Ha kesztyűt visel mindkét fél akkor lehet kesztyűben is kezet fogni. Viszont ha bármelyikük a két fél közül nem visel kesztyűt, akkor annak aki viseli a kézfogás előtt le kell vennie azt és puszta kézzel kell kezet fogni.
Valószínű, hogy a kesztyű lehúzásának szokása, a kézfogáshoz hasonlóan szintén még hajdani lovagkori maradvány. A tetőtől talpig páncélozott lovagok a kezüket széles formájú (ujj nélküli) kesztyűkkel védték, amelyeket vaspántokkal, fém gyűrűkkel erősítették meg. Barátságos kézfogás előtt a kölcsönös jó szándék bemutatása céljából lehúzták a kesztyűt a kézről.
Lovagi kihívásoknál a kesztyűvel történt arculcsapás a legsúlyosabb sértésnek számított és életre-halálra szóló párbajjal lehetett csak elégtételt adni. Az arculcsapást szimbolikusan a kihívott fél elé dobott kesztyű jelképezte.
A lovagkor hölgyeinél viszont a kesztyű átadása vagy kesztyű-ajándék a férfi számára megtiszteltetés és a vonzalom kifejezője volt. Lovagi tornákon vagy csatában a lovag a sisakján hordta szíve választottjának kesztyűjét.
A későbbi udvari etikett kiterjedt a kesztyűviseletre is. Valamit átvenni kesztyűs kézzel vagy átnyújtani másnak nagyon durva illem-hibát jelentett volna. Talán ez az oka, hogy az udvari ünnepségeken az előkelő férfiak a kesztyűt gyakran övükbe rejtették, nehogy feledékenységből megtévedjenek.
Nagyfokú tiszteletlenség és megalázó-lekicsinylő dolog, ha kesztyűs kézzel fog valaki kezet olyan emberrel aki nem visel kesztyűt!
Természetesen ez alól lehet kivétel. Nők még akkor sem húzzák le kesztyűjüket az utcán, ha csupasz a férfi keze.
A 6/7-es (anonim) személy kielégítő és jóformán mindenre kiterjedő választ adott, amit egy mondattal szeretnék kiegészíteni. II. Erzsébet angol királynő csak és kizárólag kesztyűs kézzel fog kezet mindenkivel, lehet az egy ország elnöke, lehet az multimilliárdos üzletember, vagy mondjuk egy afrikai király. Ebben benne van az ő felsőbbrendűsége, és mintegy kifejezése annak, hogy neki mindenki alattvalója.
Még valami: őt sehol másutt nem lehet megérinteni, kizárólag egy kesztyűs kézfogás erejéig hajlandó leereszkedni a nép egyszerű gyermekeihez.
Történt egyszer, hogy minderről Ausztrália miniszterelnöke megfeledkezett, és - csupán udvariasságból - megérintette a királynő hátát. Hogy milyen megrovásban részesült, nem tudom, mindenesetre többször mutatták a TV-ben ezt a megbotránkoztató jelenetet.
Jöhet a lepontozás!
"Ebben benne van az ő felsőbbrendűsége,"
Nem az van benne, hanem az, hogy Erzsébet nőből van. Rájuk az etikett eme pontja nem vonatkozik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!