Ezeket hogy csinálták a 80-as években?
A 13 évesek hogy viselkedtek otthon a szüleikkel.testvéreikkel?
Mit csináltak otthon?
Milyen főtt ételeket ettek és miket ittak hozzá?
Hogy öltözködtek?
Köszi a válaszokat!:)
Alapvetően nem érzek nagy különbséget a mai világhoz képest, mondjuk kevés 13 évest ismerek.
Tudni kell, nem volt telefon - vezetékesre gondolok természetesen - nekem be kellett pontosan tartanom, mikor megyek haza, ha elmentem valahová. Másrészről jobb volt a közbiztonság, a húgomnak vannak kisiskolás gyerekei, autóval hozza - viszi őket a suliba, annó nekem egy madzagon lógott a lakáskulcs a nyakamon, 7 - 8 évesen egyedül jártam mindenhova, a szüleim estig melóztak, bevásároltam, akkor ez belefért.
Számítógép volt akkor is, a Commodore 64 volt nagy sláger, olyan játékokkal, amik ma megmosolyogtatóak, akinek volt, nagy császárnak számított.
Több időt töltöttünk a szabadban, foci, bicikli, csatangolás.
Kaja, nagyjából mint ma, gyorséttermek még nem nagyon voltak, a gyerekek jó része napközis volt, menzás. Abban az időben az utcakép szerves része volt az ételhordó. Ez egy három - négy részes többnyire alumínimum doboz - torony volt, reggel, tanítás előtt leadtad a suli konyháján, tanítás után mikor mentél haza felvetted - volt rajta egy címke névvel ellátva - és vittük haza a kaját. Mindig a tetejét néztük meg előbb, mert ha volt, akkor ott volt a sütemény. A felnőttek munkahelyein is volt ez a rendszer.
Gyerekesebb volt akkor egy kamasz öltözéke. Nyáron mackó - nadrág(egyfajta tréning gatya), póló, tornacipő. Télen abban az időben sokan hordtak - nekem is volt - usankát, orosz típusú szőrsapkát.
Ételekben, italokban, viselkedésben nem látok olyan nagy különbséget.
Öltözködés sok minden újra divatos most, ami az én tini koromban volt :)
Számítógépe nem volt sok mindenkinek. Akkor épp a walkman volt a menő meg a videójátékok :) Nem volt Internet.
Én örülök, hogy így volt. Nem kellett félni, hogy bármit feltesznek rólad. És egymással foglalkoztunk, élőben. Suli után mindig összejártunk az osztálytársakkal. Ha jó idő volt, akkor a téren. Ha rossz, akkor felmentünk valakihez.
Nekem csak 1-2 barátnőm volt, meg néhányan az utcából, de ők csak "haverok" voltak. Én pl. sokat olvastam, rendszeresen jártam könyvtárba. Tavasszal segítettem az Édesapámnak a kertben. Akkoriban még a kertvárosi kicsi kertekben is veteményeztek. Nyáron meg mire hazajött az Édesanyám a munkából, be kellett vásárolnom a napi dolgokat, elmosogatni, kétnaponta felmosni az egész konyhát, előszobát, hosszú lépcsőt. Néha megkért, hogy mire hazajön, hámozzam meg a krumplit vagy valami hasonlót. Ez nem volt teher, szívesen csináltam, belefért az időmbe. TV adás csak 2 volt, bár mi a határhoz közel néztük az osztrák csatornákat is.
Nekem sohasem volt az utcára mackónadrágom, a szüleim annál igényesebbek voltak.
Anyu mindig főzött, normális ételeket. Néha volt, hogy nyáron 1-2 hétre befizettünk a közeli suliba elvivős menüre, hogy akkor neki se kelljen nyáron mindennap ebédet főznöm nekem (apámmal ők a munkahelyen ettek, a tesóm meg már nem lakott otthon), de egyszerűbb ételeket akkor is főzött vacsorára. kevesebb üzlet volt, kisebb választékkal, de valószínű, sokkal jobb minőséget ettünk.
A boltok szombat délben bezártak, akkor még nem volt éjjel-nappali, meg kisbolt.
- Az otthoni viselkedés nagyjából családonként változott, mint ma.
- Otthon nem sok mindent lehetett csinálni. Internet nem volt, a tévén összesen két csatorna volt a választék. Könyvet talán többet olvastunk. Ha volt elég ráérő ember (nem sokszor) akkor társasoztunk.
Egyébként meg húzunk el otthonról, hacsak tudtunk. A foci, a bringa és a ping-pong volt a leggyakoribb időtöltés. Parkokban játszótereken voltak ping-pongasztalok. A gördeszka még csak mutatóba volt, de sokaknak volt görkorijuk is, nem pont olyan mint a mostaniak:
Sokan jártunk valamilyen edzésre, néptáncra, különböző szakkörökre: sakk, bélyeggyűjtés, színjátszó, légpuska-lövészet, modellezés, rádiózás, stb. Akik olyan helyen laktak, sokan pecáztak. Hétvégenként családi kirándulás az erdőbe, vagy akiknek volt, kertimunkáztak a hétvégi telken.
- Menzán a kaják hasonlóak voltak mint ma, de például cukkini, brokkoli meg egy-két ilyen dolog még nem volt közismert. Pizza, hamburger nem volt, akkoriban jelent meg a hot-dog, de inkább lángosozni jártunk. Vagy cukrászdába sütizni. Kóláztunk, de enegiaitalok még nem voltak. Ha lettek is volna, egész biztos, hogy akkoriban 13 évesen nem nagyon juthattunk volna hozzá.
- Suliban kötelező volt a sötétkék iskolaköpeny:
Két csatorna volt, 1. és 2. De ezek körül csak az 1. volt teljes értékű, a másikon csak délután voltak többnyire műsorok, ilyen közérdekű beszámolók, regionális műsorok, termelési hírek stb., gyerek számára jobbára érdektelen dolgok. A "nagy" TV az az 1. csatorna volt, és igen, hétfőn nem volt adás. Ekkor rá lehetett hangolni a pozsonyi csehszlovák adóra, és ott néztük meg az esti mesét.
A boltok valóban bezártak szombat dél körül, de nem is volt annyi bolt mint ma, ABC, Közért, piacra jártunk sokat, olyan messziről elcipelték el a szüleim amit vásároltak, hogy ma nem sokan vállalnák be, akkor ez természetes volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!