Ez bizonyítja az evolúciót?
Utólag visszaolvasva... mindig akad valami, amin...
Kedves @Kertesz Ádám!
Írod(#14): "Elég ha halként fel tud mászni, bármeddig maradhat ebben az állapotban. Versenyképes."
Nem versenyképes, mert jelenleg már létezik egy halom olyan élőlény, amelyik nála sokkal versenyképesebb a fán. A fán való elterjedés és mászás szempontjából nem más halakkal versenyzik ma a hal. Csak addig tud fára mászni, amíg különösebben nem zavarja a fát használók jelenlegi életközösségét. Ha túl sokat mászik fára, és túl sokat tartózkodik ott, akkor nagyon pórul jár. Nincs esélye.
Ám egészen más a helyzet, ha a fák még tök üresek az egész világban. Na, akkor már kialakul törvényszerűen a fára mászó halak közötti verseny, ugyanis itt a fára mászó halak elszaporodnak, méghozzá villámgyorsan, mert nincs versenytársuk, és ezzel beszűkülnek az életterek a fákon, és az elérhető energiaforrások elérése is egyre nehezebbé válik, vagyis innentől kezdve azok a halak érvényesülnek jobban, amik egyre jobban bírják a szárazföldi életvitelt, és a fára mászást is egyre profibban űzik, és a ...stb.
írod:(#15): "Az evolúcióelmélet szerint a fordított evolúciós út nem lehetséges. (De mi az, hogy fordított evolúciós út?)"
Nos, ilyet az evolúcióelmélet nem állíthat, mivel tömegesen van rá példa, hogy egyes funkciók, fizikai jellemzők újra kialakulnak. Pl. az emlős cetek szárazföldi kutyaszerű lényből alakultak ki (amik egykoron halból lettek), és ezen lényeknek megint lett uszonya...stb. Számos konvergens evolúciós folyamat termelt ki olyan lényeket, amik még az időben is rettentő messze estek egymástól, és mégis nagyon hasonlóakra sikeredtek (eklatáns: Ichthyosaurus (halgyík) versus mai delfin) . Ill. bizonyos szervek is újra meg újra kialakultak, pl. a szárny...stbstb.
Az evolúció tudományában a Dolló szabályra gondolhattál (Louis Dollo alapján), amely szerint semmi akadálya annak, hogy újból kialakuljanak hasonló funkciók, hasonló fizikai kivitelezéssel, akár azonos evolúciós ágon is, csak a kivitelezés se anatómiailag, se genetikailag nem lesz már tök ugyanolyan. Pl. egy teknősféle elveszti a páncélzatát áttérve egy olyan környezetbe, ahol páncél nélkül is hatékony, de ismét visszatérve generációk után az eredeti élettérbe, ismét kialakul a páncélzata, aminek kifejeződése azonban bizonyosan nem lesz tök ugyanolyan, mint a régi változat. Így kell érteni azt, hogy nem lesz visszatérés (nincs visszafordulás), vagyis hogy a kivitelezés nem lesz már soha még egyszer megismételhető (az evolúció irreverzibilis folyamat), ami egyébként logikus is, hiszen elképesztően bonyolult egy komplexebb életforma, ami egyedenként mindig véletlenszerűen változik.
Ugyanakkor a Dolló szabályt manapság már nem tekintjük univerzális igazságnak, mivel pont azért tudjuk a kísérletekben reprodukálni az evolúció működését, mert nagyon szűkre szabott környezeti feltételek mellett az evolválás szinte tökre megismétli magát, illetve hasonlóan kivételes szitukban ez a természetben is megfigyelhető, de az igaz, hogy elsöprő többségben inkább a Dolló szabály érvényesül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!