Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Szláv nyelvet beszélők vagy...

Szláv nyelvet beszélők vagy tanulók! Valaki segítene?

Figyelt kérdés

Én horvátot tanulok, de pár dolgot nem értek. 4 dolog lenne.


1. A melléknévnek is van ugye ragozása, de a melléknevet az esetben is kell egyeztetni a főnévvel?


pl ha a főnév birtokos esetben van, akkor az előtte álló melléknév is birtokos esetbe kerül? És ha több melléknév van?

(moj tvoj meg ezeket a melléknév ragozás szerint ragozzák, vagy főnévként?)



2. Ugye határozói eset csak elöljárószavak után van, de részes esetet mikor használnak?

pl személyes névmásoknál. Én - ja részes esetben Meni.

Erre van magyar példa?


3. A feltételes módnak nincs múlt ideje, akkor pl azt, hogy "Elmentem volna" hogy fejezik ki?



4. hosszú és rövid magánhangzónak az számít hogy a szóban hosszan vagy röviden ejtjük ki, vagy meg van határozva melyik a rövid és a hosszú?



Ha valaki tudja vmelyikre a választ akkor lécci írja le!! Nagyon fontos lenne. (azért mondom, hogy szláv nyelvek, mert nagyjából sokaknál ugyan így van a nyelvtan)


2012. dec. 26. 12:02
 1/6 schocko ***** válasza:

1. szerintem úgy

2. Meni nije dobro, meni ne odgovara, za mene nije ostalo

nista

3. Isao bih (de ez nem pontosan)

4. általában mindet röviden ejtjük, csak tájszólásoknál gyakoribb a hosszú ejtés

2012. dec. 26. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

2.nál mit jelen? mert magyar példát kértem amikor használni kell :DD


3.nál az a jelen idő.

2012. dec. 26. 12:37
 3/6 schocko ***** válasza:
2.-nekem (nekem jó, nekem megfelelő..)
2012. dec. 26. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 schocko ***** válasza:
3. mennék
2012. dec. 26. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

"1. A melléknévnek is van ugye ragozása, de a melléknevet az esetben is kell egyeztetni a főnévvel? "


Én oroszt tanulok, de úgy tudom, a szláv nyelvekben ez általános. Tehát igen.



"pl ha a főnév birtokos esetben van, akkor az előtte álló melléknév is birtokos esetbe kerül? És ha több melléknév van?"


Akkor nyilván az összes.


"(moj tvoj meg ezeket a melléknév ragozás szerint ragozzák, vagy főnévként?) "


Az oroszban gyakorlatilag ugyanúgy, mint a mellékneveket. De miért nem nézel meg egy táblázatot?



"pl személyes névmásoknál. Én - ja részes esetben Meni.

Erre van magyar példa? "


Hogyne. Tetszik NEKEM. Add ide azt NEKEM. NEKEM levelem jött. NEKEM úgy tűnik. Ugyanaz, mint a németben a mir.

2013. jan. 9. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 mustafa33 ***** válasza:

Isao bih, - bi, - bi, - bismo, - biste, - biše,

ez infinitív aorist, ez a horvátban (más délszlávban) van, más szláv nyelvben nincs. Az aorist múlt idő és feltételes.

2013. jan. 10. 02:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!