körében soha nem terjed el a Jehova!
De tényleg pozitívumnak tartom hogy Jehova tanúi is kezdenek tisztában lenni azzal miként is jött létre a név amelyet annyit emlegetnek!
"A tudósok körében máig vitatott, hogy a Jahve vagy a Jehova alak a megfelelő Isten nevére."
Napjainkra ez a vita eldőlni látszik már nem annyira vitatott! Bizony a Jahve szerepel a teológiai írásokban túlnyomórészt! Ha Jehova tanúi olvashatnának ilyeneket akkor ők is tudnák!
„Igazából nem is az számít, hogyan ejtették ki pontosan Isten nevét, hanem inkább az, hogy elismerjük, hogy ez egy személynév, nem pedig csupán egy általános megjelölés, mint amilyen az »Úr« szó is.”
Joseph Bryant Rotherham úrnak lehet hogy csak egy általános megjelőlés de a hívő keresztények a hitük szerint nem így vélekednek erről. AZ egy másik kérdés hogy Jehova tanúi ezt mennyire képesek megérteni!
Joseph Bryant Rotherham szerinted elég hiteles? Hiszen ebben az időben már tevékenykedik Russel. Szóval lehet hinni Joseph Bryant Rotherham hiszen ő nem volt Jehova tanúja ő a babiloni valláshoz tartozott.
Zitus!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!