Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Önözzek, vagy "tetszikeljek"?

Önözzek, vagy "tetszikeljek"?

Figyelt kérdés
Az egyik tanáromról van szó, nem mellesleg ő a kedvenc tanárom, tehát szeretnék nagyon udvarias lenni vele. Egész nyáron hozzá jártam fizika versenyfeladatokat csinálni, tehát találjátok ki, milyen a viszonyunk. Az lenne a kérdésem, hogy az önözés vagy a "tetszikelés" az udvariasabb-e. (Egyébként anyám szerint az önözés távolságtartó, és a tanárnő utálja, ha "neve+néni" szólítják. Csak a Tanárnőt szereti.)

2014. aug. 10. 10:05
 1/5 anonim válasza:
50%

Az Önözés tényleg távolság tartóbb. Lásd az alábbi példát:

(Ön) hogy van?

Hogy tetszik lenni?


A tetszikelés közvetlenebb, személyesebb, és kicsit sem udvariatlanabb. Nyugodtan használd az utóbbi udvarias formát, ha bensőségesebb a viszonyotok. :)


U.i.: én is tetszikelve beszélgetek a kedvenc tanérnőmmel. (De ha jól átgondolom, akkor talán mindegyik tanárral így beszélek :D)

2014. aug. 10. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
50%
Miért kell bármelyiket is használni? Az Ön-t elhagyva is tudsz magázódni. "Hogy van tanárnő? Sok munkája volt ma?" Ha a tanárnő megszólítást szereti, akkor a tetszikelésért sem lesz odáig. Egyébként meg ha neked úgy a könnyebb, akkor meg tetszikelj, majd hozzászokik ahogy öregszik. :)
2014. aug. 10. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
66%

Ha "önözöl" akkor azzal saját magadat emeled fel vele egy szintre. És lehet, hogy ez tiszteletlennek tűnhet. Igaz, a másik meg gyerekesnek. Ha "tetszikezel", akkor megtartod a korkülönbséget.


Eszembe jut, anno az egyik gyerek önözte a tanárokat, és valami elképesztő beképzeltnek tűnt vele. Mintha komoly, felnőtt, egyenrangú partnerként kezelné magát a tanáraival. Egy tárgyaláson két nyakkendős úr önözi egymást, nem a diák a tanárát. Középiskolában biztos nem, egyetemen már elmegy.


Döntsön a korkülönbség, mert ha a tanárnő most végzett, és csak néhány évvel idősebb nálad, akkor viszont megértem, hogy röhejes a tetszikezés.


Az előttem szólóval is egyet értek: ahol lehet, inkább kerüld el a megszólításokat, és ne vedd bele az ő személyét a mondandódba. Másképp fogalmazva is el lehet ugyanazt érni.


Pl.: Kér egy teát? / Tetszik kérni egy teát? helyett: Hozhatok egy teát?


Persze tudom, sz*r ügy ez a magázósdi, mert akad olyan, hogy az ember nem tudja rendesen kifejezni vele magát...

2014. aug. 13. 05:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

“egyetemen már elmegy“ -az önözés


Nem tudom te hol fordultál meg, én három helyen, mindhárom helyen a bekerülő 18 évestől is a magázást várták el, eleve ha nem néven, akkor kollégának szólítottak minden hallgatót. Aki ettől eltért, az kölcsönösen tegeződött. A tetszikelésről már középiskolában igyekeztek leszoktatni mindenkit, ahogy 14 évesen odakerültünk. A nyelvtan tanár egyenesen idegállapotba jött, ha valaki tetszikelt...

2021. jan. 30. 03:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
A tetszikelés öregít.
2022. márc. 22. 06:53
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!