Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Miert baj az, ha egy iro a...

Miert baj az, ha egy iro a munkajan kivul nem ir helyesen?

Figyelt kérdés

Sziasztok. En meg eleg fiatal vagyok, mar irok, de meg csak magamnak, viszont szeretnek iro lenni es van egy kulfoldi mentorom, akinek mar tobb konyvet is adtak ki. Eloszor csak titokban csinaltam azt, hogy amikor nem konyvet irok, hanem mondjuk forumon vagy kozossegi oldalon, akkor szinte szandekosan helytelenul irok. Gondolok itt arra, hogy a szep kifejezeseket szinte elfelejtettem azonnal, ahogy bezartam a wordot es a facebookon gondolkodas nelkul irtam a csa, miza?, vok, oksika, gyee el velm, mir? Stb. helytelen, nem letezo szot, amit viszont minden ismerosom ert, megsem irnam a konyvembe. Aztan egyszer elarultam a mentoromnak, hogy ezt csinalom, ez rossz hatassal van e az irasra? Es azt mondta en meg a betuket is osszekeverem, amikor nem konyve irok, mert annyira nem erdekel. Es enis ugyanezt erzem, hogy nem fontos es jo moka benan irni, mert a szep irasnal es konventralok, komolyan veszem es munkanak, ha benan irok, az pedig olyan kikapcsolo, nem kell aggodnom a hibak miatt. Emiatt mar sokszor szoltak meg masok, hogy ha igy irok, hogy lehetnek vagy leszek iro? De miert kene a hetkoznapi irasomat a "munkamhoz" hasonlitani?

Ez nekem olyan, mint a muvesznek, aki arckepeket rajzol, otthon magaban megis bena karikaturakkal szorakozik, pedig azzal sosem viszi semmire, csak azzal kapcsolodik ki.


Szoval nem ertem miert ez a maniaja mindenkinek, hogy egy iro hibatlanul, kifogastalanul irjom mindig, mindenhova..



2016. febr. 21. 11:40
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
84%
Majd ha felnőttél, megérted...
2016. febr. 21. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
96%

Ez a fajta kettős írás (stílus) nemcsak rossz hatással lehet későbbi írásmódodra, de tiszteletlenség másokkal, magaddal, és a magyar nyelvvel szemben is.

Lehet, hogy "később megérted", de jobb lenne,ha máris felfognád ennek a jelentőségét.

A barátaiddal való "álmodernkedés" nem tesz sem viccesebbé, sem közvetlenebbé, hidd el!

2016. febr. 21. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
92%

Ne csak az írók írjanak hibátlanul és kifogástalanul mindig, mindenhova, hanem mindenki. Alapdolog. A kötelező közoktatást (többek között) pontosan ezért vezették be.


A hibás, kifogásolható írás egyrészt könnyen félreérthető, másrészt pedig lejáratja az íróját.

2016. febr. 21. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%
Ha téged nem zavar, hogy műveletlennek néznek a fórumokon, amiért nem írsz helyesen, a te dolgod. Engem azért nagyon zavarna, ha senki nem venne komolyan, csak mert lusta vagyok kiírni, hogy vagyok, és helyette csak annyit írok, vok.
2016. febr. 21. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:
Engem a roviditesek pl szeretem helyett szrtm vagy a betukeveresek pl szia hoty vagy? Tehat az ilyesmi sosem zavart, ahogy az ekezet nelkuli iras sem, ahogy en is most irok, mert angol billentyum va. Viszont elegge irritalnak azok az emberek, akik olyan leleki szegeny es unott eletuek, hogy egy forumvitan, ami pl a termeszetvedelemrol szol, elkezdenek ilyen marhasagokat bele irni, hogy jaj hat nekem nem lehet igazad, mert te hibasan irtal, uristen, helyesirasi szotarat, jaaaj! Na az irritalo. Azokat persze en is butanak tartom, aki ugy ir heJesen, hogy mindeGGYik szoban valami bena hibat beleir. Azok tenyleg ostobak. De amikor eliras, rovidites, ekezetnelkuli, lehagyott vesszo vagy nincs nagy kezdobetu a mondat elejen az sosem zavar, ha nem hivatalos iratrol van szo. Azok sokkal jobban zavarnak, akik ezen lovagolnak es ezert kepesek egy fontos tematol elterni..
2016. febr. 22. 09:14
 6/15 anonim ***** válasza:
100%

Pedig hidd el, hogy nehéz komolyan venni az olyan ember érveit, aki nem veszi a fáradságot, hogy helyesen írjon.

