Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Mit jelent az, ha valaki...

Nagy Károly István kérdése:

Mit jelent az, ha valaki kézfogás során a kézfejét lefele tartja?

Figyelt kérdés
2015. febr. 13. 19:55
1 2
 1/11 anonim válasza:
100%
Valahol azt olvastam, hogy a testbeszédben ha valaki a kézfejét lefelé mutatva nyújt kezet, az azt jelenti, hogy alárendelődő abban a kapcsolatban. Ha valaki a kézfejét felfelé tartva nyújt kezet, az dominanciára törekvő a másik személlyel szemben. A forrást sajnos nem tudom megnevezni.
2015. febr. 13. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Ilyenkor tényleg vízszintesen fognak kezed, vagy a kézfogás pillanatára már függőlegessé válik a kéz?
2015. febr. 13. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
Egyes válasszal teljesen egyetértek, amennyiben jól értettem. Szóval ha a tenyere vízszintes és lefelé néz (mint mikor egy asztalról fel akar venni valamit), akkor leereszkedő, lekezelő, lekicsinylő.
2015. febr. 14. 01:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Bocs, de a válaszok, amelyeket nagyon köszönök, nekem nem egyértelműek. Az alaphelyzet a következő: van egy ismerősöm, aki nálam alacsonyabb, és ha találkozunk, messziről nyujtjuk a kezünket kézfogásra, de ő a kézfejét a föld felé tartva közelít hozzám, és a kézfogás során is ezt a kéztartást erölteti. Én pedig azt szeretem, ha a tenyerek a vízszinteshez közeli helyzetben találkoznak. Nem tudom eldönteni, hogy ő most lenéz engem, vagy alárendeltnek gondolja magát velem szemben?! Amúgy nincs közöttünk alá-fölérendeltségi viszony.
2015. febr. 14. 11:09
 5/11 anonim válasza:
100%
Ha kézét új nyújtja hogy a tenyere lefele néz, téged alárendelő pozícióba kényszerít. Én ilyenkor a "kettős kézfogást alkalmazom" tehát nyújtom a kezem, megfogom az ő kezét majd egyből nyújtom a másik kezem amivel megfogom a tenyerének tetejét egyfajta "burkot" képezve a keze körül így máris magadat helyezed dominánsabb helyzetbe:)
2015. febr. 14. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

"ő a kézfejét a föld felé tartva közelít hozzám"

Nekem meg ez nagyon nem egyértelmű. Ha a kézfejét lefelé tartja, akkor lógatja, mint egy döglött halat. Valószínűleg arra gondolsz, amit az előző válaszoló is írt, hogy a tenyerét a föld felé fordítja.

2015. febr. 14. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
2015. febr. 14. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
55%

Szerintem viszont túlragozod a kérdést.

A testbeszéddel foglalkozó összes könyvben leírják, hogy vannak egyedi hagyományok, a testpózokat mindig ennek függvényében értelmezzük. Egyes tájakon, főleg faluról származó embereknél gyakori ez a kézfogási mód. Ez onnan ered, hogy tanyán, egymástól messzi helyeken élőknél sokkal nagyobbak a zónatávolságok.

A köszönés így nem az elterjedt városi kézfogás, hanem az esetenként többtíz-többszáz méterről a szívmagasságig emelt, kifelé nyitott tenyér rövi idejű, integetést kiváltó felmutatása. Régen az üzenet annyit tett, hogy tiszta a kezem, (=nem tapad hozzá vér) minden rendben.

Városi ma így mondaná: "béke veled testvér", vagyis "tisztellek és tudom, hogy Te is engem. Ha segíthetek, valamiben, majd szólsz". :)

Ezeknél az embereknél a városi kézfogás ösztönös bizalmaskodásnak minősül, ezért ösztönösen kerülni igyekszenek a hierarchikus kezezést. Ők büszke, önálló, szabad emberek, senkinek nem szolgái és nem is szorulnak rá arra sem, hogy valaki alárendelje magát nekik.

Városi ember ezt nem érti, mert egy városban a rangsor és a közös munkálkodás folyamatosan létkérdés, itt pedig minden pillanatban előre meg kell lennie a pillanatnyi rangsornak.

Ezért a hierarchiára utaló kézfogás helyett egy másik formát alkalmaznak ösztönösen, a bajból kihúzó, segítő formát. (Gondolj a vízből kihúzó, vagy a sziklára felsegítő mozdulatra és mindjárt egyértelmű a dolog, miért így ad kezet az illető.)

Szóval hacsak nem szándékosan eltanult/ellesett mozdulatról van szó, akkor barátod, esetleg felmenői

kis létszámú településről érkezhetett. De erre vannak egyéb jelzések. Egy testjel nem testjel - ezt is leírják a könyvek... :)

2015. febr. 14. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Keress rá guglival a "döglött hal kézfogás"-ra.
2015. febr. 15. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Moon_Walker ***** válasza:
másik móndszer a feloldásra, hogy közelebb lépsz, hogy behajoljanak a karok könyökben, ekkor kénytelenek a tenyerek függőlegesbe kerülni.
2015. febr. 16. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!