A hinduizmus miért tudott fennmaradni a kereszténység, és az iszlám támadásai ellenére?
a delhi szultanátus: 1206-1526
a mugul birodalom: 1526-1540, 1555-1862
mind a két állam szunnita iszlám vallású volt, és tudjuk hogy a muszlimok nem szeretik a bálványokat" (elég sajnos csak a mai Irakra nézni ahol kalapáccsal verik szét a kétezer éves műalkotásokat)
az első keresztény közösséget a hagyomány alapján Tamás apostol alapította, majd jöttek a portugálok, hollandok, és britek, itt is elkezdődhetett volna ami Amerikában: a több ezer éves hindu templomokat lerombolják, vagy átalakítják, a vallási szent tárgyakat elrabolják vagy múzeumokba szállítják.
de ez nem következett be hála istennek, és mind a 33 millió déváknak (félistennek)
Nem tudom, hogy a keresztények mikor támadták a hindukat. Mármint kimondottan vallásukért, de egyéb háború se nagyon volt.
A legendák szerint Tamás apostol járt arra (hinduk ölték meg hitéért), erről tanúskodhat az ősi indiai keresztény közösség, akik már az újkori felfedezők előtt is ott voltak. De az apostolok sosem támadó jelleggel mentek hirdetni az Evangéliumot.
Hogy miért csak 20-25 millió keresztény él Indiában az 1,2 milliárd lakosból, annak szerintem több oka van. Egyik ok lehet a kasztrendszer, amit a kereszténység mereven elutasít, Isten előtt minden ember egyenlő, nincs alantasabb és különb. A másik a merev, szervezett ellenállás. Például 1950 óta alkotmányos jog a vallásszabadság, de nagyon sok államban még a mai nap is büntetik azokat, akik hinduból áttárnék a keresztény hitre. Az sem segíti a kereszténységet, hogy jelenleg is üldözött vallás Indiában, amikor papokat és híveket végeznek ki keresztény hitük miatt, akkor az egyszerű ember kétszer is megfontolja, hogy felvegy-e ezt a vallást.
Az alábbi linken egy indiai származású szerzetes meséli el az indiai keresztények helyzetet, illetve a üldözött sorsukat.
Egy nagy kiterjedésű területről beszélünk történelmileg is jelentős méretű és rendkívül sokszínű népességgel, ami mellesleg az újkorig sosem állt hosszabb időn át valamiféle egységes központi hatalom irányítása alatt. Ezt az egészet egy nem egységes, de rugalmas vallási rendszer valamint az ezzel egybefonódott társadalmi rendszer és kultúra hozta közös nevezőre. Az a muszlim uralom ami egyáltalán nem volt olyan tartós és egyedüli mint Észak-Afrikában és a Közel-Keleten kevés volt ahhoz hogy ezt a kohéziós erőt szétfeszítse. Nem egyedüli alatt azt értem hogy a muszlim uralom idején is fennálltak hindu államok mint a Marata vagy a Karnata birodalom, akik előszeretettel viseltek háborút.
Áttérés az iszlámra bizonyos kiváltságokat, társadalmi előrelépést jelenthetett, de az az igazság hogy az indiai muszlim közösségek sok helyen átvették a helyi társadalom egyes elemeit többek között a kasztrendszert. Emiatt nem volt annyira vonzó áttérni, ha jófej volt a kádi akkor esetleg úgy érezhette egy-egy csoport hogy jobban megéri neki áttérni mint a bramanák alá tartozni.
Hit szempontjából az iszlám egyszerűbbnek és bensőségesebbnek tűnhet. Nagyjából az iszlám hódítással egyidőben terjedt el egy hindu reformirányzat, a bakti-mozgalom. Ezt lebutítva a keresztény reformációhoz lehet hasonlítani sok szempontból, egy egyszerűbb, áhitatosabb, személyesebb hitélményt nyújtott ez a mozgalom, az alacsonyabb társadalmi rétegek számára is. Ezzel szemben az iszlám nem feltétlen volt versenyképes.
Jókat írtak előttem, ezekre gondoltam én is.
Még annyit, hogy india nagyon erősen ragaszkodik a kultúrájukhoz. Egyszerűen nem képesek elengedni, ami nem mintha baj lenne, de ez járul hozzá, hogy a hindu vallások ilyen erősek a támadások ellenére is.
Kereszténység is érdekes talajon vert gyökeret India földjén. A kereszténységről általában elmondhatjuk, hogy szépen belesimul az adott nép kultúrájába, ezért is tudott így elterjedni. Említetted Tamás tevékenységét Indiában, az ő hatására megjelent a "kereszténység" ami elkezdett növekedni. De nem akárhogy. Ugyanis később amikor megjelentek az európaiak gyakorlatilag teljesen más vallás jeleire bukkantak. Noha voltak"keresztény" templomok, de nem kereszt, Szűz Mária, oltár volt belül, hanem vizirózsa, elefánt, majom, tehén ábrázolás. A feljegyzések kicsit sem hasonlított a Bibliára. Na ugye az akkori misszionáriusokra jellemző volt az agresszív térítés, ezt nem hagyhatták, mindent leromboltak, elégettek, a hamis papokat eltették láb alól és újjáélesztették a kereszténységet most már európai katolikus módra. Manapság a felszabadulás utáni holtpont után a kereszténység újra erősödik Indiában, egyszerűen mert a fiatalok között ez lett a "trend" nyilván a nyugat hatására.
Ezen kívül az iszlám is erősödik.
Mai napig az indiai keresztények (londonban személyesen ismerek néhányat) ragaszkodnak a tipikus hindu dolgokhoz. Ilyen a füstölő, a hindi népzene, és láttam keresztény protestáns templomban indiai nőket, akik piros pöttyel a homlokukon bejöttek, levették a cipőjüket (hindi templomokban kötelező mezitláb lenni) Keresztet vetettek és a homlokukat a padlónak érintették.
Nem tartom rossz dolognak, csak be akarom mutatni, mennyire ragaszkodnak az indiaiak a gyökerekhez, amiben maga a hindi vallás talán a legfontosabb tényező.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!