Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Nem csak nekem zavaró az a...

Nem csak nekem zavaró az a kifejezés amikor egy pesti azt mondja hogy LE megy vidékre?

Figyelt kérdés
Győri vagyok, ami az ország talán eggyik legtisztább és legbiztonságosabb, legfejletebb városa és én ugyan ha pestre kell utaznom (ami egy pszichopatákkal teli, koszos lepratelep) nem fogalmazok úgy hogy FEL mennék! Ez szerintem nagyon nagyképü kifejezés.

2012. febr. 26. 12:16
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
100%
Az édesanyám győri, ő és a nagyszüleim is mindig azt mondták, hogy feljönnek Pestre (szüleimmel itt lakunk), emlékszem, mert egyszer kiskoromban úgy mondtam, hogy lejönnek Pestre, és mindenki kinevetett. :D Szóval a vidéki nagyszüleim ráneveltek, hogy Pestre felmegy az ember, nem lemegy, hiába van lejjebb a térképen, mint Győr. Ezek után ki a nagyképű pesti? :)
2012. febr. 28. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:
47%
Inkább te vagy nagyképű a lenéző, általánosító szövegeddel. Gratulálok, örülj magadnak és maradj otthon, a tiszta, pszichopata, bűnözés mentes városodban!
2012. márc. 4. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:

Azzal van a baj, hogy a mai napig, általánosságban véve, hivatalosan is, hazánkban van Budapest, és van vidék! Ráadásul ehhez a "vidéki" kifejezéshez erősen pejoratív értelem párosul. Tehát van közel 2 millió "kiválasztott, istencsászár" fővárosi, és van 8 millió helóta (legalábbis egy átlag fővárosi fejében, aki azt hiszi, hogy pl. a debreceniek még mindig a gémes kútra járnak vízért, és a föld utakon tajigás lovakkal közlekednek).


Külföldön is meg van valamilyen szinten a hierarchia a települések között, de közel sem ilyen élésen (gondolok itt Nyugat-Európára). Franciaországban, nem az van, hogy van Párizs és a vidék, hanem vannak városok, és van a vidék, és ez így tökéletesen helyes!


Az, hogy hazánkban, a fejekben, miért van még a XXI. században is ilyen élés különbség, a fővárosi és a "vidéki” között, történelmi okai vannak, ami most nem mennék bele, de erősen belejátszott a Rákosi, majd a Kádár-rendszer már-már beteges főváros központúsága, erőltetett urbanizálása. A szoci éráig Budapest, ahogy fogalmaztál, "atya úristen" szerepe nem volt egyértelmű. A háborúig, akár Szeged, akár Debrecen, akár Pécs, sokkal nagyobb jelentőséggel bírtak. Nem is beszélve a Trianoni békediktátum előtti korról, amikor még ott volt Nagyvárad, Kolozsvár, Temesvár, Pozsony, Kassa, stb. Ezek a városok hatalmas „ellensúllyal” bírtak a fővárossal szemben. Ha nincs szocializmus, valószínűleg, a Pestet leszámítva jelentősebb magyar városok, mint pl. Győr is, még nagyobbak, és még jelentősebbek lennének, és az emberek a „vidéki” kifejezést annak rendje és módja szerint használnák, illetve Pestről EL mennének Debrecenbe, és nem LE.


Minden esetre, teszem azt egy győri esetében, nem helyénvaló, ha egy pesti "levidékiezi", hiszen a nagyátlag győri és a nagyátlag pesti élet módja között ma már semmi különbség nincs, mind a kettő az urbánus létformában él, tehát egyik sem vidéki.

2013. szept. 24. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!