Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Hogyan módosulnak az illemszab...

Hogyan módosulnak az illemszabályok pl. vak vagy tolószékes emberekkel kapcsolatban?

Figyelt kérdés

Süketekkel kapcsolatban, gondolom, csak arra kell vigyázni, hogy mindig jól lássák a szánkat, ahogy beszélünk.

De pl. bemutatkozáskor hogyan illik viselkedni a tolószékes ember mellett. Ha mellette ülünk, jobban illik-e mellette ülve maradni a férfiaknak is -vagy legalább egynek-, hogy tekintettel legyünk rá?

Szerintem talán illik távolabb állni tőle, hogy ne annyira lefelé nézzünk a tolószékben ülőre?


És a legnehezebb probléma; hogy hogyan fogjunk vakokkal kezet? És hogyan mutatunk be vakokat egymásnak? Mielőtt még ő kinyújtaná, illik-e megfogni, vagy várjuk meg, amíg kinyújtja, és akkor megfogni? Hogyan jobb nekik?



#illem #vakság #süket #tolószékesek
2015. júl. 11. 05:04
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
100%

A süket szónak van egyfajta átvitt értelme is, amiért a siketek elkezdtek tiltakozni, hogy őket ne nevezzék süketnek.

Ha jól tudom, anno ezért szervezeti szinten ment a tiltakozás.


A "hagyd abba a süket dumát", a "ne süketelj itt nekem" meg hasonlók miatt van egyfajta rejtett tudattartalma a süket szónak.

2015. júl. 12. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
Olyan sincs, hogy siketnéma. Tudnak beszélni, csak sokan nem szeretnek, mivel nem hallják a beszédüket, így furán ejtik a hangokat. Jó lenne, ha mindenkinek lenne lehetősége eltölteni velük pár napot. Nem lenne ennyi buta tévhit.
2015. júl. 12. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 sörpocak ***** válasza:
100%

Közeli rokonom siket és igen, megerősíthetem abban a többi válaszolót, hogy a "süket" olyan, mint a "n*gger" csak finomabb formában.


És nem nyelvjárási különbség, ez így van mindenhol, hol ismerik a süket szót. Csak mivel siketek viszonylag kis számban vannak, így nem is terjedt el a köztudatban ez a szóra való odafigyelés.


Amúgy nemrégiben a vakok hivatalos megnevezése látássérült lett/volt, és ők ezt sértőnek tartották. Még ha nincs is nagy különbség két szó között, jelentésükben megkövetelik az emberek a megkülönböztetést, főleg ha saját magukról van szó.

2015. júl. 13. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:

Vakok szempontjából a "látássérült" lehet hogy egy eufemisztikus okból alkalmazott szó, de azért nem jó, mert a látássérülés mértékére nem utal és egyfajta gyűjtőfogalom, pont a látássérülés mértéke nem derül ki belőle.

Régen írtam valakinek: "látássérült vagyok", válasz: "ejj, most erre hogy lehet udvariasan rákérdezni, hogy vak, vagy csak látásprobléma?" :D

2015. júl. 13. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 A kérdező kommentje:

Mindenhol nem lehet, mert nálunk, főleg nálam nem így van.

Engem inkább az zavarna, ha finomkodóan siketnek tartanának. Én bizony félig süket vagyok. Ez van, nincs mit szépíteni rajta.


Igaz, hogy semmi más hamis, szépítő dolgot sem tűrök.


De ha valakin látnám, az más. Ezután direkt meg fogok mindenkit kérdezni, aki nem hall rendesen, hogy mi a véleménye.

2015. júl. 13. 00:59
 16/23 sörpocak ***** válasza:
Mennyi siket ismerősöd van? Mert az eredeti kérdésedből kiindulva nem sok, és talán ezért nem tudtál róla.
2015. júl. 13. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 A kérdező kommentje:

Bocs, de siket egy sincs. Olyan, aki nem hall rendesen, olyan van. Olyan, aki egyáltalán nem hall, nincs.


Én magam kikérném magamnak, ha meghallanám - ha- ,hogy siketnek titulálnak, és megkérném, hogy ne tegyék. OLyannak hallom a "siket" szót, mint ha krétával csikorognának a táblán.

Ilyenkor jobb nem hallani pontosan...

2015. júl. 13. 01:20
 18/23 anonim ***** válasza:
Ahha...mindenki hülye, csak te vagy kisautó...
2015. júl. 13. 05:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:

Nagyothallókra nem igazán szokták alkalmazni a siket megnevezést, legalábbis én így tapasztalom.

Súlyos hallássérült vagyok, nekem maximum olyan kontextusban szokták használni a süket szót, hogy: alkalmi süket, szelektív süket, azt hall meg amit akar, stb.

2015. júl. 13. 05:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:
Jaa és régen mondta valaki egyszer, hogy "ehhh ez a hülye süki, nem mondjuk el mégegyszer".
2015. júl. 13. 06:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!