Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Honnan lehet régimódi udvarias...

Honnan lehet régimódi udvariasságot tanulni?

Figyelt kérdés

Például :

Kérem alásan,

Engedelmével,

Méltóztassék parancsolni, és ehhez hasolnót.



#udvariasság #régimódi #ha megbocsájt
2013. dec. 8. 22:52
 1/5 anonim ***** válasza:
90%
Régi magyar filmek pl.
2013. dec. 8. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Régimódi udvariasoktól.
2013. dec. 9. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm. :D
2013. dec. 9. 13:06
 4/5 anonim ***** válasza:

Viccet félretéve: nekem is tetszenek ezek a fordulatok, a régi filmek valóban sok ilyet tartalmaznak, Meseautó, Hippolyt és sok más. Nem csak a fordulatok jók, de az akkori "ákcentus" is. Pl. Meseautó: "kérem, eldugult a kárburátor". Szoktam így mondani itthon néha az idegen szavakat ha hülyéskedem.


Pontosan tudható volt, kinek, milyen cím jár, ebben tévedni súlyos udvariatlanság, sőt sértés.


Egyszer, egy régi vasutas életrajzában olvastam (vörös lámpák az utolsó kocsin a címe, ha jól emlékszem), ahol felsorolja a címeket sorban. Ezeket tudni kellett, ha pl. valaki egy hivatalnoknak írt levelet valami ügyes - bajos dologban.


A legelső a kormányzó volt, Horthy. Neki a Főméltóságú Úr cím járt. Vagy a Kormányzó Őfőméltósága. Voltak kegyelmes, méltóságos, tekintetes, nagyságos stb. címek. Ha ezeket valaki nem vágta, nem is tudott megszólítani valakit udvariasan. Természetesen "felfelé" tévedni bocsánatos bűn volt. Pl. Eötvös Károly elmélkedik valahol, hogy az igen tisztelt, de ugyanakkor szerény Deák Ferencet hogyan is kellene megszólítani.

2013. dec. 9. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Ezen címeket használni fogom,Magyar hazámra esküszöm Önnek. :)
2013. dec. 14. 21:12

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!