Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Ki döntött helyesen? (hallowee...

Ki döntött helyesen? (halloween kérdés)

Figyelt kérdés
Tudom már régen elmúlt, de most érett meg bennem a kérdés hogy feltegyem. A kisebb gyerekek a faluban teljesen belezúgtak a halloweenbe és valahol meg is értem őket. Beöltözés, édesség gyűjtés, kinek ne tetszene ennyi idősen? Néhány szülő adta is alájuk a lovat. Meg lett szervezve a felvonulás és előre lebeszélték, hogy melyik családokhoz csöngetnek be, hogy ott biztosan legyen édesség. A testvéreim és én már idősebbek vagyunk, nem vettünk részt ebben, de hozzánk is be lehetett csöngetni, volt három zacskó cukor. Utólag hallottam, hogy egy gyerek sírt az óvodában, mert az összes csoport társa részt vehetett a jelmezes felvonuláson, csak ő nem. Nem engedték neki, mert, hogy nem magyar ünnep. Ők döntöttek helyesen? Később meg fogja érteni a kislány, vagy csak az marad meg benne, hogy ő kimaradt egy programból amire mindenki más elmehetett?
2015. nov. 10. 15:13
 1/9 anonim ***** válasza:
Ilyen alapon nem sok igazi magyar ünnep van.
2015. nov. 10. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 kecskefészek15 válasza:
71%
Azok döntöttek jól, akik elengedték a gyerekeket halloweenezni. Hogy lehet egy gyereket nem elengedni halloweenezni, csak azért, mert nem magyar ünnep?
2015. nov. 10. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Molyember ***** válasza:
67%

Ilyen az, amikor a nagymagyarkodás tetterővel párosul. (Mert a butaság már eleve adott, ugye.) És kin is gyakorolhatnák az áldott, igaz magyar szülők az elveiket? Nyilván a tehetetlen, ellentmondani képtelen gyereken. Gyönyörű szimbóluma az egész ideológiának.

A baráti körömben nincs ilyen lény, pedig úgy leülnék egyszer sörözni vele, hogy mesélje már el a gondolatait. Elsőre mutathatna egy igazi, magyar ünnepet, talán sámán is van nála.

2015. nov. 10. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
0%

"Néhány szülő adta is alájuk a lovat."


Na igen, pontosan erről van szó. Most az olyan trendi cukiság hogy már az ovisok is halloweeneznek, olyan jópofák meg tündibündik, hogy a szülők adják is alájuk a lovat.


Aztán a történet majd úgy folytatódik, hogy elkezd kamaszodni a gyerek, és akkor is majd halloweenezni akar. És tojik elmenni a szülőkkel a rokonlátogató és temetőjáró országos körútra, mert ő inkább piázni, spanglizni és szexelni akar a bulin.


Mifelénk már egy-két éve beérett ez a sztori. Azóta halloweenkor hirtelen a nagyátlag többszörösére ugrik a faluban az ajtócsapkodások és a családi ordibálások száma :)))

2015. nov. 10. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Megérteni megfogja, talán már most is érti, de akkor is az fog megmaradni benn hogy ő volt az a gyerek aki kimaradt a jóból. Ez teljesen független attól hogy ez most épp halloween esetben történik vagy más szituba.

Pl.egy ovis kirándulásnál is ugyan ez a szitu fennállhat. Mindent kicsit túlaggódó anyuka nem engedi kirándulni a gyereket mert fél hogy elveszik (van ilyen szép számmal), ott is megérti a gyerek hogy anya szeret és félt engem, de akkor is ott a tüske hogy a másik 20 elment, jól érezte magát, új dolgot látott míg ő nem.


Az meg hogy jó döntött-e? Nem hiszem. Szerintem az ilyentől nem szabad megfosztani a gyerekeket. Az meg hogy a halloween miatt majd a fiatalok nem járnak temetőbe?! Erre van a kommunikáció. Nem köbe vésett szent írás hogy pont halottak napján kell temetőbe menni. Ebből adódik hogy ha egy család normális akkor meglehet beszélni hogy nem aznap mennek hanem elötte-utána egy-két nappal. Ugyan úgy mintha mondjuk a családban van két orvos és az egyik pont halottak napján ügyeletes akkor nyilván ha a család együtt akar menni akkor megteszik egy másik napon amikor mindenkinek jó. Ennyi engedmény szerintem egy tininek is jár.

2015. nov. 10. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

A kérdéses ünnepek dátumai:

okt.31: Halloween (neve eredetileg a Mindenszentek előestéjéből jön.)

nov 1. Mindenszentek

nov 2. Halottak napja.

