Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Szláv nyelvet beszélők! 2 kérdés?

Szláv nyelvet beszélők! 2 kérdés?

Figyelt kérdés

2 dolgot nem értek. (horvátul tanulok)


1. Milyen szórendek vannak? Pl kérdő mondatnál, vagy KÖTŐszavaknál...mert németbe X kötőszó után fordított a szórend, aztán vmelyiknél egyenes, majd valamelyiknél az ige megy a végére.

A jelzők, határozók tökmindegy hogy hol vannak a mondatba? (ige előtt, után stb....)



2. Melléknevek is pl tárgy/részes stb esetbe kerülnek, ha a főnév abba van?


Pl : többesszám birtokos eset izvor-forrás


szép - lijep


akkor lijepih izvora ??


Vagy a főnév nem követi az esetet?


(moj, tvoj, stb ezek melléknévként, vagy főnévként ragozódnak?)


2013. febr. 2. 10:32
 1/6 rajcziz ***** válasza:

Az első kérdésedre nem tudok sajnos válaszolni, mert én ösztönösen tanultam meg a szórendet, nem szabályok szerint.

A második kérdésedre a válasz - igen, minden, a főnévhez kapcsolódó bővítmény ragozódik.

Pl.: szlovákban: egy szép fiú - jeden pekný chlap

egy szép fiút - jedného pekného chlapa

A főnév is követi az esetet. A moj, tvoj stb. pedig melléknévként ragozódnak (legalábbis az általam ismert szláv nyelvekben, nem tudom, a horvátban hogy van), mivel létezik több nemű alakjuk: moj-moja-moje.

2013. febr. 2. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszi !!


Már csak akkor a szórend érdekelne.


Kötőszavak után, meg hogy a melléknevek vagy határozószavak, jelzők hova kerülnek a mondatba.

2013. febr. 2. 10:51
 3/6 A kérdező kommentje:

" jedného pekného chlapa "


Ezek szerint a számnév is ugyanúgy ragozódik mint a melléknév?

És az is követi a melléknevet meg a főnevet?

2013. febr. 2. 10:52
 4/6 rajcziz ***** válasza:
Igen, a számnév is ragozódik. Az egy egyes szám szerint, a többi többes szám szerint.
2013. febr. 2. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
de melléknévként?
2013. febr. 2. 12:23
 6/6 rajcziz ***** válasza:
Hát, a szlovákban mindenképpen, nem tudom, mi a helyzet a horváttal.
2013. febr. 2. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!