Ebbe beletartozik az elgépelés is, mert annyit kell csak tenni, hogy az ember egyszer visszaolvassa, amit írt, mielőtt megnyomja az entert.


Itt a gyakorin is kitesznek regényrészleteket, és még az elgépelést nem javítják ki benne. Az ilyeneket el sem olvasom, mert ha ő nem tisztel meg azzal, hogy átnézi, és normális szöveget tesz elém (ha már regényt ír), akkor én sem pazarlom az időt arra, hogy elolvassam.


Én is szoktam ékezet nélkül írni (bár erre a billentyűzet nem kifogás, mert nekem német van, mégis tudok rendesen írni), de nem olyan helyen, ahol azt szeretném, hogy komolyan vegyenek.

2016. febr. 22. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%

Én nem szeretem, ha valaki nem igényes arra, hogyan ír. Főleg, ha olyan írásról van szó, ahol nem szempont a sebesség, például egy blog vagy egy kérdés a Gyakorikérdéseken. Igen, én elvárom, hogy mindig, mindenhol helyesen írjon valaki, ha már képes rá. Igen, én azok közé tartozom, akik "beszólnak" akár egy természetvédelmi fórumon, akár egy könyves közösségi oldalon, szólok a gépelési hibákért, ahogy nekem is szólnak, szólok az ékezetek vagy a szóközök hiányáért, és szólok a helyesírási hibákért. Író vagy? Hány éves, ha szabad kérdeznem? Tizenöt? A lázadó korszak?

Az utolsó mondatodhoz hozzászólva, mint művész, aki arcképeket rajzol. Honnan tudod, hogy a szerinted béna karikatúrák nem viszik előbbre az alkotó fejlődését? A példád rossz, inkább ahhoz hasonló, mint ha te írsz egyfajta zsánerben, mondjuk kamaszoknak szóló urban fantasy-szerelmes történeteket, de viccből, csak magadnak megpróbálkozol egy társadalomkritikával. A hasonlatod inkább ezt jelenti, nem pedig az afféle igénytelenséget, hogy ha magadnak vagy a barátaidnak (Facebookon) írsz, akkor nem kell helyesen írnod. Ha már a példáknál járunk, akkor inkább legyen jó hasonlat az, hogy a nagyközönség előtt kiöltözve jelensz meg, otthon meg fel sem öltözöl, több hete mosatlan, már-már lassan szagló pizsamában flangálsz. Na, ilyen az, amikor nem adsz arra, hogy mindig törekedj a helyesírásra. Apropó, ékezetek. Képzeld, nekem is angol billentyűzetem van, de át lehet állítani magyar nyelvűre, csak meg kell tanulni, melyik billentyű melyik betű. Tudod, mint ahogy a Z és az Y helyet cserélt.


ui: Írónál különösen gáz, ha igénytelen. Amúgy ki vagy, mi vagy? Van kiadott könyved vagy novellád? Magánkiadónál vagy Könyvmolyképzőnél?

2016. febr. 23. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
100%
Csak egy példa (személyesen ismerek ilyet): egy óvodapedagógus, aki az óvodában "rendesen" dolgozik, viszont a munkáján kívül, tehát otthon, vagy akárhol, amikor nem a csoportjával van, csak úgy dől belőle a trágárság, minden második szava valami csúnya szó, alpári módon beszél és viselkedik. Járatnád hozzá a gyerekedet az oviba?
2016. febr. 23. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:
Hu, sok kerdest tettel fel, most nem tudok valaszolni mindre, de mint irtam meg nem vagyok iro, csak szeretnek az lenni. A fiatal szotol kicsit elkalandozott a fantaziad, a mentorom 50en feluli, hozza kepest vagyok fiatal, 15 mar reg elmultam:) amerikabol rendelt ios telefonrol irok. Ha erre tudsz magyar billentyut telepiteni, kerlek oszd meg velem, hogy hogyan:)
2016. febr. 23. 18:38
 10/15 anonim ***** válasza:
100%
Ha helytelenül írsz, akkor is, előbb vagy utóbb, de megszokod azokat a szavakat, és már akkor sem fogsz tudni helyesen írni, ha szeretnél. A rossz is tud rögzülni, nem csak a jó:)
2016. febr. 23. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!