Nincs elméleti akadálya annak, hogy valaki okt. 31.-én bulizzon, másnap, haranap meg temetőbe menjen, és elcsendesedjen kicsit. Az egy más kérdés, hogy itt egy frissen behozott ünnepről van szó. Na mármost, h nagymagyarkodásból nem engedték a kislányt, az értelmezhetetlen számomra, mert ősmagyar ünnep nemigen van, különböző időpontokban, de átvett ünnepeket tartunk. Pl. a karácsonyfa német szokásként került hozzánk. Akkor a nagymagyaroknál az sincs?

Ellenben az esetleges vallási fenntartásokat meg tudom érteni. A Halloween eredetileg egy kelta pogány ünnepség volt, a rémisztő jelmezek lényege meg az, hogy elűzzék a rosszindulatú szellemeket. Na mármost, a kereszténység nemigen hisz az ilyesmiben, és még ha jól tudjuk is, hogy gyerekek jelmezes édességgyűjtése vagy éppen a tinik bulija már nem ilyen szándékkal történik, egy keresztény szülő nem feltétlenül látja szívesen a gyerekét démonikus lénynek öltözve, egy pogány szokás külsőségeit gyakorolva. Sőt, vannak, akik a két másik nappal sem értenek egyet, mondván, hogy a halottkultusz továbbéltetése a katolikusok által, meg különben is, a halottakat el kell temetni, aztán nem foglalkozni velük tovább, mert várnak a feltámadásra, másra nemigen képesek. A katolikusok közül is sokan ellenzik a Halloweent, mondván, hogy ez a gonosz lények jelmezes megjelenítése, meg a holt lelkek elűzésének kísérlete (ill. annak mímelése) rossz szemszögből közelíti meg azokat, akikre ilyenkor pont hogy jó szívvel emlékezni kellene. Az angolszász területeken nyilván elnézőbb a megközelítés egy helyi szokás iránt. Összetett dolog ez, pontosan melyik felekezetnek milyen ellenérve van.

Összefoglalva, hogy helyes volt-e a szülők döntése: ha csak arra hivatkoznak, hogy "nem magyar ünnep" nem volt helyes, mert nem helytálló a mögötte álló érvelés annyira, hogy ezért megfosztották a gyereket egy jó szórakozástól. Ha vallási természetű indokaik voltak, az viszont szerintem érthető.

2015. nov. 10. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Az meg, hogy mit lehet megbeszélni, nézőpont kérdése.

A tini szerint nyilván meg lehet értetni a szülőkkel, hogy ne nov. 1-jén temetőzzenek, mert ő 31.-én bulizna.

A szülők szerint meg a tini, akinek nyilván nem ez az egy napja van az évben, amin bulizhat, kérhetik, hogy nov. 1-jén legyen alkalmas a temetői látogatásra, és ez alatt nem azt értik, hogy úgy fessen, mint akit oda kell visszaterelgetni, miután előmászott onnan.

2015. nov. 10. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

# 5


Elviekben persze teljesen igazad van.


Csak a gyakorlatban próbálj meg beszélni az "adja alá a lovat"-típusú szülőkkel, aztán majd meséld el, hogy mire jutottál. :)


Azok a szülők, aki "adják alájuk a lovat", ráadásul nem csak a saját gyerekének, hanem a másikénak is, pont ezek a szülők azok, akik halottak napján járnak a temetőbe, mert mit fognak szólni a szomszédok.


Különben is, ilyenkor lehet flancolni hogy kinek a nagyobb a koszorúja. Mint ahogy az is csak a flancra ment, és egyáltalán nem a gyerekek kedvéért, hogy kinek cukibb (és szó szerint is drágább) az ovis helloween-jelmeze.


És akkor eddig csak a szülőkről szóltam, a félrenevelt kamaszokról még szó sem esett. Na velük is próbálkozhatsz "kommunikálni".


Mondom, nálunk már évek óta ez megy, a kommunikációt errefelé ilyenkor decibelben mérik :)

2015. nov. 11. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Egyszerűen nem tudom megérteni, hogy miért ne férhetne el nálunk a halloween is, mint még annyi más nem magyar ünnep... Miért zavar az valakit, ha mások megtartják? Ez külföldön se megy másképp, csak ott toleránsabbak az emberek.


Bár a joguk sajnos megvolt a szülőknek, hogy megtiltsák a gyereknek a halloweenezést, nem lehet így kitolni egy gyerkőccel..szegényt el tudom képzelni, ahogy az ablakból nézi, hogy a többi gyerek kap egy csomó cukrot, meg csokit, ő meg csak gubbaszt bent.


Emberek, a karácsonyfa állítás is bejött hozzánk egyszer, meg a húsvét is, stb. lehet, hogy a halloween most jön. Legyünk már egy kicsit nyitottabbak, ne savanyogjunk ilyen tipikus magyar mentalitással...rosszul vagyok már ettől.

2016. aug. 16. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!